Kaleidoskop: leden 2018

1. 2. 1983 se uskutečnila v brněnskému Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie první transplantace jater v Československu.

1. 2. 1893 Thomas Alva Edison dokončil stavbu prvního filmového studia.

1. 2. 2003 při sestupu do atmosféry došlo k havárii amerického raketoplánu Columbia, při němž zahynulo všech sedm členů posádky.

2. 2. 1993 prezident České republiky Václav Havel složil Ústavou předepsaný slib a ujal se tím prezidentského úřadu.

4. 2. 1808 se narodil Josef Kajetán Tyl, dramatik, herec a autor textu české hymny.

4. 2. 1938 se Adolf Hitler stal vrchním velitelem ozbrojených sil v Německu.

5. 2. 1878 se narodil André – Gustave Citroen, francouzský podnikatel s nizozemskými kořeny, který založil automobilovou továrnu, kde se až dodnes vyrábějí vozy s názvem Citroen.

6. 2. 1228 byl Václav I. korunován na českého krále. Stalo se tak ještě za vlády jeho otce Přemysla Otakara I., proto by Václav I. tzv. mladším králem.

6. 2. 1958 se v Mnichově zřítilo letadlo s hráči anglického fotbalového klubu Manchester United.

6. 2. 1903 se narodil Hubert Slouka, český astronom a popularizátor astronomie.

6. 2. 1748 se narodil Adam Weishaupt, německý filosof a zakladatel tajného řádu zvaného Bavorští ilumináti.

7. 2. 1873 se narodil Thomas Andrews, hlavní konstruktér Titanicu.

8. 2. 2008 byl Václav Klaus podruhé zvolen prezidentem České republiky.

9. 2. 1753 se narodil Matěj Kramerius, spisovatel, novinář a nakladatel, který v r. 1789 založil knihkupectví a nakladatelství Česká expedice a začal vydávat Pražské poštovní noviny – od r. 1791 Krameriusovy c. k. vlastenecké noviny.

10. 2. 1868 byl v budově bývalé radnice založen pražský kulturně společenský spolek Malostranská beseda.

11. 2. 1938 britská rozhlasová a televizní společnost BBC uvedla první vědeckofantastický televizní pořad – adaptaci části hry Karla Čapka R.U.R.

11. 2. 1978 Čínská lidová republika zavedla zákaz publikace Aristotela, Williama Shakespeara a Charlese Dickense.

13. 2. 1998 bylo v Panské ulici otevřeno soukromé muzeum malíře Alfonse Muchy.

14. 2. 1368 se narodil Zikmund Lucemburský, římský císař, český a uherský král.

14. 2. 1878 se narodil Bohumil Kafka, sochař, autor sochy Jana Žižky na Vítkově.

15. 2. 1973 se narodila olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová.

17. 2. 1798 se narodil Josef Matěj Navrátil, zakladatel malířského realismu.

17. 2. 1853 se narodil český spisovatel, básník, dramatik a překladatel Jaroslav Vrchlický.

18. 2. 1868 byl ustaven pražský Lední klub jako první česká bruslařská organizace. Zpočátku byl více známý pod názvem „klouzačský spolek“.

22. 2. 1973 byl otevřen Nuselský most v Praze (délka 485 m), který je unikátní tím, že uvnitř něj vede metro.

22. 2. 1993 se samostatná Česká republika stala členem UNESCO.

22. 2. 1998 Čeští hokejisté získali historicky první zlatou olympijskou medaili v ledním hokeji na Zimních olympijských hrách v Naganu.

23. 2. 1938 se narodil Jiří Menzel, herec, scénárista a režisér filmů jako například Vesničko má středisková, Obsluhoval jsem anglického krále, Postřižiny.

25. 2. 1948 přijal prezident Edvard Beneš demisi ministrů a doplnil vládu podle předlohy od Klementa Gottwalda. Protestní demonstrace byly potlačeny. Byl tak završen komunistický převrat (za minulého režimu byly tyto události slaveny jako tzv. Vítězný únor).

26. 2. 1878 se narodila Ema Destinová, operní pěvkyně a sopranistka.

Největší vynálezy

aneb samozřejmosti, které hýbou světem
Máte pocit, že se dnešní době nic neutají, že vám všichni vidí až do žaludku? No vlastně je to pravda, a to už od konce 19. století, kdy byl vynalezen…

RENTGEN
Moderní medicína by bez moderní techniky nedokázala existovat. Mnohé z toho, co dnes díky technice považuje za rutinní, bylo dříve nemožné. Například po dlouhá staletí nebylo možné zjistit, co se vlastně v těle pacienta děje, a lékař byl při diagnóze odkázán pouze na vnější projevy choroby. Před vynálezem rentgenu proto i banální zlomeniny často zanechávaly následky v podobě různých deformit.

Objev záření, které se v rentgenu využívá, učinil vědec Wilhelm Conrad Röntgen, který později vlastně náhodou zjistil, že by toto záření mohlo být využito v medicíně. Röntgen zkoumal průchod záření různými materiály a zachycoval jej na citlivou desku. Když jednou v roce 1895 do dráhy paprsků omylem postavil svou ruku, objevil se na vyvolané desce obraz jeho kostí. Rentgen představoval pro medicínu obrovský pokrok. Přesto se jeho zavádění neobešlo bez osobních tragédií. Rentgenové záření je totiž velmi agresivní. Průkopníci však o vlastnostech rentgenové techniky příliš nevěděli a se zářením experimentovali i přesto, že se vystavovali nebezpečí. Mnoho jich tak na následky ozáření zemřelo.

Ačkoli rentgen není dokonalou vyšetřovací metodou a v některých situacích je bezmocný (například při vyšetřeních mozku), stále je v diagnostice nenahraditelný. Oproti jiným metodám je totiž velmi levný a dostupný.