Léto je příležitost pro Táborníka

V předchozích třech vydáních Mozaiky jsme vám odpovídali na otázky, které jste nám položili. Tentokrát se vás ale chceme zeptat my. Jedním z nápadů k Odborkám, který padl na akci MOST, bylo vytvoření webových stránek – případně mobilní aplikace – kde by si zájemci o splnění vybrané odbornosti mohli vést elektronický „zápisník“. Také by zde mohl být například kontaktník na osoby, které budou ochotné poskytnout odborný dohled při plnění odbornosti v případě, že se na to nebude vedoucí oddílu cítit. (Už jsme si několikrát řekli, že přece nemůžeme umět všichni všechno.) A zároveň by na stránkách byla k dispozici spousta dalších námětů, informací apod. jak pro samotné adepty na získání zvolené odbornosti, tak pro jejich průvodce. Co vy na to? Hodila by se taková aplikace?

Už teď můžete najít na pionýrském webu k Odborkám bližší informace. Stačí, když zadáte do svého internetového prohlížeče adresu odborky.pionyr.cz. Dostanete se tak na stránky, které budou postupně naplňovány informacemi a odkazy na materiály ke stažení. Získáte tak nejen přístup k ucelenému souboru informací o celému projektu, ale i informace k jednotlivým Odborkám. Pro to, abyste si materiály mohli stáhnout, musíte mít v RISPu nastaveného Uživatele webu.

Pokud máte zájem nám s Odborkami pomoci nebo je chcete využívat, neváhejte nám napsat na odborky@pionyr.cz.

Přejeme vám všem krásné léto a těšíme se, že se u Odborek společně setkáme i po prázdninách.

Členové Sekce rozvoje výchovných programů

TÁBORNÍK

Máme krásnou zem. Táborník v ní umí žít a poznává ji. K tomu potřebuje řadu dovedností – orientovat se nejen v mapách, ale i v terénu. Měl by umět „přežít“ v přírodě. Výprav by se neměl jen účastnit, ale měl by je umět naplánovat, aby byly náročné i naučné, zábavné i zajímavé. Každá cesta za vlastní humna může být skvělým dobrodružstvím, záleží jen na přístupu.

I. stupeň

1. Umím si správně sbalit pro jednodenní výlet.
  2. Zúčastním se jednodenního výletu.
  3. Umím mapové a turistické značky.
  4. Umím určit světové strany „s“ i „bez“ použití buzoly.
  5. Naplánuji jednodenní výlet pro oddíl.
  6. Znám základní pravidla zacházení s ohněm.
  7. Umím připravit ohniště, zapálit oheň, udržet jej po nějakou dobu a uklidit ohniště.
  8. Umím uvázat alespoň 6 uzlů, z toho 3 poslepu.
  9. Moje podmínka (zařadím po dohodě s vedoucím).

II. stupeň

1. Umím si správně sbalit pro vícedenní výlet.
  2. Zúčastním se dvoudenního výletu s přespáním v přírodě.
  3. Umím postavit přístřešek na přespání v přírodě nebo stan.
  4. Ovládám práci s mapou, buzolou a GPS.
  5. Naplánuji vícedenní výlet pro oddíl.
  6. Vedu si putovní knížku nebo jiné záznamy o zajímavých místech, která jsem poznal, a připravím pro ostatní prezentaci o svých výletech.
  7. Umím připravit ohniště, zapálit oheň v nepříznivých podmínkách (mokro, vítr, sníh), udržet jej po nějakou dobu a uklidit ohniště.
  8. Umím uvázat alespoň 10 uzlů, z toho 5 poslepu.
  9. Znám funkční užití uzlů, vím, který k čemu použít.
  10. Moje podmínka (zařadím po dohodě s vedoucím).