Co nám může koronovirus říct o stavu planety?

Člověk míní, koronavirus mění. Původně zde měla být řeč o změně klimatu a jak toto ožehavé téma diskutovat s dětmi, ale v současném stavu jako by snad byla ochrana planety odsunuta na vedlejší kolej. Přitom koronavirus nám může o současném stavu planety říct víc, než pojmou následující řádky. Tak alespoň stručně.

Pozorný čtenář denního tisku určitě zaznamenal, jak se díky omezení výroby a dopravy vyčistilo ovzduší snad nejvíce od dob 2. světové války. To je zajisté skvělá zpráva, horší je obava, co se stane, až se vláda bude snažit za každou cenu zachraňovat ekonomiku a pracovní místa. Podle odhadů může být znečištění ještě větší než před koronavirem.

Když se na problém podíváme očima lídrů, na prvním místě je ekonomika peněžní – tedy ta, kdy jsou lidé redukováni na pracovní sílu, která pohání kola ekonomiky, a HDP se zvyšuje. V realitě to pak vypadá tak, že pracujeme od nevidím do nevidím a vydělané peníze utrácíme za služby a věci, abychom se odměnili a ušetřili čas, který nemáme. Když je najednou krize a HDP neroste, máme pocit, že je všechno špatně, protože kdo z nás se neučil, že HDP je ukazatelem blahobytu? Přitom čas, který netrávíme v práci, můžeme nyní věnovat rodině, pěstování zeleniny, pečení chleba – tedy práci, která má smysl a díky které si ušetříme nejednu korunu i syndrom vyhoření.

Když tedy ekologičtí aktivisté mluví o tom, že je potřeba změnit systém, ne klima, mluví přesně o tomhle. Protože současná ekonomika podmíněná nekonečným růstem ničí planetu i lidi a vymanit se z jejích okovů je cíl nejen mladé generace. A tak čas, který jsme nyní získali, můžeme investovat právě do přemýšlení, jestli náhodou neexistuje lepší cesta.

Tirís