Geopozvánka: Čimelice

Lokace: Jižní Čechy

 Představení: Chtěl bych vás pozvat do Čimelic. Leží podél silnice I. třídy (tzv. Strakonické) z Prahy do Písku, cca 5 km za hranicemi Jihočeského kraje. Leží na toku říčky Skalice v nadmořské výšce 474 m. Archeologické nálezy dokládají, že zde žili lidé již v pravěku. První písemná zpráva pochází z roku 1352. Na levém břehu Skalice byly zjištěny pozůstatky keltské osady. Až do poloviny 15. století byla ves majetkem královské komory. V 16. století přešla do majetku Dejmů ze Stříteže. Ti začali s budováním rozsáhlé rybniční soustavy v okolí. Po roce 1620 byly Čimelice Dejmům zkonfiskovány. Od roku 1840 přešly do majetku Schwarzenbergů. (Použity informace z listingu jedné čimelické keše.)

Ubytování: Je možno využít základnu Pionýra přímo v Čimelicích. Jedná se o chatkovou základnu. Kapacita je cca 120 osob na postelích. K dispozici je i kuchyně s veškerým vybavením. Kontakt na správce: Bc. Petra Zavadilová, 725 506 432.

GPS souřadnice: N 49° 27.777 E 014° 04.856

 Doprava: vlak: Čimelice leží na vlakové trati Praha – České Budějovice (Zdice – Písek)

autobus: Čimelicemi projíždí autobusové linky z Prahy do Českých Budějovic.

auto: nejjednodušší cesta od Prahy (nebo na Prahu) je po „Strakonické“ cca 25 km před Pískem. Základna leží pod restaurací Na Hvížďalce.

Geocaching: Přímo v Čimelicích jsou pouze dvě keše – tradička Čimelické baroko (GC24YMB) v areálu zámeckého parku a Čimelice-GPO (GC2AB84), což je sice také tradička, ale je součástí systému Geo-post office, přes který je možné posílat např. pohledy. Nutno podotknout, že většina keší v okolí jsou nenáročné tradičky. Nejbližší mysterka je Pocta Janu Kollerovi (GC1YH1A) ve Smetanově Lhotě. Nejbližší multina je Boudy (GC5FVXP) ve stejnojmenné obci. Pokud chcete něco trochu složitějšího, vyplatí se zajet cca 15 km na jih k obci Mladotice, kde je série keší inspirovaná sedmi smrtelnými hříchy – bonusová keš Sedm hříchů (GC2Q8HH) má obtížnost D/T 5/4,5, ale nemusíte se bát. Pokud vyluštíte a odlovíte všechny keše série, povede se vám jistě odlovit i tato. Celé je to hezká procházka v bývalém vojenském prostoru.

Pionýrské keše: Jedna je v přípravě, až tam pojedete, možná už tam bude – potom budou v Čimelicích 3 keše. 🙂

 Náměty na výlety: zámek Blatná

zámek Březnice

zámek Orlík

hrad Zvíkov

město Písek (kamenný most, elektrárna…)

památník Lety

Josef Chládek, PS Veteráni Kladno