CLONA: Nejlepší fotky roku 2019

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 89 soutěžících ve čtyřech věkových kategoriích (A – 29 soutěžících, B – 30 soutěžících, C – 11 soutěžících a D – 19 soutěžících). Počet soutěžících je srovnatelný s loňským ročníkem, ale přibylo fotografů ve dvou mladších kategoriích, což je jen dobře. Stále platí, že nejvíce snímků soutěžící posílají do kategorie Tábory, schůzky a výpravy a Příroda a životní prostředí.

„Obecně mne velmi zaujaly fotografie kategorie B. Jejich úroveň je opravdu vysoká a mít všechny fotografie smíchané dohromady, řadu prvních míst by obsadily právě fotografie z této věkové kategorie. J Mám radost, že jsou mezi dětmi takové talenty,“ říká Josef Cvrček, nováček v porotě, který se focení profesionálně věnuje už několik let a je také lektorem a autorem on-line tréninků pro fotografy. Své kurzy a eBooky věnoval jako ceny vítězům.

V dubnu se fotografie objevily i na facebookových stránkách Pionýra, kde mohli lidé hlasovat a udělit internetovou Cenu veřejnosti. Zvítězila fotografie Přátelství od Elišky Bolfové (PS Zborovice), získala 35 hlasů.

Mirka Tolarová

Složení poroty:
Jaroslav Vogeltanz – profesionální fotograf se zaměřením na přírodu, desítky let praxe (Zoo Plzeň, Plzeňský deník, dříve Pravda)
Josef Cvrček – profesionální fotograf, lektor fotografování a autor on-line tréninku pro fotografy
Kateřina Kony Konopásková – malířka, grafička, profesionální fotografka se zaměřením na dokumentaci asijské pop-kultury a cestování
Václav Křovina – amatérský fotograf a nadšenec, vítěz několika fotografických soutěží
Marek Novák – amatérský fotograf
Miroslava Tolarová – editorka Plzeňského deníku, amatérská fotografka

Šestičlenná porota namíchaná z profesionálních i amatérských fotografů posuzovala příspěvky s ohledem na věk i téma, fotografie dostal každý člen elektronicky (aniž by věděl, kdo je autorem kterého snímku) a hodnotil je každý samostatně vyplněním hodnotícího listu. V každé věkové a tematické kategorii mohl porotce udělit první, druhé a třetí místo, za něž příspěvek získal 3, 2 a 1 bod. Každý porotce může udělit tzv. Zvláštní cenu porotce.

Vítězné snímky

Internetová cena a zvláštní ocenění porotců

Vítězové v části Video

V oblasti Video porotu nejvíce zaujal animovaný Scary wood (official trailer) od Barbory Niebrojové a Alice Vokrouhlecké z Domu dětí a mládeže „Na Výstavišti“ z Mladé Boleslavi.

Na této dvoustraně je místo jen na vítěze kategorií, ostatní oceněné snímky najdete na adrese: sedmikvitek.pionyr.cz