Kaleidoskop

Některé části této dvoustrany jsou určené především pro papír – ideální je proto si ji otevřít v pdf a případně vytisknout. 🙂 Zde je pouze v částečné podobě.

Najdi sedm rozdílů.

Státní vlajky

Jsou důležitými symboly států, které reprezentují – mají svoji symboliku, historii, příběhy. Jsou i nositeli tradic či inspirací… Pojďme se u některých zastavit a třeba vyzkoušet svoji znalost.

Existuje vlajka jedné evropské země, která je patrně nejstarším užívaným vlajkovým symbolem tohoto druhu a navíc byla podnětem pro státní vlajky asi osmi dalších zemí.

Legenda praví, že pochází z roku 1219. Doklady ji datují zhruba do 14. století. Její tzv. skandinávský kříž byl poté inspirací pro vlajky všech severských států a jejich závislých území.

Jde o vlajku…

(Dánského království)

Zlatá studánka

Na podzim se příroda pozvolna chystá k zimnímu odpočinku, proto každý rok od začátku října až do prvních sněhů probíhá takzvané Zavírání studánek. Bohužel studánek stále ubývá. Pro jejich záchranu však existují projekty, kterých se můžete zúčastnit i vy. Opravu a úklid studánky můžete provést třeba v rámci projektu 72 hodin. Nabízíme například jeden tip na Vysočině.

Chcete si udělat procházku přírodou? Ochutnat zázračnou léčivou vodu? Pokud ano, vydejte se do Křemešnické vrchoviny v okrese Pelhřimov. Zde leží vrch Křemešník a na něm Zlatá studánka, kam si lidé chodili pro vodu už za časů cholery. Pověsti vyprávějí také o slepci, kterému vrátila zrak, či o vojákovi, kterému zahojila rány. Voda obsahuje stopy stříbra, které se na Křemešníku dříve těžilo, a je slabě radioaktivní. Pramen obvykle teče jen mezi Vánoci a koncem jara. Říká se, že voda tekoucí na podzim může věštit vypuknutí války.

Kousek od Zlaté studánky se nachází její sestra – Stříbrná studánka. Dojdete k ní po zelené turistické značce. Na své si zde přijdou i fanoušci geocachingu. Zdejší kešky vás zavedou k turisticky nejzajímavějším místům. Jednu z nich si můžete odlovit i přímo u studánky. Zlatá studánka je také začátkem křížové cesty, která vede ke kostelu Nejsvětější trojice. Na jejím konci je k vidění Boží hrob se sochou těla Ježíše Krista od sochaře Antonína Bílka. Pokud byste chtěli vidět Pelhřimovsko jako na dlani, můžete navštívit rozhlednu Pípalku. Za hezkého počasí možná uvidíte až do Krkonoš. Na ty z vás, kteří sbírají turistické známky, zde čeká ta s číslem 384.

Alžběta Bartošková

Pionýrská osmisměrka

Vyluštit si ji můžete na webu.

Všechno nejlepší

6. 9. oslaví své 75. narozeniny Ludmila Boháčková z PS Křtiny (Jihomoravská KOP).
10. 9. oslaví své 45. narozeniny Blanka Rouhová z PS Marie Sedláčkové (Pardubická KOP).
24. 9. oslaví své 55. narozeniny Radek Zázvůrek z 96. PS Veselí Medvědi (Pražská OP).
29. 9. oslaví své 40. narozeniny Jan Ondruš z PS K. Pokorného (Moravskoslezská KO).

Blahopřejeme!

1. 9. 1929 se narodila divadelní a filmová herečka Květa Fialová.

1. 9. 1939 Německo zaútočilo na Polsko, začala druhá světová válka.

3. 9. 1939 Francie a Velká Británie vyhlásily válku Německu.

7. 9. 1914 se narodila filmová herečka Lída Baarová.

10. 9. 1799 byla v Praze založena Akademie výtvarných umění.

17. 9. 1939 napadl Polsko také Sovětský svaz.

25. 9. 1899 se narodil autor knih pro děti, ilustrátor a publicista Ondřej Sekora, autor Ferdy mravence.

27. 9. 1924 se narodil prozaik, básník, filmový scenárista, literární kritik a překladatel Josef Škvorecký.

28. 9. 1924 se narodil divadelní a filmový herec, recitátor a dabér Otakar Brousek.

28. 9. 1929 byla dlouho nedostavěná a mnohokrát upravovaná Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě slavnostně otevřena veřejnosti.

1. 10. 1949 – Mao Ce-Tung vyhlásil v Pekingu Čínskou lidovou republiku.

7. 10. 1949 byla v části Německa okupované Sovětským svazem vyhlášena Německá demokratická republika (tzv. Východní Německo).

7. 10. 1959 sovětská sonda Luna 3 poprvé vyfotografovala odvrácenou stranu Měsíce.

9. 10. 1929 se narodil filmový, televizní a divadelní herec Vladimír Menšík.

24. 10. 1929 byl tzv. Černý čtvrtek na newyorské burze. Po letech růstu začaly ceny akcií klesat až na takovou míru, že je obchodníci ze strachu z finančních ztrát prodávali za jakoukoli cenu. Následně trh zkolaboval a započala vleklá hospodářská krize. 31. 10. 1879 se narodil herec a režisér, hudební skladatel, filmový libretista a scenárista Karel Hašler, který dal mimo jiné jméno lékořicovým bonbonům Hašlerky.