Modřice

Modřice jsou malé město na okraji Brna. První písemná zmínka je z roku 1141, kdy na území dnešního města stál hrad, který patřil olomouckým biskupům. Modřice byly vyhlášenou zemědělskou oblastí, ve které se pěstovalo především zelí a cibule. Nejen tyto produkty se zpracovávaly v modřické Frutě.

Mezi nejvýznamnější kulturní památky v Modřicích patří historický kostel sv. Gottharda, jehož štíhlá věž je dominantou širokého okolí. Na náměstí Svobody stojí pěkná kaplička sv. Václava a před ní drží svůj prapor i vědro sv. Florián, jehož socha je nejstarší kulturní památkou v Modřicích.

Dnes jsou Modřice nejznámější díky nákupnímu centru Olympie. V blízkosti centra se nachází velký zábavný park pro děti, horolezecká stěna a také jedna z keší ze série Brněnské soutoky (GC3GHK3). Díky této mysterce se projdete kolem obou řek (Svratky a Svitavy). Finální keš (GCYDWO) z této série je uložena u Staré řeky v Modřicích, která je původním korytem řeky Svratky.

Po zajímavých památkách v Modřicích vás provede multicache Modřice (GC189Q6). Celá trasa této multiny je kratší než 500 m. Z toho můžete poznat, jak malé je centrum Modřic. J

V okolí Modřic nenaleznete příliš původní krajiny, téměř celé okolí je využíváno zemědělsky. To málo, co nám zbylo, si můžete prohlédnout díky několika keškám. Jedna z nich (GCWPN5) je u malého rybníka Primál, který je útočištěm pro zvířata z okolních polí. Nalezení této kaše vám usnadní básnička od známého písničkáře Karla Plíhala. Další keška (GC2J8FH) vás zavede na vyhlídku nad Modřicemi, kde stojí boží muka, ale cesta k ní je schůdná pouze při suchu nebo silném mrazu. Z vyhlídky uvidíte celé Modřice i to nejhezčí z Brna.

V Modřicích bohužel nejsou možnosti pro ubytování oddílu. Můžete však využít možnost ubytování v kanceláři Jihomoravské krajské organizace Pionýra v Brně na Údolní a při cestě si ještě odlovit kešku na Modřickém nádraží (GC1KM8R). Do Modřic se z Brna dostanete pohodlně tramvají (šalinou), autobusem i vlakem.

Těšíme se na vás v Modřicích a přejeme šťastný lov!

Pavla (Paša) Pokorná

  1. PTO Brabrouci Modřice