E-odborky se rozrůstají

V minulém vydání Mozaiky Pionýra jste si určitě všimli, že byly spuštěny e-odborky Kuchař a Fotograf. Tyto e-odborky samozřejmě stále běží, ale aby toho nebylo málo, rozbíhají se další dvě, které si budete moci splnit – Ochránce přírody a Výtvarník. Pojďme si všechny e-odborky i jejich garanty krátce představit.

Kuchař

Už několik týdnů běží e-odborka Kuchař, která vychází z pionýrské odborky stejného jmména. Můžeš ji plnit prostřednictvím Google Classroom. V průběhu plnění se naučíš, jak správně uskladnit potraviny, vyzkoušíš si zdobení jídel, sestavíš jídelníček na víkend pro svou rodinu a nakonec se podělíš o váš oblíbený rodinný recept. Neboj se, pokud nejsi ve vaření úplně zběhlý/á, celou odborkou tě provede Anička, která tu bude vždy pro tebe, když si s něčím nebudeš vědět rady. V současné době je do e-odborky zapojeno 30 dětí. Budeš další?
Podívej se jak postupně plní odborku ostatní děti.

Anička se představuje
Pracuju na Ústředí Pionýra. Často si doma vařím a vaření rozumím. Až budeš potřebovat u odborky Kuchař s něčím pomoct, můžeš se na mne s plnou důvěrou obrátit na anicka@pionyr.cz, případně mi můžeš taky zavolat, ráda si na tebe udělám čas – +420 720 374 170.

Fotograf

Odborka Fotograf je jedna z těch trochu složitějších, ale přeci jen se dá plnit z domova a jeho blízkého okolí. Pro základ ti stačí jakýkoli fotoaparát, který umožňuje nějaké vlastní nastavení, a samozřejmě trocha kreativity – při správném nastavení se dá totiž vyfotit opravdu cokoliv, a to i tak, aby to dokázalo zapůsobit. Fantazii se prostě meze nekladou.

Pokud se rozhodneš E-odborku Fotografa začít plnit, čeká tě spousta lehčích i náročnějších úkolů, díky kterým se dozvíš, jak takový foťák funguje a co všechno s ním pak dokážeš. Od úplného základu, jak foťák držet, přes základní nastavení až po pokročilé funkce – to vše je obsahem odborky a věřím, že to s pomocí dokážeš, ať jsi prcek nebo přerostlík. 

Naučíš se důležité pojmy, jako je clona, závěrka nebo ISO, taky jak foťák držet v ruce a jak se k němu správně chovat, aby nedošlo k nějakému poškození. Zkusíš si taky základní úpravu fotek (oříznutí, otáčení…) nebo tvorbu portfolia. Těším se na tebe!

Matěj se představuje
Jmenuji se Matěj a fotím. S foťákem mě občas můžeš potkat na nějaké velké pionýrské akci. Když na to mám čas, rád fotím i sám pro sebe. Některé moje fotky můžeš najít v mém portfoliu, které poslední dobou bohužel moc nestíhám doplňovat – www.portfolio.zikovi.eu. Jsem průvodcem odborky Fotograf a rád s plněním pomůžu i tobě. Stačí mi napsat na e-mail matej@pionyr.cz.

Ochránce přírody

Každého, kdo se rozhodne pustit do E-odborky Ochránce přírody, čeká pět témat týkajících se ochrany přírody: chráněná území, odpady, živočichové, rostliny a chování v přírodě. Každé téma obsahuje několik rozličných úkolů, které se plní od počítače, z louky i lesa.

A co konkrétně čeká toho, kdo se pro plnění odborky rozhodne?

Vyrazit do nejbližšího chráněného území a něco o něm zjistit, zvládnout dát život již nepoužívané věci, dokázat omezit množství odpadu i ho zvládnout vytřídit, vyrazit nasbírat plody dřevin, postarat se o živou rostlinku, poznat stopy zvířat, postavit domeček zvířeti a taky několik poznávaček pomocí zábavných kvízů. Tak co, pustíš se do toho?

Paša se představuje
Říkají mi Paša a v přírodě jsem jako doma. 😊 I díky nadšení z přírody, které jsem získala nejen v oddíle, jsem vystudovala Ochranu přírody na vysoké škole, kde nyní aktuálně učím i dělám výzkum krajiny. Z české krajiny jsem nadšená pokaždé, když do ní můžu vyrazit, a užívám si každý její detail. I tobě bych chtěla umožnit přírodu pořádně poznat.
Psát mi můžeš na e-mail pasa.pokorna@gmail.com.

Výtvarník

Zajímá tě výtvarné umění? Baví tě kreslit a tvořit z nejrůznějších materiálů? Pak jsi tu správně. Pojď si do mých výtvarných dílen splnit odborku výtvarník. Vyzkoušíš si výtvarné techniky, dozvíš se něco o výtvarnících. Já ti budu radit, ukazovat a pomáhat, když si nebudeš s něčím vědět rady.

Marcela se představuje
Jmenuji se Marcela, jsem vedoucí pionýrské skupiny a oddílu. Ve volných chvílích, kterých mám velmi málo, se věnuje svému koníčku – výtvarné činnosti. Oddíl, který vedu, aspoň jednou za měsíc výtvarničí. Až budeš potřebovat s něčím pomoct, stačí napsat na marcela.hrdlickova@seznam.cz a já ti ráda poradím nebo pomůžu. Těším se na každého nadšeného výtvarníka.