Hlavně to nezabalit II.

Přinášíme dalších pár příkladů toho, že i při všech současných omezeních může činnost pro děti pokračovat, když vedoucím nechybí nadšení.

Když nemůžeme na výlety do přírody spolu, tak alespoň každý zvlášť

„Přijdeme o Podzimáky, výpravu, která je za celý rok nejvíce turistická. Nebudeme moci chodit na různé výlety do přírody a objevovat nové kouty České republiky, jak jsme zvyklí…“ To vše nám běželo hlavou na začátku karantény. A tak jsme si položili otázku: „Co dělat, abychom přiměli děti chodit na výlety do přírody, i když nebudeme spolu?“ A v tu chvíli se zrodil nápad výzvy a vznikla „Severácká desítka“. Cíl výzvy je jednoduchý. Ujít za týden alespoň 10 kilometrů. Tuto výzvu jsme pro snadné porovnávání založili v Endomondu, což je webová i mobilní aplikace. Kilometry lze zaznamenávat během chůze, nebo následně ručně přidat v aplikaci. Během výzvy posíláme rodičům tipy na zajímavé výlety v okolí klubovny, na které se mohou vydat. Výzva běží čtyři týdny a nejlepší účastníci již mají nachozeno skoro 150 kilometrů. S podobným porovnáváním aktivity pak plánujeme pokračovat i po skončení karantény, v novém roce ale budeme bohužel muset změnit platformu, protože Endomondo v prosinci skončí. Podobných aplikací je ale dost, a tak věřím, že se nám podaří nachodit ještě spoustu kilometrů.

Lucka – 10. PTO Severka Brno

Detektivka na naučné stezce

Koronavirus uvěznil doma i nás, vedoucí PS Chomutov, a tak bylo dost času na brouzdání po internetu a hledání inspirace. On-line komunikace je fajn, ale není nad procházku na čerstvém vzduchu. Jak ale v této době vyrazit „společně“ za dobrodružstvím? Na řešení nás navedl facebookový příspěvek od Radovana Mlejnka a bylo rozhodnuto. Vytvoříme hru venku po trase a vytáhneme děti ven. Zvolili jsme trasu po naučné stezce po československých opevněních na vrch Kočičák. Se souhlasem zřizovatele stezky jsme pro tuto trasu vytvořili příběh detektivního pátrání. Účastník se stává detektivem a vyšetřuje krádež náhrdelníku. Na jednotlivých stanovištích pátrá po důkazech a také projde malým dopravním kvízem. V závěru hry se ukáže, jak se při detektivní práci osvědčil. Pokud si vedl dobře, odhalí pachatele.

Hru jsme umístili a nechali volně k dispozici na 14 dní. Zároveň jsme v místních skupinách na Facebooku na tuto hru upozornili. Naše zpětná vazba je zajištěna pomocí vyplnění on-line formuláře. Dobrá zpráva je, že 100 % účastníků si vedlo dobře a pachatele odhalili. Drobné zklamání je, že účast je prozatím relativně slabá. Věříme ale, že na to má vliv špatné počasí a do konce hry se ještě účast zvýší. Dalším faktem je, že ne všichni vyplní on-line formulář. O pár účastnících jsme se tak dozvěděli náhodou.

Ondra a Týnka – PS Chomutov

Vánoční charitativní sbírku lze uspořádat i při covidu

Vánoční sbírka je už naše tradiční akce. Před 12 lety jedna z maminek oddílu Klubíčko, který pracuje s maminkami a batolaty, přišla s myšlenkou na vánoční dárky pro obyvatele Domu sv. Zdislavy v Plzni. Začali jsme proto vždy v prosinci vybírat hračky, knihy a hry, které jsme potom dětem vezli pod stromeček. Protože je to azylový dům pro maminky s dětmi, které nemají jinak střechu nad hlavou, vždy jsme se setkali s díky. V loňském roce nás prosili, že mají na hračky sponzora, ale nedostává se jim hygienických pomůcek. A tak jsme sbírali papírové kapesníky, utěrky, vlhčené ubrousky atd. Protože je vše nyní vinou covidu zpomalené, začínáme letos sbírat už v listopadu, abychom měli vše včas na Vánoce připravené. Realizace probíhá tak, že sbírku nahlásíme na městský úřad, plakáty dáme na webové stránky města a necháme akci hlásit z městského rozhlasu. Dále o akci informujeme v okresním tisku, kde nám rádi otisknou informace. Na sběrná místa do MŠ, do školní jídelny a do novinového stánku pak dáme koš a dostatek velkých igelitových pytlů. Průběžně naplněné pytle vozíme do klubovny a před štědrým dnem zatelefonujeme do Domu sv. Zdislavy, domluvíme si termín a čas, kdy máme věci přivézt, a sbírka je u konce. Nakonec ještě do městského rozhlasu necháme vyhlásit pro všechny dárce poděkování.

Vlasta Vasková – PS Hrádek

Náměty na distanční aktivity najdete také na pionyr.cz/distancne.