Chcete pomáhat a dělat něco pro své okolí?

Pak určitě znáte projekt 72 hodin. O jeho už devátém ročníku, který se uskuteční 15. až 18. října, jsme si povídali se Soňou Polak z České rady dětí a mládeže.

Máš vlastně přehled, jak aktivně se pionýři zapojují do 72 hodin?
Jasně, loni se zapojilo 17 pionýrských skupin. Takže velmi aktivně a my si toho moc vážíme. V předešlých ročnících se pionýři hodně věnovali zvelebování přírody. Čistili paseky, obnovovali ovocnou alej, sázeli stromy. Uklízeli naučné stezky, třeba tu v Modřicích, stezku Čeřínek nebo Prabába. Čistili lesní porost Peřina nebo lesopark Hluchov. Pomáhali i s kůrovcovou kalamitou. Ve spolupráci s Arcibiskupskými lesy a statky Olomouc vysadili na místě zasaženém kůrovcovou kalamitou sazenice budoucího smíšeného lesa. V chráněném území Divoká Šárka pomohli s výřezem akátů a úklidem.
Jiní třeba vyčlenili deskové hry, které již nehráli, a nabídli je k dalšímu využití více potřebným. Pomáhali také popálené Natálce a jejím rodičům… Nezapomněli ani na uklízení zeleně kolem svých kluboven, sem-tam bylo potřeba i něco opravit…

Jak je to s letošními registracemi? Je možné si již projekty přihlásit?
Ano, registrační systém je už spuštěn, jen pozor! Byli jsme nuceni udělat nový web akce a kompletně přepracovat systém registrací uživatelů a projektů, účty z předchozích let jsou tak neplatné a je nutné se znovu zaregistrovat. Kdybyste měli s čímkoliv problém, tak nás neváhejte kontaktovat a spolu to vyřešíme.

Jak budou letos vypadat trička a dárky pro dobrovolníky?
Projektová trička jsou z organické bavlny, v bíle barvě, s barevným potiskem. Dárky jsme také vyladili a budou plně ekologické. Látkové náramky nebo tužky se semínkem, které pak můžou někam zasadit. I letos obdrží každý z koordinátorů zaregistrovaného projektu tričko zdarma. Ostatní účastníci si ho budou moci zakoupit za zvýhodněnou cenu 80 korun.

Jsou letos nějaké novinky?
Největší novinka jsou individuální výzvy pro ty, kteří nemají inspiraci či po ruce žádné přátele, se kterými by se mohli vrhnout do svého projektu. Lze je ale podstoupit také v kolektivu. Odměnou za splnění bude certifikát, osvědčující účast v akci. Koordinátoři Výzev také získají tričko zdarma, stejně jako je tomu u projektů.

Výzvy

72 hodin třídím odpad
Obsah výzvy: Ještě netřídíte? Teď máte jedinečnou možnost si to vyzkoušet.

72 hodin péče o přírodu
Obsah výzvy: Udělejte během tří dnů každý den něco pro přírodu.

72 hodin dělání radosti
Tahle výzva se nám opravdu líbí. Vaším úkolem bude udělat každý den radost alespoň třem lidem.

72 hodin bez plýtvání jídlem
Cíl je jasný. Nakoupit jen to, co spotřebuji, nic nevyhodit.

72 hodin bez technologií
Tahle výzva je tedy přísná. Zkusíte se vrátit o pár desítek let zpět a po tři dny téměř nevyužívat žádné technologie?

72 hodin šetřím energii a vodu
Připadá vám, že společnost plýtvá vodou, nebo se někde moc svítí? Změňte to!

Všechny informace a možnost registrace najdete na www.72hodin.cz.