Espero

Až pojedete se svým oddílem na výpravu na pionýrskou chatu Espero, nezapomeňte si do svých zavazadel přibalit GPSku. Proč? Protože v Kořenově a okolí je hodně kešek, které čekají jen na vás, milí piokačeři.

Kousek od chaty je tradiční keš PRDEK CACHE – DINKY FART CACHE (GC25GV4), v jejímž listingu se dozvíte, proč se keš takto jmenuje a něco z historie místní hospůdky.

Když se vydáte směrem na Kořenov, můžete odlovit tradiční kešky Hutteruv kriz (GC25E3R)Vyhlidka na Bile skale ( Jizerky ) (GCZZN5), u které vás owner upozorňuje na to, že si nemáte s sebou zapomenout vzít dalekohled a fotoaparát. Další tradička Hvezda – Štepánka (GCH84Y) je ukryta poblíž nejkrásnější rozhledny v Jizerských horách – Štěpánky. V jejím logu si můžete s dětmi přečíst pověst, která se o Štěpánce vypráví. Kousek od rozhledny je pamětní deska expedice Altaj 2007 na počest Járy Cimrmana a v blízkosti je možné navštívit rekonstruovaný a vybavený objekt předválečného systému lehkého opevnění. Až dojdete do Kořenova, nezapomeňte na tradiční keš JN#13 Korenov (GC2BCN1), která je součástí řady keší JN: Okres Jablonec nad Nisou, věnované obcím jednoho z nejmenších okresů České Republiky.

Druhý výlet můžete naplánovat směrem na Příchovice, kde si určitě nenechte ujít návštěvu muzea a rozhledny. O její stavbě se dočtete v listingu tradiční kešky cunakusuv Majak Jary Cimrmana (GC4KG92). Mystery keš Cimrmanova vyhlidka (GC1JVA9), je zařazena v edici „keška na počest Járy Cimrmana”. Dovolujeme si však upozornit všechny cimrmanology, že tato mysterka má vysokou obtížnost.

V Pasekách nad Jizerou, kam si můžete uspořádat další výlet z chaty Espero, na vás čeká nedaleko kostela Svateho Vaclava (GC656YE) tradiční mikrokeška, nezapomeňte si s sebou vzít tužku. Milovníci dětských filmů si mohou vyzkoušet svoje znalosti u nenáročné mystery keše Krakonos a lyznici jdou do skoly (GC3A3YH). Poslední keška Tri orechy pro kacera (GC4GW93), o které si dnes povíme, není pro každého. Je to pětková tradička určená všem kačerům, kteří se rádi pohybují po stromech a mají odpovídající vybavení (lano 30 m) a zkušenosti. Na tomto místě bychom chtěli doporučit všem, kteří s geocachingem začínají, aby si vždy, když plánují cestu za keškami, zjistili obtížnost terénu. Owneři uvádějí u svých kešek i doporučení pro jejich bezpečný odlov. Nezapomeňte na pravidlo, že nikdy se, zvlášť při činnosti s dětmi, nepouštíme do něčeho, na co nemáme dostatečné zkušenosti a vybavení.

Na Espero se dostanete autobusem z Tanvaldu, Kořenova nebo Vysokého nad Jizerou, zastávka je přímo naproti chatě. Bližší informace o chatě můžete najít v Katalogu nemovitostí na www.pionyr.cz.

A co vy? Lovíte kešky? Našli jste nějakou pěknou, která si zaslouží, aby ji našli i ostatní? Tak nám o ní napište na mozaika@pionyr.cz.

Anička
Zdroje foto:
Rozhledna Maják a Štěpánka: commons.wikimedia.org