Dětská Porta – je tu i pro oddíly

Letos se koná již XXVII. ročník Dětské Porty, o které se dá říci, že byla jedním z prvních lístků našeho Pionýrského Sedmikvítku. Hodně mladých muzikantů, kteří touto soutěží prošli, se stalo úspěšnými a i v dospělosti se věnují hudbě.

Folk, country, bluegrass…
Dětská Porta je otevřenou hudební interpretační a autorskou soutěží v oblasti folk, country a podobných žánrů. Soutěžící tak mohou vystupovat s písničkami od svých oblíbených zpěváků nebo zazpívat něco ze své vlastní autorské dílny. A když už představí svoji skladbu, je dobré nezapomenout ji přihlásit do autorské soutěže. Pro autora vítězné skladby je připravena cena v podobě kytarky.

Malí, velcí, skupiny i jednotlivci
Podle soutěžního řádu se mohou soutěže zúčastnit jednotlivci, dua a hudební skupiny, kde soutěžícím dětem a mladým lidem je nejvýše 20 let. Máme i soutěžní kategorie, kde děti může na podiu hudebně doprovázet i osoba starší 20 let, ale pod podmínkou, že je bude pouze doprovázet na hudební nástroj a nesmí zpívat.

Zpívající oddíl
Tak se jmenuje speciální kategorie, určená pro oddíly pracující celoročně s dětmi nebo táborové kolektivy, které se hudbě nevěnují prvoplánově, ale hrají a zpívají pro radost. Nejste náhodou takový oddíl i vy? Pokud máte ve svém oddíle někoho, kdo s sebou na akce vozí kytaru, a když nastane ten správný čas, začne hrát a ostatní se k němu přidají a docela jim to ladí, proč to nezkusit na Dětské Portě?

Jak se zapojit
Je to obdobné, jako jsme již psali u Melodie. Uspořádejte si na skupině nebo na táboře své soutěžní kolo a ty nejúspěšnější účastníky můžete přihlásit na oblastní (krajské) kolo Dětské Porty. Ta pionýrská pořádají například na Důlcích v Ústí nad Labem, Okříškách v kraji Vysočina, Olomouci, Holešově nebo Kopřivnici. Na stránkách www.detskaporta.cz najdete i další pořadatele oblastních kol Dětské Porty, stačí si jen vybrat.

Republikové finále
V loňském roce jsme přesunuli republikové finále Dětské Porty pod širé nebe, a i když nám počasí na Landeku nepřálo, pokračujeme v tomto snažení dál. Letošní ročník proběhne v Kroměříži na venkovních podiích. „Kdyby nám počasí nechtělo být nakloněno, máme připravenu i mokrou variantu pod střechou,“ říkají pořadatelé z Olomoucko-zlínské KOP a jedním dechem dodávají: „Přijeďte se podívat a podpořit účastníky soutěže, zaslouží si to za svoji snahu a odvahu.“

Na co se mohou těšit vítězové
Kromě kytarky, kterou si odnesou vítězové jednotlivých kategorií, je ještě jedna hlavní cena – Zlatá Dětská Porta, která je udělována za mimořádné výkony v soutěži.

V minulém vydání Mozaiky jste si mohli přečíst článek o „velké“ Portě, která má za sebou již 50 ročníků a je nejstarším open air festivalem u nás. Díky tomu, že se stala partnerem Dětské Porty, mají naši úspěšní soutěžící možnost vystoupit i v rámci tohoto tradičního festivalu. Už nyní vám můžeme prozradit, že Ruda Prušák, držitel Zlaté Dětské Porty z roku 2017, si na Portě v Řevnicích zazpívá v sobotu 30. června. A i na další úspěšné soutěžící z letošního ročníku bude čekat pozvání na různé folkové a country festivaly a hudební vystoupení.

 

Bližší informace o samotné soutěži a republikovém finále najdete na www.detskaporta.cz, nebo se můžete obrátit na Lenku Sakařovou (l.sakarova@seznam.cz).

Anička