Co dělat? Tipy, náměty, informace

O tom, že svět zasáhla pandemie způsobená novým koronavirem a že i v České republice byla od 10. března postupně přijímána opatření, která vedla až k nevídanému pozastavení naší činnosti, si tu asi nemusíme obšírně vyprávět. Ani o tom, že nás situace zasáhla hodně citelně i s ohledem na připravované oslavy 30. výročí obnovení samostatné činnosti Pionýra. Mnoho z nás zato hledá opověď na otázku, jak se se situací vypořádat jak v osobní rovině, tak z hlediska pionýrské skupiny či oddílu.

Ocitli jsme se zkrátka v době, která nás donutila zastavit se a začít dělat věci jinak. Ne vždy je to na škodu. Ale o tom si můžeme povídat až někdy příště. Co je ale možné dělat ještě teď, když už se snad situace stabilizovala a věci se začínají pomalu vracet k normálu? Je ještě někde naše pomoc potřeba? Ano, je. Jen se stačí podívat okolo sebe.

V první řadě je třeba stále přemýšlet hlavou a nepouštět se do aktivit, které jsou prozatím omezeny. Také nedoporučujeme vyhledávat kličky, jak se dají omezení obejít. Prostě zodpovědnost především. Protože naše zodpovědné chování chrání i ostatní.

Co tedy teď můžeš dělat?

Daruj krev
Pokud můžeš, daruj krev nebo její složky. Krev je stále potřeba a teď se navíc blíží léto, kdy je její potřeba zpravidla vyšší. Bližší informace o projektu Zdravá pionýrská krev najdeš na webu Pionýra.

Nabídni pomoc
Máš volnou kapacitu a chceš pomáhat? Zeptej se na místním úřadě, s čím můžeš aktuálně pomoci. Mají většinou nejlepší přehled a koordinují aktivity ve městě nebo obci. Je v tvém okolí někoho, kdo potřebuje nakoupit, vyvenčit pejska nebo zařídit jiné věci, nabídni své služby a pomoz.

Práce v lese, sadu, na poli…
S omezením cestování chybí v zemědělství sezónní pracovníci, kteří přijížděli ze zahraničí. Pokud někdo ve tvém okolí hledá brigádníky, přihlas se. Jen nezapomeň, že je dobré mít podepsanou např. dohodu o provedení práce. Hledat můžeš třeba na webu agroprace.cz.

Pomáhej s učením
Ještě nějakou dobu zůstanou školy pro děti uzavřené. Hodně rodičů a dětí se teď potýká s domácím učením. Víš o někom takovém, kdo potřebuje pomoci vysvětlit novou látku nebo třeba ukázat, jak pracovat s různými aplikacemi, které jsou teď pro výuku používány? Domluv se s jeho rodiči a pusť se do toho.

Náměty pro skupiny a oddíly

Nezapomeňte udržovat kontakt
Co vaše oddílové děti? Víte o nich? Co dělají? Už se jim také stýská? Zkusili jste on-line schůzku nebo se zapojit do hry Buď ideální? A co starší pionýři, nepotřebují něco? Třeba nakoupit nebo si jen popovídat? Teď je doba, kdy nám všem chybí normální lidské popovídání. Tak si pojďme povídat.

Buďte v obraze a připravte se na tábory
V současné době se na nás valí různé informace, ale pořád ještě nevíme, jak to bude s letními tábory. Dopadnou na ně nějaká omezení? Pokud ano, tak jaká? Takové otázky si asi teď pokládají všichni organizátoři táborů. Sledujte na webu Pionýra stránky pionyr.cz/epidemie, kde najdete aktuální informace o situaci a rady (například jak teď postupovat při přípravě táborů).
Informace o vašich táborech nezapomeňte také vložit do nabídky Opravdu dobrého tábora (tábory vkládáte jako jakoukoli akci na webu, jen v úvodu zvolíte jako typ akce tábor).

Brigády na TZ
Nejde sice o běžnou činnost s dětmi, přesto brigády patří ke spolkové činnosti, pro kterou stále platí poměrně přísná opatření (maximálně 10 osob, mezi kterými musí být rozestupy dva metry a musí mít stále k dispozici nádobu s dezinfekcí).

„Ukliďte si“ a připravte se na nové výzvy
Máte teď víc času? Tak si zkuste s ostatními vedoucími a instruktory z oddílu udělat konferenci a naplánujte program na příští pionýrský rok. Zkuste „zasurfovat“ na internetu a vyhledat aktivity, které byste mohli v příštím roce vyzkoušet. Zajímavé aktivity najdete i na webu Pionýra v části Inspiruj se.

Diskuze k MOKu
A když už jsme u toho povídání, pojďte diskutovat k tématům, která byla vybrána pro Malou obsahovou konferenci. Ta teď dostává novou podobu. Stává se z ní Pionýrská apatyka, která by nám mohla dát lék na pionýrské bolístky. Přehled témat z oblasti činnost a práce s lidmi, informace o diskuzi i o samotné zářijové akci najdeš na webu: pionyr.cz/mok.

A co pomůže úplně všem?

Rozdávej dobrou náladu
A nakonec to, co je pro všechny asi nejvíc potřeba. Rozdávej kolem sebe dobrou náladu a udržuj pohodu, protože veselá mysl, půl zdraví. Ten zbytek už zvládnou čisté ruce a dodržování všech hygienických opatření. 🙂

Návrat do normálu?

Ve chvíli, kdy tuto Mozaiku dostanete do schránky, bude už možná situace zase o kousek dál. I když uvolňování omezujících opatření svádí k rychlému návratu k běžné oddílové činnosti, je nezbytné vytrvat a počkat, až to bude skutečně možné a v souladu s platnými nařízeními. Proto stále platí jednoduché zásady:

• Buďme trpěliví – situace se zlepšuje, zbrklými akcemi nic neurychlíme.
  • Zachovejme zdravý rozum – nepropadejme panice ani nehledejme způsoby, jak omezení obcházet, společně to zvládneme.
  • Připravujme, co jde – až se oddílová a snad i letní činnost rozběhne, budeme se nám to určitě hodit.

Děkujeme všem, kteří pomáhají a hledají cesty, jak ostatním usnadnit současnou situaci. Společně to zvládneme.