Dva pořádné dárky

Příští rok slavíme třicetiny, to už teď ví snad každý. Jaké dárky si ale k narozeninám nadělíme? Pokud to vše klapne, a věřme, že klapne, budou nejen pionýrům k službám a radostem dva nové staré baráčky. Nových hostů a nocležníků se snad už příští rok, po několika zanedbaných letech, dočkají Žumberk a Tisá. Tyto dvě nemovitosti ve skvělých turistických lokalitách procházejí rekonstrukcemi mimo jiné za podpory MŠMT. Rekonstrukce jsou to opravdu „od podlahy“, a že je na co se těšit, se můžete sami přesvědčit.

ŽUMBERK

Proměny Žumberku byly z počátku jen kosmetické. Bohužel jeho nový kabát, který dostal po roce 2006, byl zničen vzlínající vlhkostí. Bylo nutné objekt „svléknout“ a zhotovit odvodňovací systém v jeho okolí a odstranit hříchy doby minulé tj. „uskladněnou suť“ v bývalých sklepních prostorách. V současnosti už má Žumberk nový kabát, který, jak doufáme, bude dobře sloužit.

Ke specifikům celého zařízení patří jeho dlouhé chodby, které zůstaly zachovány, avšak přemístění se z vyhřátého pokoje do jídelny nebo za společností do společenské místnosti nebude již ledovou zkouškou imunitního systému člověka, ale příjemnou procházkou. Celková trasa z nejzadnějšího pokoje v prvním patře do společenské místnosti v přízemí měří více jak 100 metrů, zde se skutečně uplatní české přísloví „Co není v hlavě, je v nohách“.

Původní neobyvatelné půdní prostory se po úpravách, které s sebou nesly vybudování vikýřů, rozsáhlou opravu krovu a taktéž zpevnění stropních konstrukcí, stanou ubytovacím prostorem. Najdou se zde i malá zákoutí, která snad budou vyhledávaným prostorem pro nerušený rozhovor nebo jen oázou klidu.

Douška neradostná, ale poctivá
Dvojstrana představuje dvě nemovitosti a jejich proměny s pohnutou historií. Jednu (Tisá) jsme už přebírali ve stavu, pro který slovo: zbědovaný – bylo nadmíru vlídným eufemismem. V důsledku péče Fondu dětí a mládeže, blahé paměti. Její proměna věru nebyla snadná.
U druhé nemovitosti (Žumberk) si ovšem za stav ne zcela radostný a přinášející nadbytečné náklady částečně můžeme sami. Což je konstatování smutné, ale přímé, a mělo by být i varováním do budoucna.
Ale snad se nakonec oba domečky nejenom zaskví po rekonstrukci, ale brzy i zaplní činností a lidmi.
Martin

TISÁ

Po převzetí aspirovalo podkroví objektu na vyvýšenou zahradu desetiletí, bylo proto nutné z velké části opravit krov, vyměnit celé podbití a střešní krytinu. Brzy bude příjemným prostorem – společenskou místností či klubovnou.

Celá vilka o svůj nábytek přišla při velkém vyklízení ještě před rekonstrukcí, ale letos se již může těšit z nábytku nového, který už je nachystán k rozmístění a připraven zažít toho alespoň tolik, co nábytek starý.

Prostory v 1. nadzemním podlaží po vyklizení objektu připomínaly ubytovnu duchů z vodnického světa, protože až sem se snášel déšť. Bylo nutné zhotovit novou střechu a nové stropy. Teď již místnosti získávají svůj původní reprezentativní vzhled, budou útulným prostředím pro výpravy za krásami Labských pískovců.

I dřevěné obložky zažily své. Někdy je těžké práce na jednotlivých částech naplánovat tak, aby je ty následné práce opět neznehodnotily, proto obložky stále čekají na svůj čas obnovy.
Celý objekt je uvnitř omítnut a vyštukován.

Schodiště napříč celým objektem zažilo za svou existenci asi mnoho vtipných scének, ovšem řádění brigád v době socialismu mu jistě vtipné nepřipadalo, neboť zelený latexový nátěr mu skutečně neslušel. Nyní už se téměř blyští jako v dobách svého vzniku, a to včetně kovaného zábradlí, bez kterého by schodiště nebylo schodištěm.

Přízemí objektu bylo značně dotčené protékající střechou, v současné době ovšem již čeká jen na pořádný úklid a může se začít zařizovat. Zde tedy budoucí kuchyně a jídelna.

Suterén objektu byl dlouho vystaven působení podzemní vlhkosti, současně byl zanesen odpadky a starým nábytkem. Bylo více než nutné celý objekt odvodnit a zvolit takový typ podlah, který dokáže zbylou vlhkost plynule odvětrávat a nebude docházet k opětovnému srážení do zdiva. V současnosti již sklep čeká na své využití jako technické zázemí a také se zde najde prostor pro neformální setkávání.