Geocaching v Mladé Boleslavi

Začíná jaro a piokačeři (rozuměj pionýři, kteří loví s GPSkou kešky v celosvětové hře geocaching) vyrážejí do světa. Tentokrát vám přinášíme nabídku keší, které najdete v Mladé Boleslavi. A proč zrovna z Boleslavi? Protože se tam pro zájemce airsoftu 6. – 8. května koná republikové setkání airsoftových oddílů (více na www.prihlasovna.pionyr.cz) a airsofťáci určitě ve svém vybavení nějakou tu GPSku budou mít.

Představení: Mladá Boleslav byla založena v 10. století Boleslavem II., kdy na chráněném skalním ostrohu nechal postavit dřevěný hrad. V té době začala na levém břehu středního toku Jizery zhruba 50 km severovýchodně od Prahy vznikat osada. V roce 1600 povýšil císař Rudolf II. Mladou Boleslav na královské město. Poté město začalo rychle upadat a obrat k lepšímu nastartoval až rozvoj průmyslu. V roce 1905 zde byla založena automobilka Laurin & Klement, dnešní Škoda Auto.

Geocaching: Úplně nejbližší keška pro účastníky bude jednoduchá tradička Bramburky (GC4V3AF). V listingu se dovíte o tom, jak vznikly první chipsy a co o této pochutině tvrdí vědci z Mnichova. Další tradičkou je Boleslavsky pivovar (GC53589), která vám představí historii pivovarnictví v Mladé Boleslavi, prozradí, jak se jmenoval pramen, ze kterého se zde vařilo pivo, a zavede vás na místo, kde kdysi stával mladoboleslavský pivovar.

Pokud máte rádi origami, zkuste mysterku Origami cache (GC239PV). Pro to, abyste získali cílové souřadnice, musíte složit snad nejznámější skládačku – jeřába. Takže odlov této kešky bude vyžadovat i trochu trpělivosti.

Mladá Boleslav je především známá výrobou automobilů. A kačeři s láskou k automobilismu si tu přijdou na své. Například mystery keš Embecko(1000) (GC512R0) přiblíží historii tohoto legendárního vozu z mladoboleslavské automobilky. Multina Zavodni – SKODA Octavia WRC (GC5FW8Z) zase popisuje, jak to bylo se závodními vozy Škoda Octavia a mimo jiné se zde dozvíte, kdy začala Škodovka používat nové logo. O autech, ale poněkud jinak, je i mysterka MB rebus (GC3TACG), takže kdo rád luští, s chutí do toho.

Příznivci kopané si mohou odlovit tradičku FK Mlada Boleslav (GC1RK78) a podívat se tak na fotbalový stadion. Pozor, stadion se na noc uzavírá.

Metalova cesta ( Metal Trail ) (GC391HD) je jednoduchá multina určená pro všechny, kteří se chtějí projít po centru Mladé Boleslavi a prostřednictvím 16 informačních panelů se dozvědět nějaké zajímavosti o městě. Tady se vyplatí mít s sebou tužku. A pokud už se budete procházet po centru města, nevynechte mysterku MB Oaza (GC11VJ1), která vás zavede ke Svatohavelskému parku a Hejdovým zahradám. Také multina U neboztika (GC48Z68) vám ukáže netradiční pohled na místa v Mladé Boleslavi, určitě stojí za to přečíst si listing, který je plný historických zajímavostí. Mysterka Mikulas Klaudyan-Kulha-Claudianus (GC3RTQC) seznámí kačery s mladoboleslavským lékařem, nakladatelem a učencem, který mimo jiné vytvořil úplně první tištěnou mapu Čech.

S multinkou Drezovci (GC1W9A5) se můžete podívat na skupinku vzrostlých památných stromů Dřezovce trojtrnného, a například zjistit, že pražená semena používali američtí osadníci jako náhražku kávy, nebo k čemu používali severoameričtí indiáni pupeny tohoto stromu.

Máte rádi pohádky? Pak se vám určitě bude líbit mysterka Cesta k parezove chaloupce #1 (GC51ZHP). Tak GPSky do ruky a pohádka začíná.

V Mladé Boleslavi a okolí je hodně rozličných kešek. My si dnes povíme ještě o jedné určené pro cyklisty. Na pořádný výlet na kole vás vezme multi keš Historie Cyklistiky (GC50YCM).

Doprava a ubytování: Mladá Boleslav leží na železničních tratích Praha – Turnov, Mělník – Stará Paka a Nymburk – Mladá Boleslav. Do města se také pohodlně dostanete autobusem. K ubytování můžete využít například Klub „Oáza dětí“, který patří 1. PTS Táborník Mladá Boleslav. Bližší informace najdete na www.1pts.cz.

Anna Novakova

A co u vás? Máte v okolí nějaké pěkné kešky, které potěší nejednoho kačera? Tak nám o nich napište a pozvěte ostatní piokačery k jejich odlovu. Své geopozvánky posílejte na anna.novakova@pionyr.cz.