Hradecké setkávání

Pionýři z královéhradeckého kraje se zjevně rádi setkávají, během podzimu se totiž společně potkali hned dvakrát. Nejprve se na konci září střetly v dovedností soutěži táborové týmy, v listopadu se pak konalo tradiční krajské setkání spojené s turnajem ve vybíjené.

Setkání táborových týmů
První ročník setkání táborových týmů z pionýrských skupin Královéhradeckého kraje se uskutečnil na TZ Bokouš. Celkem se zde sešlo na 50 pionýrských vedoucích ze 7 skupin, kteří spolu se svými týmy soutěžili v několika dovednostních disciplínách. Např. stavěli podsadový stan, museli si zapamatovat a následně naučit dalšího člena 30 různých básniček nebo třeba zdolat závodní okruh vedoucí vodou i bahnem, a to vše s traktorovou pneumatikou. O zábavu, potkávání a výměnu zkušeností nebylo přes den nouze. Pro zajímavost je dobré říci, že se setkání zúčastnil jako host nejstarší pionýr (možná i nejen) v kraji – dvaadevadesátiletý Břetislav Holas a jako nejmladší účastník – jeho pravnuk Bořivoj Říha.
První ročník vyhráli na celé čáře pořádající Bokoušáci a o pořadatelství ročníku druhého se dopředu přihlásili Kamenečáci z PS Náchod.
Tak uvidíme, co přinese ročník druhý a zda se tato akce zapíše do tradice našeho kraje stejně jako třeba vzdělávací akce Vaikis či setkání pionýrských oddílů KRASET.

KRASET 2019
O druhém listopadovém víkendu se v ZŠ Josefov uskutečnila tradiční akce KRAjské SETkání pionýrských oddílů Královéhradeckého kraje. Stejně jako každý rok bylo i letos hlavní náplní sportovní klání ve vybíjené a v ringu a zároveň také setkávání se s ostatními oddíly a výměna zkušeností. Oddíly z Trutnova, Svitav a Jaroměře dorazily v počtu 150 dětí a vedoucích a po celý víkend měly napilno. Kromě vybíjené a ringa si účastníci vyzkoušeli dodgeball – americkou verzi vybíjené, která se hraje s 5–6 míči. Dále se pak zájemci utkali v sobotním turnaji v ligrettu, což je rychlá karetní hra pro 2–12 hráčů. Vítězové v každé kategorii si odvezli originální ligretto domů. Kdo zrovna nesportoval nebo nehrál deskovky, mohl si vyzkoušet některé z připravených rukodělek. Sobotní večer patřil jako vždy hudbě. Víkend utekl jako voda, setkání oddílů se podařilo, ti nejlepší si odvezli poháry, medaile a další odměny. Setkání je bez přestávky pořádáno již od roku 2000 a my doufáme, že v této tradici budeme ještě dlouho pokračovat.

Ivana Vejvodová