Hlavně to nezabalit!

Jak udržet činnost a kontakt s dětmi i při všech opatřeních? Nabízíme pár vyzkoušených příkladů.

PS Safír Kdyně – tvořivé výzvy a bezkontaktní hra

Tento školní rok jsme se s našimi Mrňousky viděli pouze jednou v září a ještě k tomu venku, ale to pro nás nebylo moc pohodlné, protože je náš oddíl zaměřený pro děti ve věku 0–3 roky. A protože se nám i našim dětem stýskalo a bylo nám líto, že se nemůžeme vidět, rozhodli jsme se, že si pro děti připravíme tvořivé výzvy vždy na týden a teď nově jsme zkusili i bezkontaktní hru.

Jelikož máme děti, které neumí číst ani psát, tak bylo jasné, že výzvy musí být jen pomocí obrázků a fotek, aby děti viděly, jak to mají dělat. Musím říct, že rodiče jsou nadšeni a děti s radostí tvoří a posílají nám výtvory na naši společnou facebookovou skupinu, přes kterou v téhle době s rodiči komunikujeme.

Bezkontaktní hru máme tvořenou ze série 5 fotek v místě bydliště, kde se děti musí vyfotit na důkaz, že tam byly, a poslat nám do zprávy 5 fotek z těchto míst. Protože máme hodně dětí z vedlejší vesnice, vytvořili jsme trasy hned dvě – jednu trasu pro Kdyni a druhou pro Kout na Šumavě. Za splnění úkolu pak pro ně máme připravené odměny.

Kačka, Barča a Vlaďka – PS Safír Kdyně, oddíl Mrňouskové

Oddíl UFO – pečení, městečko Palermo i pubkvíz pro vedoucí

Když na jaře začala karanténa, nevěděli jsme, co s tím. Než nám došlo, že se můžeme scházet i online, chvíli nám to zabralo. Pak jsme to ale rozjeli.

Online schůzky probíhaly v normálním čase, hráli jsme hry jako Městečko Palermo (nevěřili jsme, že to bude fungovat, ale je to fakt sranda!), Krycí jména, Gartic.io atd., ale hlavně jsme si povídali a udržovali kontakt.

Mimo pravidelné středeční setkávání jsme dělali i online či offline výlety (každý UFOun sám za sebe). Vymýšleli jsme výzvy, chatboty a pekli jsme (video na youtube, podle kterého si děti mohly vyzkoušet jednoduchý recept – v zásobě máme další). Zároveň jsme se zapojili do Koronachallenge od Oddílu Poutníci a účastnili se Předčítače, který teď spoluorganizujeme a 11. 11. se k nám můžete připojit i vy. Potkávali jsme se i s vedoucími, hráli jsme hry, či pořádali mezioddílové „pubkvízy“.

Na druhou vlnu jsme chtěli být lépe připraveni. Když to začalo vypadat, že nás zase zavřou, svolali jsme válečnou poradu. Dopadlo to následovně: Naši činnost jsme přesunuli na online platformu Discord, kde se můžeme potkávat jak v rámci „družinek“, tak s rodiči i mezi vedoucími. Dále jsme se rozhodli některé schůzky rozdělit na Kreativní, Povídací, Hrací a Plné zajímavostí. V první takto rozdělené schůzce jsme si upekli buchtu, zahráli online deskové hry a pověděli si něco o bezpečnosti na internetu. A myslím, že to dopadlo výborně.

Co říci závěrem? Nebojte se onlinu. Jistě, všichni se těšíme, až se zase potkáme osobně, ale je potřeba pracovat s tím, co je. Pokud si nevíte rady, nebo máte pochybnosti, tak nám klidně napište a rádi si s vámi popovídáme a posdílíme zkušenosti.

Mája Šafaříková – oddíl UFO (www.oddilufo.cz), 213. PS UFO, Praha

Brabrouci – výzvy, hry i kvízy

Myšlenka na online aktivity se rodila již při jarní vlně, tam však moje úsilí směřovalo k Buď Ideální a na čistě oddílové aktivity již nezbýval čas. Nyní jsme se hned po začátku přerušení kontaktní činnosti pustili do aktivit tak, aby děti vstaly od počítačů a zároveň si trochu aktivně procvičily i tábornické dovednosti.

