Koncert Děti dětem byl hodně povedený pokus

Proč pokus, když jde o akci s více než dvacetiletou tradicí? Přece proto, že se celý koncert nesl v duchu pionýrské chemie – od vchodu do sálu, až po závěrečné vystoupení. Ale hezky od začátku…

Koncert Děti dětem už podvaadvacáté uspořádal Pionýr ve spolupráci s Nadací Dětem 3. tisíciletí v sobotu 2. 2. 2019 v Kongresovém centru Praha. Začátek koncertu byl tradičně v 18.00, ale jak to při takových akcích bývá, v místě jeho konání byl cvrkot už několik hodin předtím. Když se sál začal plnit dětmi a jejich vedoucími, bylo už vše připraveno a vystoupení odzkoušená. Při příchodu dostali všichni list papíru, na kterém byla z jedné strany periodická soustava prvků, jakou známe ze školy, a z druhé strany ta pionýrská, která byla součástí letošní novoročenky našeho spolku. A s pionýrskými prvky se děti setkaly i během koncertu samotného.

Matěj Rychlý, který celým večerem provázel, totiž společně s dětmi luštil tajenku. Nejprve jim vždy dal na výběr z několika prvků – a každý skrýval otázku. Když děti odpověděly správně, dostaly písmenko do tajenky. Dlouho se ale zdálo, že tajenka nebude vůbec dávat smysl, dokud nedostaly poslední nápovědu, že mají každé písmeno posunout v abecedě o jedno dopředu. A ejhle, už tu byl výsledek: CHEMIE.

Tím hlavním jsou ale na koncertu Děti dětem hudební a taneční vystoupení soutěžících Pionýrského Sedmikvítku. Pódiem proto opět vířily zářivé taneční kostýmy doprovázené moderní hudbou například při vystoupeních taneční školy Aneri nebo souboru Happydance, střídaly je klidnější písničky třeba v podání dívčí skupiny Andromeda i rockové pecky kapely Out of Nowhere, na lidovou notu zahrál valašský soubor Malá Rusava nebo droboučké duo Jenda Vilánek a Lucka Zdeňková, kterým publikum věnovalo potlesk jako skutečným superhvězdám.

Skutečná pionýrská chemie se ale neukrývá ve vtipné tabulce nebo tajence, ale v těch okamžicích, kdy jsme spolu a je nám dobře, cítíme společnou energii, která nás nabíjí. Přesně o takovou atmosféru se na závěr postaralo společné zpívání, kterému z pódia veleli zpěvák Karel Smeykal a zpěvačky Neroli a Zuzka Sakařová, zatímco plný sál jim dělal impozantní sbor.

Ke koncertu Děti dětem ovšem patří i významní hosté a letos mezi nimi vahou své funkce jednoznačně vyčnívala ministryně financí Alena Schillerová. Nepřišla mezi nás ale jen jako formální host, spolu s 1. místopředsedkyní Pionýra Darinou Zdráhalovou a prezidentem nadace Dětem 3. tisíciletí Michalem Pokorným se zhostila předávání Putovních pohárů předsedy vlády ČR, které je důležitou součástí koncertu Děti dětem už od samého počátku. To ale nebylo všechno, zapojila se i do udělení nejvyššího pionýrského vyznamenání. Křišťálovou vlaštovku předala Marcele Hrdličkové z Chropyně. (Blahopřejeme!) A co paní ministryně říkala na akci samotnou? Výmluvná byla její věta hned po příchodu na pódium: „Tolik dětí jsem asi ještě nikdy pohromadě neviděla!“

Závěrem musíme zmínit i přestávku v programu, ke které každoročně patří oceňování pionýrských dobrovolníků. Letos šlo hlavně o pořadatele postupových kol pionýrských soutěží. O tom, kdo a za co byl oceněn, si ale více přečtete v příští Mozaice.

Jakub

Novými držiteli Putovních pohárů předsedy vlády ČR jsou Folklórní soubor Malá Rusava z Bystřice pod Hostýnem (Folklórní tanec), Pionýrská skupina Nepomuk (Výtvarné činnosti), Dům dětí a mládeže Český Krumlov (Dětská Porta), Pionýrská skupina Čestice Podlesáci (Melodie) a Středisko volného času TYMY Holešov (Tanec).

Koncert Děti dětem je tradičním vyvrcholením a přehlídkou vybraných vystoupení Pionýrského Sedmikvítku – otevřené kulturně-umělecké soutěže, které se každoročně účastní několik tisíc dětí. Mezi soutěžními oblastmi (Melodie, Divadlo, Tanec, Dětská Porta, Výtvarné činnosti, Clona – film, foto, video, Folklórní tanec a Literatura) si každý může najít tu svou, ve které se chce poměřit s vrstevníky.

Záštitu nad koncertem převzal Ing. Andrej Babiš, předseda vlády ČR., Mgr. Radek Vondráček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Ing. Robert Plaga, Ph.D., ministr školství, mládeže a tělovýchovy a Mgr. Václava Klaus, předseda výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Děkujeme!