Kaleidoskop: duben 2020

Najdi sedm rozdílů

Státní vlajky

Jsou důležitými značkami států, které reprezentují – mají svoji symboliku, historii, příběhy. Jsou i nositeli tradic či inspirací… Pojďme se u některých zastavit a vyzkoušet své znalosti.

Víš to?
Dnes uváděná vlajka patří mezi hodně mladé (vznikla v r. 1981, kdy stát získal nezávislost) a patří mezi několik tvarově ne zcela typických – je protáhlejší a nižší než jiné. Nápovědou rovněž může být skutečnost, že jde o vlajku státu, který je běžně označován za nejbohatší na světě.

Kaštanově červená symbolizuje ostré slunce, respektive často užívané přírodní barvivo. Do ní vstupuje devíti zuby barva bílá, umístěná do vlajky jako symbol státu, který není pirátský. (Podobně jako třeba Bahrajn, ten má ovšem odlišnou základní barvu a „pouze“ pět zubů.)

Správné odpovědi z března

Obrázek: Oproti hornímu obrázku na tom spodním – 1) paní ve dveřích nemá čepici 2) kluk ve dveřích má červenou čepici 3) na dveřích chybí nápis klubovna 4) pán otočený zády má modrý svetr 5) na diplomu na zdi chybí nápis diplom 6) na stole chybí několik věcí 7) vítající vedoucí má černé boty.
Odpověď na otázku u vlajky: Barvy naší státní vlajky nemají zvláštní symboliku.
Osmisměrka: Státní vlajka České republiky… je státním symbolem
A jaké odpovědi jsou správné tentokrát?
Napište správné odpovědi na mozaika@pionyr.cz a získejte dáreček z E-mošky! 🙂

Vodní kaple na Hostýně

Nedaleko města Bystřice pod Hostýnem ve výšce 735 metrů nad mořem se nachází vrchol Hostýn. Na jeho západním svahu najdeme Vodní kapli, která byla postavena již roku 1620. A právě zde vyvěrá léčivý pramen. Podle pověsti vytryskl v roce 1241, kdy byl Hostýn obléhán Tatary. Poté, co načerpáte síly ze zázračného pramene, se můžete vydat na vrchol Hostýnu. Ti, co se nebojí výšek, si mohou užít pohled na okolí z rozhledny. Základní kámen rozhledny položil sám císař František Josef I. Pro ty, kteří zvolí, že zůstanou na pevné zemi, zde je barokní bazilika zasvěcená Panně Marii, která je významným poutním místem. Od baziliky vás zpět dovede křížová cesta, která je dílem slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Není to jediná křížová cesta, kterou můžete projít. Stará křížová cesta se zde nachází již od roku 1900 a jejími tvůrci jsou Otto Zeman a Jan Žůrek. Žně zde čekají na keškaře, jelikož Hostýn a jeho okolí je přímo posázené keškami, které čekají, až je objevíte. A na své si přijdou i sběratelé turistických známek.

Bětka

Pionýrská osmisměrka

Vyluštit si ji můžete na webu.

Všechno nejlepší

4. 4. slaví své 45. narozeniny Renáta Karbanová z PS STOPAŘI (Plzeňská KOP).

12. 4. slaví své 45. narozeniny Milada Culková z 5. PS S.T.O. JIŘÍHO WOLKERA (Jihomoravská KOP).

15. 4. oslaví své 55. narozeniny Vladimíra Šindelářová z 8. PS Příbram (Středočeská KOP).

26. 4. oslaví své 50. narozeniny František Roháč z PS Polabiny II. Pardubice (Pardubická KOP).

Blahopřejeme!

Výročí

1. 5. Svátek práce

1. 5. 1880 se narodil Herbert Masaryk, malíř, syn T. G. Masaryka.

1. 5. 1890 se v Čechách poprvé konaly prvomájové oslavy Svátku práce.

2. 5. Mezinárodní den ptačího zpěvu

2. 5. 1990 zrušilo Federální shromáždění ČSFR trest smrti.

3. 5. Den Slunce

3. 5. Světový den svobody tisku

Pražské povstání

4. 5. Den hasičů

5. 5. Den Evropy

5. 5. Den boje za rovná práva handicapovaných

5. 5. 1945 vypuklo v Praze povstání proti nacistickým okupantům.

8. 5. Mezinárodní den Červeného kříže

8. 5. 1945 německé velení podepsalo s Českou národní radou kapitulaci svých branných sil a začal odsun německých jednotek – konec 2. světové války.

kapitulace

9. 5. Den Evropy

9. 5. 1420 vypálili husité Malou Stranu.

9. 5. 1945 vyšlo první číslo deníku Mladá fronta.

12. 5. 1820 se narodil malíř Josef Mánes.

12. 5. 1905 pražská koňka naposled přejela přes Karlův most.

13. 5. 1935 se narodil fotograf Jan Saudek.

13. 5. 1945 zahájilo Národní divadlo v Praze svou poválečnou činnost operou Prodaná nevěsta.

Národní divadlo v Praze

15. 5. Mezinárodní den rodiny

16. 5. 1850 byla založena společnost pro postavení Národního divadla.

18. 5. Mezinárodní den muzeí

19. 5. 1945 vydal prezident Edvard Beneš dekret o národní správě majetku Němců, Maďarů, zrádců a kolaborantů.

21. 5. Světový den kulturní rozmanitosti

22. 5. Mezinárodní den biologické rozmanitosti

24. 5. Evropský den národních parků

24. 5. 1925 byl na Malé Straně otevřen Tyršův dům jako sídlo České obce sokolské.

Požár hotelu Olympik

25. 5. Den Afriky

25. 5. Mezinárodní den ztracených dětí

26. 5. 1900 se narodil básník Vítězslav Nezval.

26. 5. 1995 při požáru hotelu Olympik v Praze 8 zahynulo šest osob a třicet šest jich bylo zraněno.

27. 5. 1920 byl T. G. Masaryk podruhé zvolen prezidentem ČSR.

29. 5. Mezinárodní den ochránců míru

Milada Horáková

31. 5. Světový den bez tabáku

31. 5. Den otvírání studánek

31. 5. 1950 začal zinscenovaný proces s političkou Miladou Horákovou a s dalšími dvanácti osobami (skončil 8. 6. 1950). Čtyři z nich včetně Milady Horákové byli popraveni, zbylí odsouzeni k trestům od 15 let až po doživotí.