Geopozvánka: Moravská Třebová

V minulé Mozaice jsme se s oddílem Orion vypravili do Jevíčka. I tentokrát nám budou průvodci na lovu kešek tito pražští pionýři, se kterými se vydáme na dvě pěší túry do okolí Moravské Třebové.

Město Moravská Třebová bylo založeno ve druhé polovině 13. století českým šlechticem Borešem z Rýzmburka. Největší rozkvět zaznamenalo v období vlády pánů z Boskovic a Ladislava Velena ze Žerotína (1486–1622), kdy bylo centrem humanistické vzdělanosti a získalo přízvisko Moravské Athény. Z této doby se dochovala i jedna z nejstarších renesančních památek na sever od Alp, zámecký portál z roku 1492. V centru města lze obdivovat pozdně gotické a renesanční mázhauzy, které nemají kvalitou i počtem zachovaných artefaktů v ČR obdoby. Pro svůj ojedinělý soubor architektonických klenotů se Moravská Třebová stala roku 1980 městskou památkovou rezervací.

První den byla naším cílem rozhledna Strážný vrch severovýchodně od města. Nejdříve jsme se vydali po cyklostezce 4029. Hned na okraji lesa bylo pěkné lesní dětské hřiště, které nás zlákalo k odpočinku a hrám. Poté jsme pokračovali dál až na rozcestí u Udánského hradiska. Z bývalého vodního hrádku se zachovaly jen valy a mezi nimi ukrytá tradiční keška Udanske hradisko (GC32TN4). Poté jsme pokračovali dál, až jsme narazili na naučnou stezku Hřebečské důlní stezky, po ní jsme pokračovali necelé dva kilometry a dále již po hřebenu po neznačených cestách, se závěrečným výšlapem k rozhledně, která připomíná těžební věž. Nedaleko rozhledny po delším hledání se nám podařilo ulovit kešku Rozhledna Strazny vrch (GC2F8ZT). Cestou necestou jsme se vraceli zpět na cyklostezku a po ní do Moravské Třebové. Cesta k rozhledně je z města něco přes 8 kilometrů, celkem tedy přes 16 km.

Další den jsme se vydali na opačnou stranu z Moravské Třebové. Nejdříve po červené značce na rozhlednu Pastýřka. Cestou jsme zašli k Jahnovu kameni pro kešku Skála pro pametníky (GC1TQJA). A potom už vzhůru na Pastýřku, odkud byl pěkný výhled na město. Kousek od ní jsme si ulovili kešku ROZHLEDNA PASTYRKA (GC1T9XC). Po odpočinku jsme pokračovali dál po červené značce a cestou k rozcestí Nad Peklem jsme ulovili další kešku – Osklive kacatko (GC5X5A5). Kdyby se soutěžilo o nejhezčí schránku kešky, tak tato by určitě patřila k favoritům.

Na rozcestí Nad Peklem jsme seběhli k dalšímu rozcestí Peklo-studánka. Odtud jsme se vydali po zelené značce společné s cyklostezkou 4147 až k rozcestí Pod Spáleným vrchem, kde jsme zelenou značku opustili a pokračovali po modré značce do Městečka Trnávka. Nad městečkem se vypíná zřícenina hradu Cimburk, kam jsme si došli pro poslední kešku naší výpravy – Zricenina Cimburk (GC15XJG). Do Moravské Třebové jsme se vrátili vláčkem.

Do těchto končin jsme se vypravili s oddílem poprvé, ale určitě ne naposledy.

Jana Jandová, 93. PS Orion

Další tipy na kešky:
Série tradiček s bonusovou mysterkou Bílou stopou.

Tradiční keše: Vyhlidkova plosina (GC3F5B7), Doly Hrebec (GC5NHQ3), Osm smeru (GC54ZEJ).

Mystery keše: Puzzle u zrzave vody (GC125RJ), Pamatny strom (GC36VYP), Vodni nadrz MT #2 (GC5H7E1), Schodiste mrtvych (GCZ05J), Lorem ipsum (GC4QM5F), Archimeduv zákon (GC2ZGE3).

Earth keše: Annenruhe aneb Tajemstvi lomu na Krizovem vrchu (GC4M25Q), Moravskotrebovsky jaspis (GC67MMV).

Informace:
Do Moravské Třebové se dostanete vlakem z České Třebové nebo autobusem ze Svitav.
K ubytování můžete využít nabídku DDM v Moravské Třebové.