Hejbněte kostrou!

Sport k naší činnosti patří a může mít spoustu podob – od hrátek jen tak pro radost po organizované turnaje, sporty individuální i týmové, na louce, v tělocvičně, v lese, ve vodě… Na této dvoustraně vám představíme pár ne zcela tradičních sportů, které můžete vyzkoušet třeba na táborech. Pravda, ringo leckdo zná, ostatně se o něm v téhle Mozaice ještě dočtete, ale mnoho pionýrů ho ještě neobjevilo – přitom je to na vybavení velmi nenáročná hra, která děti baví. Snad i ostatní náměty vás zaujmou a vyzkoušíte je.

Ringo

Ringo je sport podobný volejbalu či házené, nehraje se ovšem s míčem, ale s gumovým kroužkem (má vnitřní průměr 17 cm a váží asi 165 gramů). Ringo pochází z Polska a je tam hodně populární, proběhlo zde také první mistrovství světa (v roce 1973). Pro zajímavost – hra vznikla jako součást tréninku šermířů.

Podobně jako u zmíněných míčových her jde o to, aby kroužek spadl na soupeřově polovině hřiště, hra cvičí ohebnost a rychlé reakce. Hru zahajuje podání ve stoje (ne z výskoku), přičemž podávající se mění, když je součet bodů dělitelný pěti. Kroužek je dovoleno chytat pouze jednou rukou, nesmí se s ním chodit ani nahrávat. Hraje se do patnácti bodů, kdy je hra ukončena, pokud je rozdíl bodů víc než dva. Pokud je rozdíl menší, prodlužuje se do sedmnácti bodů.

Ringo je možné hrát na klasickém volejbalovém hřišti (18×9 metrů), horní okraj sítě je ve výšce 243 cm.

Famfrpál

Kdo by neznal hru z příběhů Harryho Pottera, kdy hráči na létajících košťatech chytají zlatonku? Když se košťata vymění za obyčejné tyčky nebo klacky, dá se famfrpál hrát jednoduše i na táboře. Famfrpál v sobě kombinuje prvky házené, vybíjené a rugby a jde o týmový míčový sport, kde proti sobě stojí dvě sedmičlenná družstva složená ze třech střelců, dvou odrážečů, brankáře a chytače. Každý si tak může najít roli, která je mu nejbližší. Cílem hry je sbírat body jednak za prohození balonu kruhy protihráče a jednak chytit zlatonku, tedy nestranného hráče s míčkem zavěšeným zezadu kalhot. Hru lze snadno přizpůsobit podmínkám i věku dětí a nejrůznější adaptace hry lze najít na webu: www.hranostaj.cz. Oficiální pravidla tohoto poměrně nového sportu lze pak nalézt na webu: www.famfrpal.cz

Discgolf

Discgolf je jedním z nejrozšířenějších sportů s létajícím talířem, který pravidly vychází z klasického golfu. Cílem je trefit létající disk do koše (jamky) na co nejmenší počet hodů. Disk se hází z určeného výhoziště na cílovou jamku. Tu tvoří v oficiální verzi hry ocelový koš, postačí však i strom, pařez, nebo dřevěný kůl zatlučený do země. Při vytyčení jamek nemusí jít jen o vzdálenost, naopak vhodné je vymyslet „hřiště“ plné přírodních překážek, jako jsou stromy, keře nebo vodní plochy, které odhalí schopnost hráčů házet krátké i dlouhé, levo i pravotočivé hody. Hru může hrát libovolný počet hráčů, kteří se pravidelně střídají a počítají si, kolikrát disk hodí, než jím trefí cíl. Vítězem je ten hráč, který dosáhl nejméně hodů v součtu za všechny jamky. Disků na discgolf je celá řada, ty nejlevnější stojí okolo 200 Kč, u některých oficiálních hřišť se dají i bezplatně půjčit. Více informací na: www.discgolf-hunters.com

Chcete-li zaměstnat spíše nohy než ruce, nabízí se hra zvaná Fusgolf, při které se kope míč do dostatečně velkých „jamek“ v zemi – lze také hrát v různě náročném terénu.

