Dokončení Žumberka se blíží do finále

Jednou z nemovitostí, kterou Pionýr získal z Fondu dětí a mládeže, byla i část středověké tvrze v obci Žumberk u Nových Hradů v Jižních Čechách. Několik let byla ve správě Jihočeské krajské organizace Pionýra. Poté přešla nemovitost po dohodě pod přímou správu spolku. Bylo jasné, že na celkovou adaptaci spolek finančně nedosáhne, a proto jsme využili dotačního programu MŠMT, v němž jsme uspěli. Soutěž o adaptaci vyhrála firma Archat z Třebíče, která se na opravy památek specializuje. Projekt byl vzhledem k objemu prací nastaven jako víceletý. V současné době se na stavbě finalizuje. V podstatě chybí jen úprava hlavního přívodu elektřiny a dojde k předání objektu. Po kolaudaci bude následovat dovybavení prostor a objekt může sloužit svému účelu. Tedy bude k dispozici členům Pionýra, ale i veřejnosti. Vše poběží v režimu, na který jsme zvyklí z ostatních nemovitostí v přímé správě spolku.

V přízemní části objektu najdete společenskou místnost s malým pódiem, velkou jídelnu, kuchyň vybavenou pro 60 osob a marodku. Samozřejmě i sociální zařízení. V prvním patře je 5 vybavených pokojů pro 20 osob, sociální zařízení a velký prostor pro hry nebo přespání 20 osob. V posledním patře je ještě jedna velká místnost. Opět vhodná pro hry nebo v létě i k přespávání. Kromě posledního patra je objekt vytápěn a je tedy vhodný i k zimnímu provozu. Pokoje v prvním patře jsou vybaveny ložním prádlem, ale pro přespání v herně bude potřeba spacáků.

Spuštění nemovitosti do plného provozu plánujeme na konec roku 2020.

Dušan