Každý týden vyvěšujeme jednu aktuální výzvu, kterou lze plnit jen daný týden. K tomu přibývají dlouhodobé výzvy všeho druhu pro aktivnější účastníky, například vyrábění krystalů ze soli, přespání doma ve spacáku či hledání soch v okolí bydliště. Za splnění každé výzvy je 1 bod, bodování ale příliš netlačíme, je to spíš doplněk pro ty, které to více motivuje.

Kromě výzev jsme přidali i část „Zábava“, kde si všichni můžou zkusit nejen zábavné kvízy. Na podzimky pak chystáme bezkontaktní venkovní hru po Modřicích, při které se budou sbírat kousky kódů podle fotonápověd – tak uvidíme, jaký o tuto týdenní aktivitu bude zájem. Do výzev se už teď zapojilo 16 účastníků, ale máme za sebou zatím jen první týden, a tak doufáme, že počet ještě naroste. Však sami koukněte na brabrouci.cz/online.

Paša – 66. PTO Brabrouci – PS Modřice

PS Jitřenka Kdyně – čtenářská výzva a pestrobarevné šaty

Pionýrská skupina Jitřenka Kdyně se snaží se svými členy a jejich rodiči zůstat i v této těžké době v kontaktu. Máme vymyšleno několik akcí.

První je čtenářská výzva, kterou jsme dětem vyhlásili na poslední schůzce, a do které se zapojují i rodiče, za což jsme moc rádi. Pokaždé, když přečtou nějakou knihu, tak ji vyfotí, pošlou nám ji a my si ji zapíšeme do tabulky. Cílem je zaplnit celou abecedu, přičemž knihy píšeme jak podle autorů, tak i podle názvu knihy.

Druhý úkol máme připravený – to bude obrázek postavičky, která bude mít vystřiženou část oblečení, například šaty. Děti budou mít za úkol si vybrat postavu, jít s ní do přírody a vždy ji přiložit k nějakému povrchu či krajině a vyfotit ji. Každý tento povrch nebo krajina tak postavičce propůjčí chybějící část oblečení.

A dalším úkolem bude výzva na postřeh, kterou jsme viděli na FB stránkách, kde často čerpáme inspiraci.

Ivana Mochurová – PS Jitřenka Kdyně

Iktómi – dubánci, kešky i šití kostýmů

I přes všechny lockdowny se stále snažíme zůstat co nejvíce v kontaktu s našimi dětmi a jejich rodiči. Záměrně neděláme schůzky on-line, jak by se možná nabízelo, protože si myslíme, že děti mají sezení u počítače po on-line výuce až až. Naopak se je snažíme trochu dostat ven a rozpohybovat. E-mailem a přes naše Facebookové stránky posíláme rodičům a dětem různé tipy na výlety, tvoření, hry, knížky, půjčujeme oddílové deskové hry, posíláme „výukové“ materiály (např. vlastnoručně vyrobené pexeso s mapovými značkami atd.). Zároveň je prosíme o zpětnou vazbu, aby nám napsali nebo vyfotili, jak se jim podařilo úkoly splnit, poslali jejich tipy na výlety atd. Děti tak třeba dostaly za úkol vyrobit dubánky – kromě návodu na YouTube, jak se dubánek vyrábí, jsme jim poslali i tipy na výlet, kde najdou dostatek žaludů na jejich výrobu, a seznámili jsme je s knihou o dubáncích. 

Také jsme jim napsali, že bude mezinárodní den stromů, a poslali odkaz na audio knihu „Muž, který sázel stromy“ s tím, že pokud jim nějaké žaludy zbydou, mohou je jít zasadit. Také jsme dětem poslali souřadnice naší skupinové multicache, aby si ji mohly jít ulovit. Dalším úkolem bylo vyrobit draka. Drak mohl být jen krásný – na ozdobu, ale kdo chtěl, mohl nám poslat i fotku, jak jeho drak létá. Další výzva byla trochu o pohybu – naučit se dělat pořádné kliky a skákat přes švihadlo. Děti, které rády píší, nám mohou poslat básničku třeba o tom, jak se mají. 

