Geopozvánka: Malá Skála

Lokace: Liberecký kraj, okres Jablonec nad Nisou

Představení: Malá skála je obec s cca 1,1 tisícem obyvatel. Rozkládá se v údolí Jizery pod skalní stěnou Vranovského hřebene. První zmínky o Malé Skále pocházejí z roku 1422, avšak její jižní část vznikla jako samostatná ves Vranové již koncem 14. století, kdy spolu s okolními osadami náležely k dominikánskému klášteru v Turnově. Ve svahu na místě, kde dnes stojí zámeček, stála dříve tvrz Valdštejnů z 16. století. Dnešní secesní podobu získal po mnoha přestavbách na začátku 20. století. Na lesním hřbitůvku poblíž zámku je pohřbena zdejší rodačka, spisovatelka Jarmila Glazarová (1901-1977).

Dominantou Malé Skály je skalní Vranovský hřeben, na kterém se nachází vyhlídka a zbytky gotického hradu Vranov (též se mu říkalo Skála). Ten založil v roce 1414 Heník z Valdštejna na obranu proti husitům. Kolem roku 1500 byl hrad opuštěn a chátral. V 19. století bylo místo přeměněno v romantický Panteon s pamětními deskami a pomníčky významných osob a s novogotickou kaplí na nádvoří.

V obci je několik dřevěných pojizerských stavení, které jsou typickými zástupci lidové architektury Maloskalska. Nejznámější je patrové stavení Boučkův statek s restaurací a malou galerií.

Doprava: Do obce Malá Skála se můžete dostat buď autobusem, nebo vlakem (leží na železniční trati Turnov – Tanvald).

Geocaching: Tentokrát se můžete s malými odbočkami vydat po červené značce z Malé Skály, přes Frýdštejn, Voděrady, Drábovnu zpět do Malé Skály. Cestou odlovíte nejen krásné pohledy na krajinu (nezapomeňte si vzít s sebou fotoaparát), ale i pár kačerských pokladů.

Začít můžete hned kousek od maloskalského nádraží, a to tradiční keškou JN#17 Mala Skala (GC2BPMG). Při jejím odlovu si dejte pozor na mudly, někdy je jich tu opravdu hodně. Následuje mikrokeška JnJ 11 – Jez Mala Skala (GC5JCK8) a potom už přes Jizeru za mysterkou Co to tamhle vykukuje (GC3FHZV).

Pokud se rozhodnete, že si kus zajdete nebo si pro své další putování vyberete zelenou turistickou značku, určitě nevynechejte kešku Kaple sv.Vavřince na Malé Skále (GC4FQAN). Kousek od ní se nachází další tradička Lesni hrbitov (GC4GJ1E). Potom můžete po zelené dále pokračovat na Kopanina (GCV95F). U této kešky čtěte pořádně listing, vyplatí se to. A když už jste na Kopanině, je tu ještě pár zajímavých kešek, například Skokani (GC26Y3B), poněkud náročnější na terén Andel Strazce (GC50V2B), Multinu Bezkarska (GC3BV8A), jak už název napovídá, můžete odlovit i v zimě.

Ale zpátky na červenou. Keška Pantheon – Vyhlidka (GC4HC6D) vám nabídne kromě dalšího logu a možnosti navštívit starý skalní hrad Vranov i úžasné výhledy. Při odlovu vzdělávací Earth keše AGT 35: Vranovsky hreben a Liesegangovy kruhy (GC4GW5A) nezapomeňte na splnění úkolů, protože jenom navštívení místa neznamená, že vám bude log automaticky uznán.

Další keš Skalní hrad (GC4GJ2X) je opět náročnější na terén. V okolí zříceniny hradu Frýdštejn můžete odlovit kešky Mala Skala – Frydstejn / Mala skala – Frydstejn (GCHA4H), Vyhledova kes do okoli Frydstejna #2 (GC3WVGY), JN#06 Frydstejn (GC2A2P0).

Teď už nás čeká cesta zpět a keška Maloskalske vyhledy #1 (GC1XK0J), která vás zavede do menšího pískovcového města Drábovna, kde byl ve středověku na skalních blocích postaven malý hrad, který měl strážit obchodní cestu vedoucí okolo Jizery. Za zmínku stojí ještě letterbox keš (schránka musí obsahovat razítko, které si nálezce může otisknout do svého deníčku) Kaminek na stopce (GC51CHF), která provede zájemce po Záborčí. A teď už jenom po modré turistické značce do Malé Skály na vlakové nádraží a výlet je u konce.

Anička