Beroun – Barrande, hradby a medvědi

Tentokrát se s GPSkou vydáme do města Beroun, kde se dají některé kešky odlovit i v zimě. Beroun (název pochází z latinského Verona) leží na soutoku řek Berounky a Litavky asi 30 kilometrů jihozápadně od Prahy. Je to zároveň i vhodné místo pro výpravy do nádherné okolní přírody chráněných krajinných oblastí Českého krasu a Křivoklátska.

Vypravíme-li se do historie, zjistíme, že nejprve byla v 11. století na levém břehu Berounky založena osada Na Brodě a díky tomu, že tudy vedla významná (nejkratší) obchodní stezka z Prahy do Plzně a odtud dále do Bavor, bylo to opravdu výhodné místo. První písemnou zmínku o městě Beroun můžeme najít v listině Přemysla Otakara II. z roku 1265. V době vlády Václava II. se město stalo královským a za vlády Karla IV. se zde rozvíjelo řemeslo soukenické, sladovnické, vinařské, pivovarnické a hlavně hrnčířské (červeně zbarvená keramika, zdobená bílými přírodními motivy). Později s nástupem průmyslové výroby se ve městě rozvíjí železářství, cementářství a vápenictví. Město Beroun však zažilo i těžké chvíle. Zhoubně na rozvoj města působily požáry, při nichž padla za oběť často většina domů, časté povodně a epidemie nebo válečné drancování. Například v roce 1421 Jan Žižka s husitským vojskem město dobyl, nechal zbořit zdejší dominikánský klášter a odpůrce kalicha nechal upálit.

Tentokrát je vhodné se na výpravu dobře připravit. V Berouně je totiž k odlovu několik multin a mysterek, a tak pokud nechcete běhat po Berouně sem a tam a zase zpátky, je dobré si sepsat vše, co máte na zajímavých místech najít, a zjistit tak souřadnice finálek.

Děti určitě potěší odlov kešky Berounske opevneni – letterbox & TB hotel (GC2FGQ9) a určitě neprozradím nic navíc, když řeknu, že schránka je umístěna v bezpečí pokladny Muzea Českého krasu a vyplatí se vzít si s sebou něco na výměnu – třeba pionýrské CWG.

Multina Zide v Beroune (GC4TJ0B) patří mezi ty jednodušší a provede vás po berounských židovských památkách. Multi keš Beroun (GCXB5J), je sice nyní disablovaná (mimo provoz), protože se opravuje místo uložení kešky, ale v dohledné době by měla být opět zprovozněna.

Kdo chce odlovit Earth keš AGT 34: Geopark Barrandien (GC4FWBF), bude muset nejen pořádně přečíst listing, ale navštívit i geopark. Ten je otevřen od dubna do října.

Tradička Tri medvedi (GCJJVN) nás zavede na Městskou horu, kde žijí (teď už jen dva) pohádkoví medvědi. V blízkosti výběhu s medvědy je rozhledna, která vám nabídne pěkný výhled na celý Beroun a třeba se ještě k něčemu bude hodit tam zajít. 😉

Jako výzvu můžete brát mysterku Matematicko-fyzikalni (GC5QW8Y), kde na úvodních souřadnicích najdete místo, kde se kdysi nacházelo Gymnazium Joachima Barranda. Nové budově této školy je věnována další berounská tradiční keš Gymnazium Joachima Barranda (GC373KH).

Další kešky, které můžete v Berouně odlovit, jsou mystery keš Jungmannova zakladni skola Beroun (GC6FBY9) a tradičky Kasarna Beroun (GC4MP2X), U studánky (GC15QDH), Geopoeta (GC5NBQ6).

Chcete-li se spíše projít z Berouna do Nižbora, zkuste nenáročnou multinu Po stopach ceskych kralu (GC3E3Q5), cesta je dlouhá cca 12 kilometrů a dá se jet i na kole, protože vede po stejnojmenné cyklostezce.

Beroun leží na železniční trati Praha – Plzeň. Další tratě, které lze využít, vedou na Příbram a Rakovník. Hned vedle vlakového nádraží se nachází nádraží autobusové, což je výhodné pro všechny, kteří se chtějí vypravit i do okolí Berouna.

Ubytování nabízí DDM Beroun (informace zatím najdete na jejich facebooku). Chcete-li přespat v domečku na vlastních karimatkách a ve vlastních spacácích, kontaktujte přímo Petru Zavadilovou na petra.zavadilova@seznam.cz nebo ddmberoun@ddmberoun.cz.

Pionýrské skupiny v okolí jsou PS Beroun-Závodí a PS Beroun 1.

Anička