Nebojte se vítězit! Jde to…

Aneb finále Pionýrského Sedmikvítku v tancích

Zavřete oči a představte si: sportovní hala Střediska volného času Holešov, dynamická hudba, plné hlediště a stovky tanečníků, kteří za pár okamžiků předvedou ty nejlepší taneční výkony, na které poctivě trénovali. Někde mezi těmi všemi zkušenými tanečníky je i jedna ryze pionýrská skupinka, která už za pár hodin okusí pocit vítězství. Říkáte si, že to není možné, aby amatérská taneční skupina z Pionýra vyhrála? Zjevně je!

Již poosmé se v neděli 17. 11. 2019 ve Středisku volného času Holešov uskutečnilo Republikové finále Pionýrského Sedmikvítku v tancích, které pořádala Pionýrská skupina dr. Mirko Očadlíka Holešov ve spolupráci se SVČ TYMY Holešov.

Během neděle se na tanečním parketu vystřídalo přes 400 tanečníků (skupiny, páry i jednotlivci). Postoupili z oblastních kol po celé republice, aby tu na finále předvedli taneční styly od společenských, mažoretek, disco dance, street dance, hip hop, scénických tanců až po orientální břišní tance.

Pětičlenná porota byla složena z odborníků na různé taneční styly. Celý průběh soutěže provázela skvělá atmosféra a také nádherné slunečné počasí. Proto některé taneční skupiny využily k nácviku venkovní prostory.

Vítězové všech kategorií si zasloužili nejen potlesk publika, ale také medaile, poháry a krásné plyšáky. Celou soutěž opět provázel oblíbený maskot – Pes, který nechyběl při úvodním nástupu, povzbuzoval tanečníky a držel jim palce při vystoupeních a asistoval také při předávání medailí. Soutěžící přišli pozdravit a povzbudit také hosté – starosta města Holešova Mgr. Rudolf Seifert a místopředsedkyně Pionýra Mgr. Darina Zdráhalová.

Velké poděkování a potlesk si zaslouží vedoucí a choreografové jednotlivých skupin, členové poroty (kteří mimo jiné nominovali také vystupující na koncert Děti dětem), organizátoři a dobrovolníci, kteří se na akci podíleli. Za podporu děkujeme také Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a městu Holešov.

Na slovíčko s šéfkou akce Jarkou Vaclachovou

Jaký máš z dnešní akce pocit?
Mám velkou radost, že se k nám sjíždí ze široka daleka taneční soubory, různé taneční skupiny. Je to vždycky takový velký taneční svátek.

Účastníků je tolik každý rok?
V letošním roce je okolo 400 účastníků, fyzicky, samozřejmě ti účastníci mnohdy tančí v několika choreografiích, takže na počet choreografií zhruba 550 až 600 tanečníků. Ten počet je plus minus stejný, mám pocit, že v tomto roce je o něco větší zájem. Mám z toho radost, protože tu za jeden den vidíme spoustu zajímavých choreografií, různé taneční styly, v tom je to krásné, že tu není jeden styl, jako to často bývá. Jezdí sem děti na disco tance, moderní tance… V průběhu dne se vystřídá od hip-hopu, street dance, moderní, klasické, společenské, břišní tance, různé kategorie. Plus ty děcka se můžou vidět, rodiče vidí tu pestrost a to je hrozně fajn. Je to náročné i pro porotu, ale tím, jak jsou ty styly různé, tak je to velice zajímavé.

Vrací se účastníci třeba z minulých let, nebo spíš přicházejí i noví?
Určitě se mnozí vrací, ale máme vždycky i nové účastníky. Tady to samozřejmě i závisí na tom, kdo zvítězí v oblastních kolech, která vysílají. Ale jsme vždycky rádi, když se vrací staří známí a zhodnotí, že to kolo bylo třeba ještě lepší.

Freaks Crew umí

Rádi bychom tu vyzdvihli pionýrský oddíl Freaks Crew z 6. pionýrské skupiny Kolín. A víte proč? Protože se jedná o amatérskou pionýrskou taneční skupinu, která se rozhodla to zkusit a získala už řadu úspěchů a ocenění a letos na republikovém finále vytančila zlatou medaili! Zeptali jsme se jejich trenérky – Evy Žďárové – jak to celé začalo a co mají dále v plánu.

Jak dlouho spolu tancujete?
Skupina jako taková vznikla v roce 2015 a holky, které jsou tady na soutěži, spolu tančí dva roky – já sama je dva roky trénuji.

Co tancujete za styl?
Street dance a kombinujeme s prvky hip hopu, dance hallu, vogue.
Učíme se od začátku veškeré ty prvky, které postupně pilujeme.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Určitě tancovat dál a hlavně pro radost, dále bychom jednou chtěli vyjet na soutěž do zahraničí.

Jděte do toho!

Nejde jen o drahé kostýmy a profesionální trenéry, ale hlavně o to chtít tančit a mít odvahu to prostě zkusit. V oblastních kolech i na republikovém finále se nabízí i kategorie hobby, která je určená právě skupinám a oddílům, jež se nezabývají výhradně tancem a nepovažují se za profesionály. Nadšení, láska k tanci, píle a snaha leckdy předčí kdejaký profesionální tým. A co vy víte, jednou budete mít plány jako Freaks Crew – jet na soutěž do zahraničí.
A pokud vás zajímá, jak to během celého finále vypadalo, podívejte se na video na YouTube kanále Pionýra. 🙂

Jarka Vaclachová, Anička Mindlová a Matěj Zíka