Co dělat, když se chci zapojit víc?

Je vám blízká ochrana životního prostředí a pomoc přírodě? Pak by vás mohlo zajímat, že kromě akcí Ukliďme Česko a 72 hodin existuje celá řada dalších možností, jak přímo a efektivně pomáhat tam, kde je to potřeba. Pojďme se na ně společně podívat.

Snad každý kousek přírody, ať už ve městě nebo mimo něj, má někoho, kdo jej „spravuje“. U lesů jsou to například hajní, u městských oblastí vedení obcí. Zkuste je kontaktovat a zeptat se, zda nepotřebují s něčím ve svém revíru pomoci. Pokud se chystáte do území, které je nějak chráněno, zkuste si vyhledat kontakty na představitele jejich správ. Pomoc v takových oblastech má svá specifika, a tak ani není vhodné podnikat zde například uklízecí výpravy na vlastní pěst.

Při pomoci zdaleka nemusí jít pouze o úklid odpadků. Zvláště chráněná území nabízí spoustu dalších činností, například sečení luk, klestění náletových dřevin, jinde i věšení a údržbu ptačích budek a podobně. Na některých takových územích už dlouhodobě pracuje Hnutí Brontosaurus, organizace pro děti a mladé lidi propojující dobrovolnickou práci se zážitky a hrami. Společná péče o některý krajinný prvek tak může přerůst i v další spolupráci a rozšiřování obzorů.

Zdaleka nejvíce informací pak naleznete na stránkách Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), který každoročně pořádá několik akcí na ochranu krajiny a živočichů. Zvlášť teď na jaře má například velký význam mapování rizikových míst pro obojživelníky nebo čištění studánek zanesených po zimě. To je ale jen hrstka nápadů, mnohem více jich najdete na jejich webu www.csop.cz. Také oni vám mohou pomoci s výběrem vhodné činnosti ve vašem okolí.

V neposlední řadě můžete zkusit kontaktovat ekologické organizace, jako např. Hnutí Duha, Arnika nebo Střediska ekologické výchovy, určitě nějaké působící ve vašem okolí najdete. Zkrátka možností je spousta, stačí jen zapátrat a nebát se zeptat, a to i v případě, že jste si vymysleli projekt vlastní. Ať z toho nakonec není víc škody než užitku. J

Tirís