Malý ale akční airsoftový víkend

dsc_0422Na prvním republikovém setkání airsoftových oddílů v dubnu v Mladé Boleslavi se naše jednotka Sosna FOX ze 63. PS Sosna domluvila s oddílem 301. pionýrská z PS Mír Domažlice na uspořádání společné akce, na kterou jsme byli pozváni na jejich táborovou základnu o víkendu 14. – 16. 10. 2016.

Dorazili jsme v pátek večer, proběhlo krátké seznámení a rozdělení našeho méně zkušeného oddílu k místním jednotkám Bravo a Delta. Zároveň byly předány informace o nepřátelských aktivitách v okolí tábora, takže bylo třeba být ve střehu.

A opravdu, hned ráno jsme dostali informaci, že bylo nedaleko základny sestřeleno letadlo. Naším cílem bylo bezpečně dovést pilota na evakuační bod, kde s ním musela celá jednotka vyčkat na přílet záchranného vrtulníku. Druhá jednotka měla stejný úkol s jiným evakuačním bodem. Bohužel v časovém limitu ani jedena jednotka úkol nesplnila.

Po obědě přišla druhá mise. Cílem obou jednotek bylo vybudovat obranný val, kde byly skryty tři fáborky značící „život“ jednotky. Cílem bylo strhnout fáborky soupeřů a odpálit jejich základnu dýmovnicí. Aby to nebylo snadné, žádný účastník nemohl strhnout více než jeden fáborek, probojovat se do valu tedy muselo více hráčů. Tato mise dopadla úspěšně pro jednotku Bravo, ale oba týmy bojovaly velmi statečně.

V neděli dopoledne nás čekala ještě tři stanoviště, prověřující nejen střelecké dovednosti, ale také fyzickou kondici každého jednotlivce. Jednalo se o střelbu na terče s přebíjením zásobníků, náročnou disciplínu s pneumatikou traktoru, při které bylo úkolem její přeskakování a následné převalování po trase až do cíle, poslední stanoviště byla překážková dráha, kde bylo cílem zastřelit zloduchy a zachránit nevinné.

Ale abyste tu našli více než vyprávění z jednoho pohledu, ptala jsem se během akce účastníků, co si o takových aktivitách myslí a co jim to přináší.

Vendy


Lucka Bauerová, 26 let, vedoucí oddílu, 63. PS Sosna

Spousta lidí si myslí, že u airsoftových a podobných aktivit se jedná o „hraní na vojáčky“. Jaký ty vidíš přínos toho oddíle jakožto jeho vedoucí? Co se tím děti naučí?
Pro mě je to v podstatě zábavná cesta, jak těm dětem tak trošku přiblížit činnosti, nad kterými by normálně ohrnuly nos. Naučí se něco k topografii, první pomoci, o přežití v přírodě, prostě když je to spojený s tím airsoftem, ty děti to baví víc.

 
A co se naučí během toho airsoftu?
Tak ten airsoft podle mého názoru posiluje nejenom fyzičku, ale taky hlavně týmového ducha. Děti se naučí spolupracovat. Přijdou na to, že některé věci prostě nemůžou vyřešit samy, potřebujou k tomu ostatní a myslím si, že taky trochu taktiky a strategického myšlení.


Petr Hamrle, 18 let, PS Mír Domažlice

Co z toho, co s dětmi v oddíle děláte, si myslíš, že dál využijí v běžném životě?
Učí se ctít nějaký pravidla a fungovat podle pravidel, fairplay a tak, protože na tom je ten airsoft stavěnej. Získají i nějaký nový znalosti, který možná nevyužijou hned, ale hodí se třeba pro další práci v Pionýru.


8537344161e35cc4699a6910220baa17Lukáš Peteřich,13 let, PS Mír Domažlice

Co tě baví na airsoftu?
Nemusim doma sedět u počítače, nemusim furt koukat na facebook, hrát hry, ale můžu to zažít v realným životě a to je hodně zajímavý.


Jiří Nesvačil, 13 let, 63. PS Sosna

A co tě na airsoftu nebo na branném oddíle obecně baví?
Že tam mám kamarády a vím, že mě nikdy v boji nezradí.


David Martinec, 13 let, PS Mír Domažlice

Co tě v oddíle baví?
Na airsoftu mě baví vícedenní akce.

A co ses naučil?
Naučil jsem se přežít v přírodě, postavit bivak a samozřejmě manipulovat se zbraněmi.


