Jak trávíte Vánoce v oddíle?

Pravidelně jezdíme na Vánoční víkendovku na Zelenou, kde si sami v pátek pečeme cukrovíčko, děláme tradiční salát. Dárky dáváme každý jeden anonymní, musí být alespoň částečně vytvořen. A podle věku si každý vylosuje jeden dárek z pod stromečku. Další dárky si dávají děti a my podle toho, jak chceme. Večer patří tradiční hře „svíčkovaná“ tj. sfoukávání svíček místo baby, taková honěná. Slavnostní večeři zahajujeme „tuláckou hymnou“, ke stolu voláme děti zpíváním koled. A my staří si u toho pěkně pofňukáváme dojetím, když vidíme ty naše děti…

Aviča, PS Tuláci Klatovy

My máme tradičně vánoční výpravu. Na té pečeme perníčky, každý si upeče svojí mini vánočku na snídani, vyrábíme nějakou vánoční ozdobu na stromeček, každý rok něco jiného. Také máme vánoční večeři a rozbalujeme dárečky u stromečku. To je většinou pro každého nějaká jedna věc se skupinovým potiskem a nějaké věci na schůzky, třeba deskovka nebo tak.
Mimo to máme ještě poslední schůzku v roce, která je tradičně bez elektrického osvětlení (jen svíčky a někdy ani to ne), posloucháme gramofon (takový ten na kličku) a hrajeme hry, které jdou dělat po tmě.

Radovan Mlejnek, 68. PS Lvíčata

My v PS Horní Bříza pořádáme každoročně Vánoční dílnu na konci Listopadu, kde si děti vyrobí ozdůbky, svíčky a různé výrobky. Máme připravený čaj a cukroví, které si k tomu dají. Navazuje na to Mikulášská „Čertovská diskotéka“, kde se děti vyblbnou a mohou si i předat dárky. 🙂

Václav Kubec, PS Horní Bříza

Ve Zborovicích se koncem listopadu účastníme obecní akce – Vánoční strom nebo jarmark (s vlastními výrobky), na prosincové oddílovce se pak každoročně jde strojit stromeček pro zvířátka. Také jezdíme na vánoční víkendovku, kde putujeme zimní přírodou a přidáme i další nadílku zvířatům v lese. Následuje štědrovečerní večeře s nazdobeným stolem a tradičními zvyky (krájíme jablko, házíme botou…), hrajeme hry, posedíme, pokecáme. Na vaření a přípravách se samozřejmě podílejí všichni účastníci, někdy stihneme upéct i minivánočky. Co se týče nadílky, tak každý přiveze dva dárky, ty se očíslují a dají do tomboly a přidáme k tomu další dárek pro každého účastníka. Následuje velká tombola, kde si každý vylosuje tři čísla, které znamenají tři dárečky.

Lenka Sakařová, PS Zborovice

Asi jako každý oddíl máme v prosinci víkendovku, kde jsou krom aktivních členů vítáni i bývalí vedoucí, co si chtějí připomenout, jaký je život v oddíle.
V sobotu večer se potkáme vyparádění v krojích u stromečku, kde všichni již horlivě očekávají příchod mužského pěveckého sboru Olgoj Chorchoj složeného z přítomných vedoucích. Co Olgoji Chorchoji chybí  na pěveckém umu, nahrazuje elánem. Podle odezvy publika zadují dvě až čtyři koledy a poté se k ostatním připojí.
Náčelník pronese řeč a následně si každý s každým popřeje, a je zvykem si vyměnit drobný dárek. Celkem nová tradice je krabička přání. Po předání dárků si každý sám sobě napíše zprávu, která se zapečetí na rok do společné krabičky. Ta se opět otevře až na dalších oddílových Vánocích, kde si každý přečte svou „zprávu z minulosti“ a uvidí, jestli se mu vyplnilo, co si přál.

Majkl, 176. PTO Vlčata Brno

S postupem času jsme z jednodenní besídky se scénkami a zdobením stromu pro zvířátka vytvořili víkendovou akci. Pojmenovali jsme ji Vánočka. Během této akce však neslavíme jen Štědrý den. Vymysleli jsme následující koncept: v den příjezdu – tedy pátek k večeru přijde Mikuláš s andělem a čertem. V sobotu v poledne proběhne štědrovečerní oběd, samozřejmě s rybou a bramborovým salátem. Snažíme se také dodržovat vánoční zvyky, takže i na ty dojde. Poté si rozdáme dárečky a probíhá chvíli volná zábava. Samozřejmě je celá akce protkaná různými hrami, venkovními i vnitřními aktivitami, i cukroví jsme pekli. 🙂 Jakmile se blíží večer, tak se přesouváme k datu 31. 12. a blíží se Silvestr, nachystáme tedy pohoštění (chlebíčky, jednohubky atd.). O „půlnoci“ (cca 21:30) pak malinkým ohňostrojem, ale velkým společným přípitkem oslavíme příchod Nového roku. V neděli pak tradičně píšeme svá novoroční předsevzetí a ohlížíme se za těmi starými.

Kečup, 66. PTO Brabrouci Modřice