Mobilní telefon : Nejlepší přítel dítěte ?

Od té doby, co se používání mobilních telefonů rozšířilo natolik, že většina z nás je bere jako samozřejmou součást života, se vedou debaty o tom, jak s používáním (dnes už chytrých) telefonů postupovat u dětí. Jsem špatný rodič, když nechci svému dítěti koupit mobil? Jsem špatný učitel, když po žácích vyžaduji, aby své telefony během vyučování nepoužívali? A jsem snad špatný vedoucí, když svým svěřencům řeknu, aby si mobil nebrali na schůzky nebo tábor?

Většina autorit by odpověděla ne, většina dětí ano. Tak jak se v tom vyznat? Můžeme se vůbec zavděčit oběma stranám? A měli bychom se o to snažit?


Pro zajímavost: Téměř na každé pionýrské tiskové konferenci se některý z novinářů zeptá, zda dětem na táborech povolujeme mobily. Ani mezi novináři není zpravidla jasno, zda zakazovat, či neřešit.


MÍT MOBIL: JEŠTĚ PŘED PÁR LETY PRIVILEGIUM, DNES NORMÁLNÍ VĚC

Byly doby, kdy telefon, natož mobilní, nikdo neměl, a společnost fungovala. Nelze ale zastavit pokrok a tvářit se, že není 21. století. Na druhou stranu je nutné si přiznat, že mobily přidaly novou rovinu problémů do dětských kolektivů. (Ovšem také není možné tvrdit, že do té doby mezi dětmi žádné problémy nebyly, samozřejmě byly. Jen se například dříve lépe zajištěné děti smály těm méně movitým třeba kvůli botám, teď kvůli mobilu, podstata je stále stejná.)

Zatímco před takovými deseti lety bylo „něco“, když si dítě na prvním stupni přineslo do školy telefon, dnes už se nad tím nikdo nepozastavuje. Kdo nemá mobil, jako by nebyl. Nebo spíš kdo nemá smartphone, jako by nebyl. Se čtyřiadvacetihodinovým připojením na internet a chytrými aplikacemi, které dokáží všechno od kontroly zralosti melounu po založení virtuálního požáru, se smartphony v rukou dětí často stávají „časovanou bombou“. Nemluvě o tom, že být i nástroji kyberšikany ostatních dětí i dospělých, například učitelů…

Možná si říkáte, že jde přece o nástroj, díky kterému je dítě v kontaktu s kamarády. Ona ale „internetová socializace“ je jen chabou náhražkou opravdové komunikace s vrstevníky. Výzkumy ukazují, že děti jsou stále línější, sociálně neschopnější a distancovanější od skutečného světa. Navíc přestávají číst, špatně píšou, zhoršuje se jim zrak (což není jediné zdravotní riziku nadužívání mobilních telefonů, jak ukazují některé zahraniční studie), o pokročilé závislosti na sociálních sítích u teenagerů nemluvě…

 HOŘÍ? POČKEJ, JEN TO POSTNU NA INSTAGRAM A HNED VOLÁM HASIČE

Se závislostí na mobilech a neustálém připojení k internetu ale nebojují jen děti. Stále častější je, že se dospělí lidé místo jeden na druhého dívají na displeje telefonů, ráno po probuzení si nejprve přečtou zprávy, maily, upozornění ze sociálních sítí, a až pak začnou plnohodnotně fungovat. Ochuzují se o skutečný kontakt s ostatními, a svou komfortní zónu opouštějí čím dál méně, což má dopady na jejich schopnost řešit konflikty, poznávat nové lidi, a vůbec na jejich fungování ve skutečném světě.

 

Rodiče občas ignorují své děti (popřípadě poslouchají jen na jedno ucho), někteří učitelé jsou špatným příkladem tím, že v hodinách zvedají telefony (v horších případech si kontrolují Facebook či maily). A co děti vidí, to i dělají. Často mají potíže vnímat hranice toho, co je vhodné, co by mělo zůstat osobní, či co je naprosto zbytečné komukoliv sdělovat. Internet zavalený naprosto nepodstatnými informacemi od a o celebritách tomu samozřejmě nepomáhá…

CO S TÍM?

Do boje proti oslabování mezilidských vazeb v dětských kolektivech vystupují více či méně tvrdě i školy. Některé používání telefonů ve škole přímo zakazují, další se jej snaží různě regulovat. Jako ve všech výchovných otázkách ale bude těžiště v rodině. Ani my ale nemůžeme zůstat stranou. Naše úloha by měla být především v nastavení pravidel založených na východisku, že telefon je nástroj, který může být opravdu k nezaplacení, když je nutné dítě sehnat, najít, nebo dokonce když potřebuje samo zavolat o pomoc, ale mimo takovéto situace zkrátka může počkat, i kdyby na něm naskočilo sebevíc upozornění z facebooku… Takže během společných aktivit může být klidně odložený nebo vypnutý. Tato lekce – že je možné se dvě hodiny dobře bavit s kamarády a po telefonu při tom ani nevzdechnout – může být pro některé děti velmi cenná.

Důležité ale je o pravidlech s dětmi mluvit a pečlivě jim je vysvětlit. A asi ještě důležitější je, abychom se podle dohodnutých omezení řídili i my sami a nutné výjimky uměli dobře zdůvodnit.

 


Jak na mobily – tipy pro inspiraci

  • Mobil má sloužit, ne zotročovat – musíme proto vytvářet pravidla, která nás mají ke slušnému a praktickému užívání mobilů vychovat.
  • Na schůzkách mohou mobily zůstat například v kapse bundy, nebo na ně můžeme vyhradit misku, kam se při příchodu do klubovny odloží.
  • Na výpravě vyhradíme pro užívání mobilu konkrétní čas – například poté, co dorazíme na místo ubytování, řekneme dětem, ať dají nyní zprávu domů.
  • Před táborem se dohodneme s rodiči o čase, kdy mohou děti kontaktovat, aby nerušili (osvědčil se například polední klid – od 12 do 14 hodin), po zbytek času je vhodné ponechat telefon vypnutý (aby šetřil energii).
  • Připomínáme dětem také situace, kdy se hovory s rodiči nehodily (např. při vysvětlování pravidel hry).
  • Pokud děti hraji hry na mobilu (např. během výpravy), mají zřejmě volný čas, který by zkušený vedoucí mohl využít k jiné zábavě – připravte si pro tyto příležitost dostatečnou zásobu aktivit a her, aby děti mohly hrát spolu (bez virtuální reality).

Zdroje:
www.nazeleno.cz/bio/alternativni-medicina/mobily-a-deti-bezpecnost-versus-zdravotni-komplikace.aspx

www.mobilmania.cz/mobily-a-deti-idealni-spojeni-ci-danajsky-dar/a-1100623/default.aspx
www.mesicnikzdravi.cz/vztahy/mobily.htm
www.tyden.cz/rubriky/domaci/skolstvi/skoly-bez-mobilu-reditele-je-chteji-zakazat_346102.html
www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1519084-kvuli-tabletum-a-mobilum-maji-deti-spatny-zrak-i-problemy-s-komunikaci
cs.publero.com/blog/deti-maji-pouzivat-tablet-a-ne-psat-rika-ctvrtina-rodicu
blisty.cz/art/21500.html
/svet.sazka.cz/mobil-dostavaji-deti-uz-v-peti-letech-aa233/http://www.ucitelskenoviny.cz/?archiv&clanek=1527
www.uspesna-lecba.cz/products/nebezpecne-zdravotni-ucinky-mobilnich-telefonu-/
cdr.cz/clanek/uvaha-mladez-a-chytre-mobilni-telefony