Karel Černý, 13 let, PS Mír Domažlice

Co tě na airsoftu baví?
No samozřejmě střílení, akce, nějakej challenge, kempy, víkendovky, celodenní výpravy, spaní v přírodě.


dsc_0353Helča Nesvačilová, 15 let,  63. PS Sosna

Co si myslíš, že z oddílových aktivit děti použijí v běžném životě?
Podle mě důležitá práce s mapou a využít by to mohly tak, že se neztratí třeba v lese, až budou někde bloudit s mapou. Taky děti učíme první pomoc, protože spousta lidi to tak dobře neovládá, a je dobré umět zasáhnout, když vám třeba někdo zkolabuje na ulici. Dál je airsoft učí být flexibilní.

Jak to myslíš?
Že dokážou rychle reagovat na různé situace.


Pavlína Ondrejková, 14 let, 63. PS Sosna

Co ses při oddílových činnostech a akcích naučila?
Naučila jsem se třeba nezmatkovat a dávat pozor. Taky jak správně použít třeba pistoli nebo i ten nůž. I něco o taktice a to nám pomůže i v životě.


Kuba Čech, vedoucí oddílu, PS Mír Domažlice

S ostatními jsem už mluvila o tom, že airsoft není jenom hraní na vojáky. Ale co úplně obecně použitelného dětem dává?
Bezpečnostní návyky, práci v týmu, řešení krizových situací. Taky musí plnit úkoly pod tlakem, to jim může pomoct například při testech ve škole.

Mluvíš o práci v týmu, každý v něm má svoji roli?
Jo, určitě. Velitel dává rozkazy velitelům čety, ti zase musí koordinovat ty svoje „vojáky“ Četař si musí poradit s tím, jak ten úkol přenese, a „voják“ ho musí splnit.

Teď mluvíš jenom o hraní, o airsfotu. Učí se děti v oddílu i něco jiného?
Airsoft je tak třetina až polovina činnosti oddílu, hlavně hrajeme o víkendech a prázdninách. Schůzky jsou na různá témata, například balení batohu, topografie, vázání uzlů, přežití v přírodě, stanování, shánění potravy, až po extrémní podmínky třeba na horách, ve sněhu, na poušti, v džungli. Když jedou třeba do hor, tak to určitě můžou použít.

Máte v oddíle i děvčata?
Máme, ale většina je kluků. Ty holky ale střílí líp než leckteří kluci. Jsou hodně akční, ještě že je máme. Rozhodně je tam nemáme „do kuchyně“, tam chodí naopak kluci.

A to je vedete vy, aby vařili, to je součást oddílu?
Máme tzv. specializace, například průzkumník, technik, kuchař, zdravotník… Pro každou specializaci je garant někdo z nás vedoucích.

Takže základ je společný, plus navíc prostě ve dvojicích, trojicích, čtveřicích se učí něco navíc z té svojí oblasti?
Jo. Jakmile jsou přijati do jednotky, můžou přijít kdykoliv za mnou nebo za mým zástupcem, říct chci dělat specializaci například průzkumníka. Já řeknu dobře, tak jdi za tutim, ten to má na starosti. Domluv se s ním, on ti řekne, co a jak. A začne individuální výcvik, někdy po jednom, někdy po dvou.
Každá tahle odbornost je zakončena zkouškou, kterou když člověk projde, tak dostane specializaci a hodnost.

Jak staré děti berete do oddílu?
Většinou bereme od třinácti, máme i dvanáctileté.

dsc_0198A můžou to přijít zkusit na nějakou akci, nebo musí být napřed v oddíle?
Když nabereme rekruta, tak musí projít přijímacím řízením, to se skládá z fyzických testů a z testů ze zdravovědy, z pravidel a ze zbraní. A na to má 4 měsíce. Pokud nesplní, tak se jim omluvíme, že by to nezvládali a že to můžou zkusit příští rok. Je to výzva, ale zase je to nutí se někam posunout. Když neumím skákat přes švihadlo a chci do jednotky, chci hrát ten airsoft, tak se to prostě naučím. V tom zkušebním období vezmeme rekruty minimálně na jednu akci, kde si to můžou vyzkoušet.

A to máte nějaký slavnostní přijímací ceremoniál?
Máme tajný slavnostní rituál, kdy ten člen je představen jednotce, všem ostatním členům a je mu předána nášivka, se všemi se pozdraví a zařadí se mezi nás. Máme louče, pro něj je zhasnutá a on si ji zapálí a tím symbolizuje, že má mezi námi místo.

A víš, že teď už není tajný?
Taky jsem neřekl všechno… 🙂


Vláďa Čech, 46 let, zástupce vedoucího oddílu, PS Mír Domažlice

Děláte spoustu aktivit s dětmi. Co si myslíš, dále můžou využít v praxi v běžném životě?
Určitě se děti tady naučí respektovat pravidla, žít podle nich. Naučí se pracovat v týmu, jsou týmoví hráči. Taky sportujeme, děláme lanový aktivity, takže posouvají svoje limity. Snaží se překonávat samy sebe. Svůj vlastní strach.

A jde jim to?
Jde jim to.