Na jaře jsme se zase věnovali výrobě indiánských kostýmů na tábor. Posílali jsme různé návody a tipy, jak ušít a vyzdobit správné indiánské šaty. Sdíleli jsme také různé osvědčené recepty na vaření a pečení, třeba na velikonoční perníčky. Sdíleli jsme i výzvu Pionýra „Buď ideální“ a nyní určitě pošleme i E-odborky. Využíváme bezva tipy na www.ucimesevenku.cz a www.jdeteven.cz. A hlavně se už moc těšíme, že se brzy zase se svými dětmi uvidíme…  

Danka Chaloupková – 11. PTO Iktómi (PS Vlci Brno)

Lvíčata – šifrovačka v okolí klubovny

To, že nám zakázali dělat schůzky, ještě neznamená, že necháme děti sedět doma na zadku! Hned v pondělí potom, co nám zavřeli úplně všechno, jsem místo schůzky měl pro děti připravenou šiforvačku po stopách v okolí klubovny. Děti měly týden (po–ne) na to celou hru projít (byla krátká, jen 7 stop, které musely najít podle mapy). Na konci je čekal poklad. Někteří to udělali již v pondělí (kupříkladu jedna skupinka spolužáků ze třídy), další jednotlivě nebo po sourozeneckých skupinkách v průběhu týdne. Celkem trasu prošlo 15 z 23 dětí, které mají naše dvě mladší družinky. (A k tomu ještě pár mladších sourozenců a rodičů.) Kartičky byly běžně zalaminované a musím poděkovat sousedům, že všechny vydržely celý týden ve veřejném prostoru a nikdo jim nic neudělal.

Pusťte se do něčeho podobného. Dejte dětem důvod jít ven. To je to, co od nás potřebují (kromě sociálního kontaktu, který se ale zařizuje mnohem hůř…).

S pionýrskou POMOCÍ
Radovan – 68. PS Lvíčata, Praha

PS Údolí slunce – Schůzky v kýblu

Co se schůzkami, když jsou zakázané a nechcete se pouštět do on-line, kterého mají školáci už tak dost? My vrazili vše do kýblu.

Ze starých kyblíků od jogurtu, které dobře těsní, jsme pomocí pionýrské igelitky, papíru, izolepy, nůžek a fix vytvořili pionýrské schránky na schůzkové úkoly. Děti prostřednictvím vývěsky, SMS zprávy a FB stránek získaly nápovědu, od kdy a kde najdou první schránku. Ta obsahovala úkol, drobný dárek a indicii k další schránce. Vlastně zjednodušený geocaching.

Schránky jsou venku, v přírodě, takže v rámci zdravotních procházek, které jsou povolené, je možné je navštívit bez omezení.

Úkoly ve schránkách jsou činnosti, co by se dělaly na schůzce, byť zjednodušené, aby nestály rodiče moc práce. A taky odpovídají roční době – výrobky z přírodnin. S úkoly nám pomáhají pracovní listy z Výprav za poznáním, které mají děti doma a mohou si je vyplnit.

Za najití schránky získají děti drobnou odměny, aby byly motivované k hledání. V našem případě jde o pionýrské drobnosti – píšťalka, tužka, magnetka, KPZ, reflexní páska (na tu bude třeba asi větší kýbl)…

Co se týče zpětné vazby o plnění úkolů, zatím nevíme. Požádali jsme děti o fotodokumentaci a zprávu na FB, ale není to povinné. Plnící členové by měli vyplňovat pracovní listy zápisníků. Zvažujeme, že součástí bude tvorba jakéhosi deníčku plnění.

Teď jen aby schůzky v kýblu netrvaly moc dlouho a přálo nám počasí. Alternativou je truhla s číselným zámkem u klubovny, ale uvidíme – snad se brzo uvidíme.

Čus virus a covidu zmar
Katka Součková – PS Údolí slunce, Hamry nad Sázavou

PS: Také jsme zvažovali vysílat jednou týdně úkoly obecním rozhlasem v čase schůzky, ale p. starosta s tím zatím nesouhlasí, nevíte proč? 😛