Literární část Pionýrského Sedmikvítku  

Něco nakreslit, vyrobit, zazpívat nebo vyfotit, to v oddílech umíme a děláme docela často. Vlastní literární tvorba je ale stále výjimkou, i když i tady máme mnoho příležitostí, jak děti rozvíjet, třeba zápisy do kronik, zprávičkami do novin,…

Poezie, próza, komiks
Už jste někdy zkusili v oddíle s dětmi skládat básničky, písňový text nebo psát pohádku? Samozřejmě, že ano! A kde výtvory dětí skončily? Pokud pracujete s programy Výpravy za poznáním, určitě znáte metodické listy třeba z Putování se psem Komiks nebo leporelo, Nebyl jen Andersen nebo Trocha poezie nikoho nezabije a třeba jste je do programu schůzky nebo víkendovky už zařadili. A pak už taky víte, že děti tato činnost baví.

Literární část Pionýrského Sedmikvítku je prostorem pro rozvoj talentů dětí a mladých lidí. Soutěžící, od těch nejmladších až po ty do 26 let, si mohou vybírat ze tří kategorií – próza, poezie a komiks. Všechny kategorie jsou bez omezení, jedinou výjimkou je podmínka, že komiks musí mít minimálně tři malované obrázky s textem. Může se tu tedy najít každý, kdo má kousek nadání, špetku fantazie a hodně nadšení.

Hledejme talenty
Mezi dětmi je stále hodně těch, které píšou „do šuplíku“. Zkusme je najít a dejme jim příležitost, aby jejich dílka našla své čtenáře, ať už v podobě oddílových nebo táborových dětí, porotců, a když jejich autorskou tvorbu někde (na webu, na nástěnce před klubovnou,…) vystavíte, tak i veřejnosti.

A pokud již některé děti se svými pracemi soutěží prostřednictvím škol či knihoven v různých literárních soutěžích, nabídněme jim další možnost – Literární část Pionýrského Sedmikvítku.

Proč jsou pionýrské literárky obsazovány velmi málo?
V oblastních kolech o literární práce nouze není, problémem je až postup na republikové finále. Mnohde mají porotci pocit, že jejich práce nejsou „dost dobré“ pro republikovou přehlídku. Kde je však hranice, za níž už dětská práce „není dost dobrá“? Porotci jsou určitě odborníci, ale literární soutěž Pionýrského Sedmikvítku není kláním profesionálních literátů. V oddílech máme nadané děti. Pokud si sami netroufneme na to s nimi literárně tvůrčím způsobem pracovat, máme návod ve vyzkoušených metodických listech Výprav za poznáním. Dopřejme dětem, aby si v soutěži porovnaly své dovednosti a třeba zažily úspěch. Nechybí nám vůbec nic, jen ten první krok do zatím možná neprobádané krajiny literární tvorby. Udělejte ho a pak může i práce vašich dětí vypadat třeba tak, jako jsou ukázky na této straně, a nic nebrání tomu je přihlásit do Sedmikvítku.

Chcete-li získat bližší informace o Literárkách nebo se informovat o republikovém finále, kontaktujte Lenku Sakařovou z Olomoucko-zlínské KOP na e-mailu l.sakarova@seznam.cz.

Nejzazší termín pro zaslání soutěžních prací do republikového finále je 28. února 2018. Ještě tedy máte čas.

Bližší informace najdete na www.sedmikvitek.pionyr.cz.

Darina Zdráhalová