72 hodin – děkujeme našim dobrovolníkům!

Jako každý rok kolem poloviny října (letos 11. – 13. 10.) nastal čas dobrovolnického projektu 72 hodin, do kterého se zapojují po celé republice dobrovolníci jak ze spolků, tak i jinak neorganizované příležitostné skupinky. Tradičně jsou mezi nimi i pionýři, kteří tentokrát přichystali 24 dílčích aktivit. Ptáte se, s jakou aktivitou se vlastně do 72 hodin zapojit? Podívejte se na pár následujících příkladů (jednomu jsme dali trochu víc místa kvůli ohlasům účastníků) – a navíc ještě jeden na následující stránce.

Oddíl Poletušky (PS Plejády Šternberk)
Na sobotní akci k záchraně lesů v okolí Jívové se dostavilo 32 lidí z toho 19 dětí mladších 15 let. Letos nás čekalo opět velké množství větví po nedobrovolné těžbě k záchraně lesa před „broukem“. I přesto, že terén byl strmý a těžký, nevzdával se ani nikdo z dětí. Na jaře na volných stráních zasadíme nové stromky.

PS Dr. M. Očadlíka Holešov
Letos jsme se pustili do úklidu klubovny a „Smetánek“. Celkem se zapojilo 15 dětí i dospělých. Brigádníci vyhrabali listí, očistili chodníky, přidali také mytí oken a „generální“ úklid v klubovně.

PS Kopřivnice
V pátek jsme se vrhli na úklid klubovny a čištění lesa v části za městem na Pasekách od odpadků. V sobotu jsme strávili den úklidem příkopů kolem cesty z Kopřivnice na Paseky.

PS Plejády Šternberk
Plejády využily krásného počasí během přespávačky na klubovně z 10. na 11. října. Vydali jsme se do lesa sbírat odpadky – za tři hodiny jsme stihli uklidit plánovaný prostor a u toho si užít spoustu zábavy při hrách. V sobotu jsme sbírali klestí na místě, kde se mají v budoucnu sázet stromky.

PS Vysočina Svitavy
Během prosluněné soboty jsme se zapojili do sázení více než 4000 kusů cibulí do prostor, které bylo potřeba v tomto období osázet a které na jaře v podobě kvetoucích záhonů ozdobí naše město. Už se těšíme na tu barevnou nádheru.

PS Za Vodou Josefov
V pátek jsme likvidovali náletové křoví na Ravelinu XIV. Práce nám šla hezky od ruky a určitě se sem ještě letos vrátíme a doděláme, co jsme nestihli.

Pionýrský oddíl Stopa Kroměříž
Náš pionýrský oddíl by se nejspíš do 72 hodin nezapojil ani letos, ale zaujala nás výzva Zalesněme Hostýnky, kterou vyhlásily na stejný termín Arcibiskupské lesy a statky Olomouc. Máme totiž právě v Hostýnkách táborovou základnu a z toho, jak se na tamních lesích vyřádil kůrovec, jsme moc smutní.
V pátek jsme přespali v klubovně a v sobotu ráno jsme vyjeli do Rajnochovic sázet nový les. Jak to viděli naši účastníci?

„Bylo to prima. Jsme šťastní, že jsme pomohli přírodě. Zasadili jsme 120 stromků. Sázeli jsme je podle natažených provázků. Za odměnu jsme dostali trička, náramky a placky akce 72 hodin. Celá akce byla hrozně moc dobrá. Někdy si to zopakujeme“, říkaly Eliška a Vendy.

A co na to autoři výzvy Zalesněme Hostýnky, pracovníci Arcibiskupských lesů a statků Olomouc?
„Dovolte nám vyjádřit obrovský dík všem, kteří dnes věnovali svůj čas a velký kus úsilí na zalesnění VÍCE NEŽ JEDNOHO HEKTARU LESA. Takovou účast a nadšení do práce nikdo z nás opravdu nečekal. Místo přichystaných tří tisíc sazenic jsme zasadili téměř DESET TISÍC SAZENIC dubů a buků. Je úžasné, kolika lidem není osud lesa a přírody lhostejný a jsou ochotni sami přiložit ruku k dílu.“

Jak říkali členové našeho oddílu – někdy si to zopakujeme a možná hned na jaře, kdy se v Rajnochovicích bude sadit další les.