Inspirace není nikdy dost

Když hledáte nápady na hry a aktivity, můžete využít více zdrojů – některé i ryze Pionýrské.

Náměty v Mozaice Pionýra: Vycházejí jako všité přílohy v každém vydání, vyzkoušet je můžete na schůzkách, výpravách i táborech. Rozšiřují základní nabídku výchovných programů Výpravy za poznáním, proto mají určenou tematickou oblast i věkovou kategorii. Jsou uspořádány do přehledných metodických listů, takže tu kromě návodu vyčtete i potřebné pomůcky, dobu přípravy a varování, na co si dát pozor, apod. Například v prosincovém vydání z roku 2017 najdete etapovou hru Človíček aneb Doba ledová, která vyhrála soutěž etapových her zpracovaných s využitím námětů z výše uvedených výchovných programů. Je určena pro tábory rodičů s dětmi, ale lze ji upravit i pro tábory s dětmi z jiné věkové kategorie.

Inspiruj se: Sestavujete táborový program a přemýšlíte jakou hru, kromě těch osvědčených doplnit? Zkuste databázi námětů na aktivity na webu pionyr.cz v části „Inspiruj se“. Můžete zde vyhledávat podle různých parametrů – například ročního období, věkové kategorie nebo stačí zadat hledaný výraz a vyhledávat fulltextově.  Kromě her a aktivit jsou tu ke stažení i etapové hry, které byly úspěšné v Soutěži etapových her (o ní dál).

Kamínka: Studnice nápadů pro začínající i zkušené oddílové vedoucí a instruktory. Tahle neformální vzdělávací akce nabízí výběr z různě zaměřených dílen, seminářů a workshopů. Určitě stojí za to na Kamínka zajet a vyzkoušet si na vlastní kůži to, co potom můžete uplatnit na táboře s dětmi.

Co s etapovkou po táboře?

Říkáte si po táboře, že je škoda vaši skvělou etapovku založit do šuplíku? Tak ji zkuste přihlásit do Soutěže etapových her a nabídněte tak své nápady i ostatním pionýrům.

Uzávěrka soutěže je 31. 12. 2018.

Co lze přihlásit? Celotáborové hry, celoroční hry i krátkodobé programy např. pro víkendové výpravy. Hru lze přihlásit jen jednou.
Co můžeme vyhrát? Pro každou kategorii můžou být vyhlášena až tři oceněná místa. První místo získává mimořádnou dotaci na nákup a údržbu materiálu ve výši až 10 000 Kč (druhé a třetí mohou získat 5 000 Kč a 3 000 Kč).
Jak na to? Stačí vzít vaši etapovou hru, zkontrolovat a případně lehce upravit podle vzorové osnovy, kterou najdete na webu ceteh.pionyr.cz v pravidlech soutěže. Poté ji zašlete buď poštou (Pionýr, Senovážné náměstí 977/24, 116 47 Praha 1), nebo mailem (pionyr@pionyr.cz).

Tip:
Pokud chcete soutěžit, je mnohem výhodnější hru od počátku tvořit jako příspěvek do soutěže, než po táboře „sesypávat“ dílčí podklady, poznámky k aktivitám apod.

Zkušenosti šampionů: PS Švermováček

Úryvek z rubriky Seznamte se, Mozaika září 2016.

Kdo sleduje Soutěž etapových her, ten si možná začíná myslet, že máte podplacenou porotu. Žádná skupina nevyhrála tolikrát, jako vy. Jak to děláte?
Nevím, píšou to většinou vedoucí Maruška Protivová, Lenka Žalmanová, Petra Brabcová. Tradice je opravdu dlouholetá. Měli jsme mezi sebou vedoucího, který měl úžasnou fantazii a uměl dát hře tu správnou atmosféru. Jeho hra „Tajemství Saturového města“ vyšla i knižně. Jmenoval se Jiří Zaplatílek, ale bohužel již není mezi námi. Možná se děvčata něčemu naučila od něj. Podle Marušky je nejhorší to poprvé zkusit, potom to jde samo.

Lenka: Asi nejtěžší je opravdu sednout si po táboře a všechny nápady a hry sepsat. Na druhou stranu jsou inspirací pro další pionýrské skupiny, i to mě na tom baví a motivuje. Na Jirku vzpomínám a stále obdivuju, co všechno dokázal vymyslet a zrealizovat. My se snažíme o totéž, dle dětských ohlasů se nám to docela daří. Vždy mě moc potěší, když se děti do celotáborové hry opravdu vžijí.

Máňa: Spousta nápadů se dá najít v již zpracovaných etapovkách. Hrajeme i několik tradičních her, které zařazujeme každoročně a těší se na ně děti i vedoucí. Nové hry se snažíme vyzkoušet třeba na víkendovkách, abychom si ujasnili a případně upravili pravidla.
Při tvorbě her používáme dvě cesty – buď tvoří hru víceméně jeden nebo dva lidé, nebo má každý na starost program na jeden den a programový vedoucí se to snaží korigovat a provázat. Každá má své výhody i nevýhody.
Je škoda, že se do soutěže přihlásí jen zlomek celotáborových her. Finanční odměny stojí za to – my jsme z nich pořídili parádní prolézačku, bytelné stoly s lavicemi a spoustu nových her.

Všechny potřebné informace včetně aktuálních pravidel soutěže najdete na ceteh.pionyr.cz.

 

Ideál Pionýra – Poznání
Tábor je úžasným prostorem pro všestranný týmový i individuální růst. Místem, kde děti mohou poznat břímě odpovědnosti za všechny ostatní (noční hlídky) i pocit z dobře odvedené práce, zároveň zjistit, jak se vyrovnají s novými situacemi – to nabídne málo přirozených prostředí, tábor ano. Z povedené celotáborovky si navíc dokážou zapamatovat víc než z moha školních hodin…