Geopozvánka do Jevíčka

Jsme turistický oddíl Orion z Prahy. Na víkendové akce jezdíme křížem krážem republikou a příležitostně hledáme kešky. Je to příjemné oživení výletů, i když s partou hledajících dětí být opravdu nenápadní je někdy dost pěkný oříšek. Ale to asi znáte všichni, kdo s dětmi kešky hledáte.

Chtěli bychom vás pozvat do městečka Jevíčko v Pardubickém kraji, kam jsme se zatoulali o podzimních prázdninách. Ne nadarmo je od roku 1990 centrum městečka prohlášeno městskou památkovou zónou, Jevíčko se totiž řadí mezi nejstarší města na Moravě. V roce 1258 bylo povýšeno králem Přemyslem Otakarem II. na město královské s Magdeburským právem.

Hned na náměstí je informační centrum, kam jsme zavítali a domluvili s paní průvodkyní výstup na městskou věž, ze které byl pěkný výhled na městečko i jeho okolí. Jak nám prozradila cedulka u věže, výhled si pochvaloval i český velikán Jára Cimrman.

Městečkem vede městský okruh se sedmi stanovišti u významných památek města. My jsme je poznávali při putování za keškami. Pro první kešku jsme zaběhli k synagoze, která byla postavena v letech 1792-4 z kamene zbořeného farního kostela, v roce 1907 byla secesně upravena – Synagoga (GC2MDWC).

A potom jsme už brázdili městečkem za dalšími keškami. Pro jednu z nich jsme si zašli na severní okraj městečka – Sloup Nejsvetejsi Trojice (GC2NXFZ). Na místě, kde sloup stojí, stávala kdysi kaple sv. Floriana, ochránce proti požáru.

Odtud jsme pokračovali směrem na západ. Přihlásila se doba oběda, a tak jsme zašli na dobrou polévku do restaurace-pivnice s děsivým názvem „ Mrtvola“, kterou nám doporučila paní z Informačního centra. Bylo tam milo a útulno, poloprázdno, klenba stropu naznačovala, že se jedná o historickou budovu. Posilněni jsme se vydali směrem z městečka. Nejdříve do malého parku, kde je skupina židovských náhrobků, a zde v parku jsme ulovili další kešku Židovská historie (GC1FCD1). A poté pokračovali dál až k nedokončenému dálničnímu mostu – pozůstatek projektu Hitlerovské dálnice Vratislav-Vídeň s cílem přímého spojení s německých území. Kousek od mostu se nachází keška Opici strom (GC1G6YD), která nás přivedla ke krásně vzrostlému akátu. Mimochodem, víte, že akát je kromě květu celý jedovatý?

Potěšeni dalším nálezem jsme se vydali tentokrát na jih. Cesta vedla okolo zámečku až na okraj městečka, do míst, kde se kdysi vyráběly legendární čepelky Astra. Proto také název kešky NadŽiletka (GC1HEMY). A ani tato nám nedala moc námahy.

Pomalu jsme se vraceli na historické náměstí. Protože bylo docela sychravé počasí a zbyl nám ještě čas, zašli jsme do cukrárny U Mlsné kočky na teplý čaj – však jsme si sladkou odměnu za nalezení kešek zasloužili. Když jsme se vraceli autobusem zpátky do Moravské Třebové, bylo nám jasné, že se do Jevíčka a jeho okolí ještě někdy vrátíme.

Jana Jandová, 93. PS Orion

Další kešky v okolí
Multikeše: Pionyrska (skautska) chata (GC3261V), Zapomenuta kaplicka (GC2D865), Poustevnik (GC1FCEP), SANATORKA (GC1CC9P), Opatovicke hradisko (GC12R9Z).

Mystery keše: Pivovar Jevicko (GC2MHB7).

Tradičky: Klasicke Opatovicke totemy (GC3QZ0G), Cerveny kopec (GC3WH7Y), Napoleonsky pamatnik (GC19279), Pomnik letcu – Jevicko (GC1DGX5), Most na A88 (GC2JQ7M).

Informace:
Do Jevíčka se dostanete autobusem ze Svitav nebo Moravské Třebové. Případně vlakem do Velkých Opatovic a odtud pěšky nebo autobusem.

Ubytovat se můžete třeba v chatě, kterou spravuje město Jevíčko. Bližší informace ale i fotodokumentaci, jak se Pionýrská chata stavěla, najdete na www.jevicko.cz.

V oblasti působí Pionýrská skupina Jevíčko.