Mikulov

Asi 50 kilometrů jižně od Brna se v okrese Břeclav nachází na hranicích s Rakouskem město Mikulov na Moravě. Má bohatou historii a okolí města nabízí spoustu příležitostí pro aktivní vyžití. Tak neváhejte a vypravte se do míst, kde máte chvílemi pocit, že jste na jihu Evropy.

První písemná zpráva o Mikulovu je datována k roku 1173. Nejprve město patřilo k majetku rodu Liechtensteinů a po roce 1575 až do roku 1945 jej měl v péči rod Dietrichsteinů, za jejichž vlády zaznamenalo město stavební i kulturní rozmach. I přes to, že město sužovaly požáry, které například téměř zcela zničily gotickou zástavbu (1561), barokní vzhled (1784) a v roce 1945 i mikulovský zámek, najdete zde místa, která stojí za to vidět.

Díky své geografické poloze byl Mikulov místem, kde se setkávaly kulturní a náboženské proudy různých etnik, jejich odkazy jsou ve městě patrné dosud. Vedle soužití Čechů a Němců se zde již od pol. 15. stol. začala utvářet významná židovská komunita, která byla jednou z nejsilnějších na Moravě. Od roku 1526 byl Mikulov prvním městem v českých zemích, kde se usídlili a působili novokřtěnci čili anabaptisté (známí též jako habáni).

V Mikulově určitě nezapomeňte navštívit zdejší Zamek (GC1V319), který stojí na výrazném skalním útesu a tvoří tak nepřehlédnutelnou dominantu tohoto města. Za zmínku stojí, že zde byly po bitvě u Slavkova dojednány (2. prosince 1805) předběžné podmínky míru mezi Francií a Rakouskem. A 61 let poté, po porážce rakouských vojsk v bitvě u Sadové, tu 26. 7. 1866 podepsali příměří mezi Rakouskem a Pruskem, tzv. Mikulovské příměří.

Když vystoupáte na Kozi Hradek/Goat Hill (GCQN5R), využijte s dětmi možnost se podívat z obranné věže na Mikulov a Pálavské vrchy. Pokud máte rádi mysterky, zkuste BEZRUKY ANDEL / ARMLESS ANGEL (GC1K802) nebo Zoufala (GC228YH). Sice je tak trochu mimo město, ale pokud pojedete do Mikulova vlakem, můžete do seznamu odlovených keší přidat Mikulov – zeleznicni stanice (GC4P3J5).

Multikeš Svaty kopecek/ ST. HILL (GCNN3V) vás zavede na vrch, který se původně jmenoval Tanzberg – Taneční vrch a byl dějištěm bujarých rejů o filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května. Jako poděkování Bohu za překonání morové rány přeměnil Tanzberg na Svatý kopeček kardinál Ditrichstein. Při odlovu kešky nezapomeňte počítat sochy v jednotlivých zastaveních křížové cesty. Když vystoupáte nad město, určitě si zaskočte odlovit tradiční keš Bozi hrob na Svatem kopecku (GC44K86) a potom se vraťte zpět a po modré turistické značce pokračujte na další tradičku Nad zatopenym lomem/Afloat quarry (GCXFEE).

Směrem ke státní hranici s Rakouskem jsou umístěny ještě čtyři tradičky a jedna multina s neveselými tématy. SPORE34 – Francouzsky hrbitov (GC36ENR) připomíná francouzský lazaretní hrob vojáků zraněných v Bitvě tří císařů. Zapomenutý hrbituvek / Forgotten cemetery ver.2 (GC6AZTQ) je připomínkou pruského cholerového hřbitova. Multikeš Pamatnik obetem zelezne opony (GC6AC4V) má celkem šest zastavení, všechna jsou u informačních panelů, ze kterých budete muset zjistit informace vedoucí k finálce. Sibenicni vrch (GC228WV) je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších zákonem chráněných botanických lokalit na Moravě. V této oblasti se ještě nachází keš Pozor, kontrola! (GC4AVQ5).

V Mikulově a jeho okolí naleznete i keše, které mají vysokou náročnost na terén a jejich odlov je pouze na vlastní nebezpečí. Proto zvažte, zda jsou pro vás ještě vhodné. Patří mezi ně CERTUV KAMEN (GC4CGYF), a ♒♒ Mikulovska Pirana ♒♒ (GC4FJQR).

Do Mikulova na Moravě se dostanete vlakem (leží na železniční trati č. 246 Břeclav – Znojmo) i autobusem.

Anička