Mölkky

Jde o venkovní hru podobnou kuželkám, avšak oproti nim má tato tradiční finská venkovní hra jedno důležité pravidlo navíc. Jednotlivé kolíky mají totiž různá čísla a cílem hry je získat součtem shozených kuželek přesně 50 bodů. Pokud hráč shodí více, vrací se skóre na 25. Nejde tedy pouze o náhodu, ale také dobře zvolenou strategii. Kromě základní sady, kterou lze pořídit za cca 700 korun a která obsahuje 12 dřevěných kuželek, házecí kolík a podrobná pravidla, už je zapotřebí jen nějaké vhodné venkovní místo a libovolný počet hráčů. Vzhledem k tomu, že kuželky jsou vlastně jen špalíky s čísly, můžete si je snadno vyrobit i sami.

Pétanque

Francouzská hra (česky koulená) je určená pro jednotlivce nebo dvou či trojčlenná družstva. Jsou k ní potřeba kovové koule (průměr 7–8 cm, váha 650–800 g) a malá dřevěná. (Ve dvou a čtyřech tři koule na osobu, v šesti dvě koule na osobu.) Sady koulí se dají koupit (od cca 300 Kč), nebo s trochou improvizace nahradit. Rozměry jsou cca 4×15 m.

Hrají proti sobě dva hráči či družstva. Na zemi je vyznačen kruh o průměru cca 50 cm, odkud se hází. (V následujících hrách je kruh tam, kde skončilo prasátko v minulé hře.) První hráč hodí prasátko libovolným směrem 6–10 m daleko (u dětí méně). Poté hodí kouli tak, aby skončila co nejblíže prasátku. Pak hází soupeř (v družstvu se hráči libovolně střídají), dokud některá z jeho koulí není prasátku blíže, než koule protihráče. Koule se nesbírají. Když jednomu z družstev koule dojdou, to druhé dohází ty své. Vítězí družstvo, které má nakonec kouli nejblíže prasátku – získává tolik bodů, kolik má koulí blíže, než je nejbližší soupeřova.

Koulemi je povoleno např. vyrážet koule soupeře či prasátko, postrkávat svoje koule atd. Tradičně se hraje do 13 bodů. Hra je velmi fyzicky nenáročná a lze hrát v podstatě kdekoli.

Pro zdatné plavce – vodní vybíjená všech proti všem

Hru můžete hrát v bazénu či rybníce – v takové hloubce, aby všichni dokázali stát na dně (samozřejmě lze hrát například i na louce či v tělocvičně). Na začátku stojí všichni hráči v kroužku a mezi nimi plave několik míčů (přiměřeně dle počtu, cca jeden na čtyři až pět hráčů). Na pokyn rozhodčího se nejprve všichni pokusí míče získat pro sebe a pak začnou vybíjet ostatní. Kdo je vybitý, může pomáhat s lovením zahozených míčů. Vybití je možné se vyhnout klasicky buď chycením míče, nebo vyhnutím se (např. i pod hladinu). Podle zdatnosti hráčů je možné zavést i další pravidla, např. že ten, kdo hodil chycený míč, je sám vybit.

V menším počtu hráčů lze hru zpestřit tak, že si každý musí pamatovat, kdo ho vybil. A pokud je tento hráč později také vybit, dříve vyřazený se zase vrací do hry (např. Lenka vybije Petra, ten jde z pole. Později, když Lenku vybije Maruška, Petr je zpět ve hře). Vyhrát pak může jen ten, kdo postupně vybije úplně všechny.

Náměty na další aktivity najdete ve speciálu Mozaiky z listopadu 2017
a také na adrese pionyr.cz/inspirace.