Geovýlet Rajnochovice

Obec Rajnochovice se nachází v Hostýnských vrších, blízko lyžařského střediska Troják. Součástí jednoho táborového dne bylo celodenní putování za keškami po okolí táborové základny. Ještě před samotným odchodem jsme dětem vysvětlili, co to geocaching je a jak kešky vypadají. Vydali jsme se pro 6 keší.

První naše hledaná keška nesla název Troják (GC1CHQ6). Vzdálena od základny byla cca 1 kilometr. Na místo nás bezpečně dovedly děti pomocí GPS. Když jim šipka ukazovala pouhé 3 metry, začaly být zmatené a dívaly se kolem sebe. Když po 10 minutách stále nic neviděly, začaly se nás ptát, kde ta keška je. Poradili jsme jim, aby se nedívali kolem sebe, ale i nad sebe, a vzápětí uviděly kešku v koruně stromu. Jejich radost byla veliká, ale do větví se pro ni vydal instruktor. Děti si kešku pořádně prohlédly a již jsme udělali první výměnu.Další keška (GC1CE05 – Pramen Dřevnice) byla vzdálena asi 1 km a už při cestě k další keši se mezi dětmi našlo pár zvědavců, kteří se vyptávali na podrobnosti o geocachingu. Již druhou keš našly děti samy, pouze pomocí GPS. Po nalezení se posilnily svačinkou a vydali jsme se ke třetí kešce. Ta nesla název Partyzánský úkryt v Česku (GC1QR13). Podle názvu jsme čekali, že dojdeme k partyzánskému úkrytu, ale když jsme si pořádně přečetli listing, zjistili jsme, že úkryt je od keše vzdálen asi 500 metrů. K samotné keši děti již utíkaly, když zjistily, že se přibližují. Nalezení bylo velmi rychlé. Na další keš (GC1N30D – Tři kameny) už byly děti velice natěšené. Když jsme došli na místo, našli jsme zde příjemné posezení, ohniště a tři kameny, podle kterých bylo toto místo nazváno. Ale hledání keše dalo dětem dost zabrat. Toto místo bylo velice frekventované, a proto tu bylo hodně mudlů. Děti věděly, co dělat, když jdou kolem lidé, tak jsme ještě u posezení stihli zahrát plno jiných her, protože jsme maskovali naše hledání. Po 30 minutách hledání, kdy i vedoucí byli bezradní, jsme se rozhodli zavolat si o pomoc. Jeden z vedoucích zavolal kamarádovi, který z internetu zjistil nápovědu a keška byla po pár sekundách naše. Tato keš byla velikosti regular, tak jsme provedli výměnu buttonu a CWG. Po nalezení děti věděly, že jsme již v půlce trasy a že se budeme vracet zpátky. Před odchodem jsme se ještě všichni posilnili obědem z našeho balíčku. Děti opět dostaly nastavenou GPS se souřadnicemi další keše (GC2WRZ3 – Kyčera aneb vzpomínka na VK2011). Cesta k ní nám dala mírně zabrat, protože to bylo do kopce. Kousek od samotné keše byl nádherný výhled do okolí Hostýnských vrchů a děti se patřičně pokochaly. Cesta k poslední keši (GC157Q8 – Tesák) již byla z kopce a táborníci měli radost. Před zahájením hledání jsme si ještě odpočinuli a posilnili se svačinou. Když jsme se blížili, zjistili jsme, že je mírně mimo naši trasu k táboru, ale to nás neodradilo. Po úspěšném nalezení poslední kešky jsme se vrátili spokojení do tábora, kde nás čekala vydatná večeře připravená naším kuchařem.

Tento výlet děti velice bavil a při každé další procházce se nás ptaly, jestli je tady nějaká keš a jestli ji nepůjdeme odlovit.

Ubytování: V okolí je několik táborových základen, mezi nimi samozřejmě ta patřící PS Psohlavci, ze které vyráželi za výše popsanými keškami. Obvykle je pronajímána od jara do podzimu celá, ubytování menších skupinek je možné po individuální dohodě (více na www.psohlavci.com).

Celoročně je možné se ubytovat například v TZ Rajnochovice – Košovy, která patří 2. PS Julia Fučíka z Kroměříže. Pojme 26 lidí a cena za ubytování je 35,- za osobu a den + energie (kontakt Darina Zdráhalová: pionyrkm@seznam.cz).

Pro náročné jsou k dispozici i ubytovací objekty na Tesáku a Trojáku.

Doprava: Vlak – stanice v obci Rajnochovice

GPS Souřadnice: 49° 21′ 55.61″,  17° 48′ 43.63″

Pionýrské keše: Zde v okolí se ještě nenacházejí.

Pionýrské skupiny v okolí: PS Bystřice pod Hostýnem – www.psbph.pionyr.cz, PS Táborníci – www.tabornici-vm.pionyr.cz.

Náměty na výlety: Tesák, Troják, Kelčský Javorník, Hostýn, barokní chrám Narození P. Marie a sv. Anny a pramen „U sv. Anny“, studánka „Kopaná“ – vydatný pramen velmi dobré pitné vody

Hana Janoušková, Martin Palička

PS Psohlavci