CLONA: Nejlepší fotky roku 2017

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 71 soutěžících ve čtyřech věkových kategoriích (A – 10 soutěžících, B – 21 soutěžících, C – 18 soutěžících a D – 22 soutěžících).

Stejně jako loni soutěžilo nejvíce fotografů v nejstarší kategorii (tedy nad 26 let), ale přibylo i mladších fotografů. Opět bylo nejméně nejmladších soutěžících, ale konkurence se postupně zvyšuje i zde. A to je dobře.

Začátkem března se fotografie objevily i na facebookových stránkách Pionýra, kde mohli lidé hlasovat a udělit internetovou Cenu veřejnosti. S velkým náskokem zvítězila fotka „Tulipán“ teprve osmiletého Adama Pangráce z PS Čtyřlístek Domažlice. Získal 96 hlasů.

Stále platí, že nejvíce snímků soutěžící posílají do kategorie Tábory a výpravy a Příroda a životní prostředí. I letošní pohyblivé téma Pionýr – příležitost pro setkávání zaujalo a sešlo se několik povedených snímků.

Mirka Tolarová

Složení poroty:

Jaroslav Vogeltanz – profesionální fotograf se zaměřením na přírodu, desítky let praxe (ZOO Plzeň, Plzeňský deník, dříve Pravda)
Václav Křovina – amatérský fotograf a nadšenec, vítěz několika fotografických soutěží
Weronika Gray – výtvarnice a fotografka
Marek Novák – amatérský fotograf
Miroslava Tolarová – redaktorka Plzeňského deníku, amatérská fotografka

Pětičlenná porota posuzovala příspěvky s ohledem na věk i téma, fotografie dostal každý člen elektronicky (aniž by věděl, kdo je autorem kterého snímku) a hodnotil je každý samostatně vyplněním hodnotícího listu. V každé věkové a tematické kategorii mohl porotce udělit první, druhé a třetí místo, za něž příspěvek získal 3, 2 a 1 bod.
Každý porotce může udělit tzv. čestnou cenu snímku, který si podle něj zaslouží ocenit zvlášť.

Zvláštní cena porotce

Porotce: Marek Novák
Snímek: Barbora Medková (7. PS Borač, 63. PTO Phoenix) „Koleje“
Zdůvodnění: Fajn nápad. Možností k zachycení takového pohledu postupně ubývá.

Porotce: Weronika Gray
Snímek: Filip Kowalski (PS Šenov) „RESET Ostrava“
Zdůvodnění: Tento snímek naprosto přesahuje všechny soutěžící fotografie – jak po technické stránce, tak i svým příběhem, který se v něm skrývá. Tajemné věci, které se ukrývají v mlze, a kontrast jasné, ostré „věže“ uprostřed. Příroda versus člověk – nádhera, barevné ladění – prostě za mně top fotka, a to nejen v rámci této soutěže!

Porotce: Václav Křovina
Snímek: Monika Stejskalová (30. PS Mládí, 64. PTO Lorien) „Blesk nebo větev?“
Zdůvodnění: Fotografie je výjimečná, svojí originalitou a ztvárněním, svým minimalistickým zjednodušeným podáním má své zvláštní kouzlo a dá se její význam vykládat na několik způsobů.

Porotce: Jaroslav Vogeltanz
Snímek: Monika Švecová (PS Čestice Podlesáci) „T2“
Zdůvodnění: Kluci na fotografii vtipně znázorňují gesto sochy a mám pocit, že i po tomto vtípku, který k omladině patří, v podvědomí něco z historie v nich zůstane.

Porotce: Jaroslav Vogeltanz
Snímek: Arnošt Mikulička (PS Kunovice) „Noc pod hvězdami“
Zdůvodnění: Oceňuji hlavně nápad fotografovat v noci. Myslím, že se foto povedlo i kompozičně.

Vítězné snímky

Ostatní oceněné snímky najdete na adrese: sedmikvitek.pionyr.cz