Kolik lidí letos dostalo Křišťálovou vlaštovku?

Tak se na to podívejme: máme tu vedoucí oddílu, vedoucí klubu, vedoucí pionýrské skupiny, ekonomku KOP, lektorku a také předsedkyni kontrolní komise Pionýra…
Říkáte si, že to není možné? Že nejvyšší pionýrské vyznamenání se přece uděluje jen jednomu člověku ročně? Máte pravdu, vše výše uvedené totiž spojuje jedno jméno: Marcela Hrdličková.
Nejen o tom, jak to všechno stíhá, jsme si s ní povídali v krátkém rozhovoru. Ani po měsíci od koncertu Děti dětem při něm chvílemi nedokázala skrýt emoce v hlase. Na druhou stranu se také ukázalo, že je opravdu víc na práci než na povídání. 🙂 Ostatně vlaštovku nedostala za řeči…

Než se pustím do vyptávání, tak hlavně blahopřeju!
Díky! 🙂 Ale mám pocit, že to ocenění není jenom moje, kdybych kolem sebe neměla lidi, co mi pomáhají, tak k tomu nedojde. Člověk pracuje, snaží se, ale bez lidí kolem nikdy tak daleko nedojde. Mám na mysli jak skupinu, tak kraj i kontrolní komisi. Nemít v komisi Danu Janáčkovou a Karla Weila, určitě toho nezvládneme tolik. Takže i jim děkuji.

Dokážeš popsat svojí reakci, když ses o vlaštovce dozvěděla?
Vůbec jsem to netušila. Takže překvapení, chvilka zděšení, nevěřila jsem tomu. Pořádně to člověku dojde až později. Na pódiu jsem si to moc neužila, nemám na to povahu, ale díky pohotovým kamarádům jsem si to užila ze záznamu. Až po víkendu mi došlo, co vlastně mám.
Předání bylo hrozně hezké i proto, že na koncertu byly děti z oddílu. Když jsme pak přišli do školy, tak se na mě vrhly a chtěly vědět, co jsem to dostala, měly oči navrch hlavy, takže to bylo hodně emotivní.

Doneslo se mi, že se k vlaštovce váže ještě jedna vtipná historka po koncertu
Ano, v  úterý to mělo dohru. V práci jsem měla paní auditorku a najednou klepe na dveře poslíček a nese kytku (pozn. kytici nedostala Marcela na koncertu, jak je zvykem, aby ji nemusela vézt vlakem s dětmi přes celou republiku). Paní auditorka se samozřejmě ptala, jestli mám narozeniny, tak jsem šla s pravdou ven – že je to k pionýrskému vyznamenání a že se taky zabývám kontrolou, což je jedna z věcí, za které jsem byla oceněná. Udělalo to na ní docela dojem a říkala, že už chápe, že mám na audit všechno tak hezky připravené. Když jsem jí ukázala fotku, na které mi vyznamenání předává ministryně financí, tak už jen zalapala po dechu. 🙂

Mluvíš o kontrolní komisi, co myslíš, že se vám v posledních letech daří?
Krajské organizace začínají víc pomáhat skupinám, víc s nimi komunikují, vzaly kontroly víc za své, protože vidí, že když se problém odhalí včas, tak je to vždycky lepší. Kontrolovali jsme například všechny skupiny u nás na kraji, ze začátku všichni remcali a pak zjistili, že jim to pomůže, a byli rádi. Taky se hodně osvědčilo, když na kontroly ke skupinám bereme někoho z jejich kraje, koho znají.

Ale kontroly jsou jen jedna z mnoha věcí, které děláš. Vedeš skupinu, oddíl, klub, jsi ekonomka KOP, navíc i lektorka. Jak to stíháš?
No je to náročné, musím každý týden přizpůsobit odchod z práce schůzce, pak mám skupinu. Říká se, že je to hodně papírování, mě to ale ani moc nepřijde. Na kraji pracuju s hospodáři skupin, pomáhám jim se závěrkami, vyúčtováním dotací, s projekty. No a to lektorování už s tím jde ruku v ruce. Ale lektoruju i výtvarky.

Vím, že tě různé rukodělky baví, bereš to jako relax od ostatní práce?
Ano, to je můj papírový svět (scrapbooking). Dělám ale i další výtvarné techniky, třeba maluju na plátěné boty a podobně. Jsem v tom samouk, opravdu mě to baví. Na odpočinek mám taky okrasnou zahrádku, kde jsou stromky, keře, kytičky…

To je taky ale docela náročné na čas, ne?
Tak roste to pomalu a dělá mi to radost, takže si na to chvilku najdu.

Na konec trochu osobní poznámka. Pro mnoho lidí, pro mne tedy určitě, je asi překvapení, že jsi taky babička.
Je to tak, mám dvouleté vnouče. Moc ráda si ho půjčuju – a se stejnou radostí ho zase vracím. 🙂

ptal se Jakub

Marcela Hrdličková
Vedoucí Pionýrské skupiny Obránců míru Chropyně
Vedoucí oddílu Táboráček
Vedoucí klubu Nenuda
Ekonomka Olomoucko-zlínské KOP
Předsedkyně Kontrolní komise Pionýra
Lektorka vzdělávání