Inspirace z Kalendáře: prosinec

Zavedení povinné školní docházky
Školní docházka je teď hodně citlivé téma. Chvíli jsou školy otevřené, chvíli zavřené, pak zas otevřené jen pro někoho… Dnešní situace je tak dobrým „oslím můstkem“ k povídání o tom, že ani v minulosti nebyla školní docházka zdaleka samozřejmost. Jako povinnost pro děti ve věku 6 až 12 let ji zavedla až Marie Terezie, která 6. prosince 1774 vydala Všeobecný školní řád.

Světové dny lidských práv a dětství
Hned po sobě, 10. a 11. prosince, následují dva pro nás důležité dny, i když o jejich významu si třeba na online schůzkách budeme povídat spíše až se staršími dětmi. Den lidských práv (10. 12.) je výročím přijetí Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN v roce 1948. Světový den dětství (11. 12.) pak připomíná založení Mezinárodního dětského fondu neodkladné pomoci (UNICEF). Byl založen na pomoc dětem po 2. světové válce a od té doby pomáhá strádajícím dětem na celém světě.

První městský vánoční strom
Jak kdo slaví Vánoce? To bude určitě jedno z častých témat prosincových schůzek s dětmi. Hodí se k tomu například datum 14. prosince, kdy byl rozsvícen první městský vánoční strom v celé republice. Bylo to v roce 1924 na náměstí Svobody v Brně. A když budete u toho, připomeňte dětem Výzvu pro všechny – Babi, dědo, vyprávějte, která je přivede k prarodičům a vyprávění o Vánocích v době, kdy oni byli dětmi.