Hrálo nám do karet počasí, 195 soutěžících jsme ale nečekali

Běžně pořádají několik velkých akcí pro veřejnost do roka, během koronavirové epidemie si ale museli poradit jinak, a tak vymysleli bezkontaktní hru Poklad skřítka Všeználka. A měli úspěch. Během devíti dnů o poklad bojovalo 195 soutěžících a velký zájem byl i o materiály ke hře ve facebookové skupině Pionýra. Jak probíhaly přípravy hry a čím si organizátoři vysvětlují její úspěch? Zeptali jsme se tvůrkyně hry Pavly Hrubé z PS Safír Kdyně.

Vaše bezkontaktní hra měla velký úspěch a zúčastnila se jí i široká veřejnost – čím si to vysvětlujete? Naplnilo to vaše očekávání?
Musím přiznat, že takovou účast jsme nečekali. Koncem května jsme pořádali „Kouzelnou truhlu“ což byla stopovačka po městě, kterou si zahrálo asi 70 dětí. Něco obdobného jsme tedy čekali i nyní a připravili jsme si podle toho i ceny. Už po prvním víkendu bylo jasné, že výsledné počty budou úplně jinde, a rychle jsme se pustili do přípravy dalších cen, které bylo nutné doplnit. Hrálo nám do karet pěkné počasí, jednoduché zadání a v neposlední řadě také atraktivní cíl celé trasy. Zřícenina hradu Rýzmberk je totiž oblíbeným výletním místem a v podzimních barvách jí to opravdu sluší.

Pověz mi, o čem hra je a na jakém funguje principu?
Na krátké trase vedoucí k hradu Rýzmberk bylo umístěno deset nenáročných přírodovědných otázek. U každé z možností bylo v závorce uvedené písmenko a ze správných odpovědí si pak děti poskládaly heslo. To stačilo říct u výdejního okénka Rýzmberské hradní hospůdky a ochotná obsluha jim předala zaslouženou odměnu. Pokud si někdo nemohl nebo nechtěl ceny vyzvednout v otevírací době hospůdky, bylo možné také zadat výsledné slovíčko na webu PS Safír. Slovem „MUCHOMŮRKA“ se odemkla fotonápověda k pokladu, který byl ukrytý v uzavíratelném boxu pod hradním mostem. Této možnosti ale využilo jen 26 dětí, což je jen malá část z celkového počtu 195 soutěžících. Hrát bylo možné od soboty 24. října až do první listopadové neděle, takže se rodiny s dětmi příliš nepotkávaly a nebyl tedy problém dodržovat aktuální vládní opatření.

Vzpomeneš si, kolik času zabraly přípravy a kolik vedoucích bylo potřeba?
Nejvíce času zabralo vymyšlení nenáročných otázek, které opravdu zvládnou i nejmenší děti. Pak následovala grafická úprava plakátů, tisk na A3, laminace a vyvěšení. Zbytek už byl tedy snadný a stačili na to v pohodě dva vedoucí. Další se pak starali o doplňování cen, komunikaci s hradní hospůdkou a následné sundání plakátů. Celkem se na hře podílelo pět organizátorů, ale v případě nouze by to zvládnul i jeden. 🙂  

S akcemi pro veřejnost máte zkušenosti, co byste poradili těm, kteří podobnou hru či jinou akci plánují uspořádat ve svém okolí?
PS Safír pořádá za běžných okolností 12 akcí pro veřejnost ročně, z nichž největší je Pohádkový les. Na jeho organizaci je potřeba asi 50 lidí, dostatek cen pro cca 450 dětí a přípravy zaberou týdny. Oproti tomu je náš bezkontaktní Poklad skřítka Všeználka skutečnou procházkou růžovou zahradou. Vše se dá zvládnout během týdne, potřebujete minimum materiálu i lidí. Každá akce pro veřejnost se ale neobejde bez podpory města, dobrých vztahů s majitelem objektu a v našem případě i provozovatelem prodejního stánku. Potřebujete také jednoduché stručné a jasné zadání, líbivou grafiku a ideálně také úkoly, které zvládne i ta nejmladší věková skupina. Dřív jsme tiskli a roznášeli po městě desítky plakátů, dnes si vystačíme s jedním a propagaci jedeme čistě s pomocí naší facebookové stránky, kterou aktuálně sleduje 1237 lidí.

Máte v plánu i další podobné akce?
V listopadu na soutěž navázaly online Výzvy skřítka Všeználka, které mohou děti plnit z pohodlí svých domovů. Tento měsíc mají za úkol vyfotit výzdobu svého pokojíčku, vydlabanou dýni, nakresleného kamaráda pro veverku Rozárku a vlastnoručně udělaný výrobek z podzimních přírodnin. Všechny fotky je možné vkládat přímo pod plakátek na Facebooku PS Safír Kdyně, nebo na Instagramu pod hashtagem #vseznalkovavyzva. Na konci měsíce vybereme ty nejlepší a odměníme je pěknou cenou.
Na období kolem Vánoc právě vymýšlíme zase něco nového. Pokud vše půjde podle plánu, měla by to být noční zážitková hra pro rodiny s dětmi, ale ještě nemáme vybranou trasu a vymyšlené všechny úkoly. Pro příští rok máme v záloze ještě pár nápadů, které, doufejme, už nebudeme potřebovat a vše se zas vrátí do starých kolejí.

ptala se Tirís

Materiály ke hře jsou ke stažení zde: https://ulozto.cz/tamhle/HLbqZKHbJ7DV