70 let činnosti

Pionýrská skupina Miloše Sýkory oslavila v sobotu 21. dubna 70. výročí svého vzniku. V restauraci U Eliáše se nás sešlo kolem 30 osob. Velice nás potěšilo, že přišli i lidé, kteří se aktivně podíleli na činnosti skupiny, ale teď už s námi nejezdí. Pro některé z nás to bylo také odpoledne, kdy jsme poznávali mnoho nových tváří. Začali jsme povídáním o časech, které si pamatují členové vedení PS, novější historii jsme měli doplněnou o prezentace s fotkami. Později se k našemu vypravování přidali také ostatní účastníci a obohatili naše vědomosti a znalosti. Na oslavu zavítala i jedna pamětnice vzniku, tak jsme využili příležitosti a pro Mozaiku se zeptali, jak na svoje začátky v Pionýru vzpomíná.

Tomáš Podola

Vzpomínáte si na první schůzku nebo výlet s pionýry?
Už je to hodně dlouho, ale vybavuje se mi, že se nás sešla skupinka kamarádů ze školy. Vzhledem k době, kdy v Pionýru musel být takřka každý, a politické situaci to bylo trošku angažované, ale další schůzky jsme se již věnovali ručním pracím, znalostem přírody a zálesáctví, nacvičování lidových písniček, šlo také hodně o národní uvědomění a hrdost být občanem Česka a znalost národních zvyků a tradic, což nebylo zas tak špatné.

Co říkáte tomu, že pionýrská skupina, kam jste před 70 lety chodila jako dítě, ještě pořád funguje?
To je takový malý neuvěřitelný zázrak. Je na tom vidět, že tato skupina nikdy nebyla orientována politicky, ale hlavně zájmově se zaměřením na volný čas strávený smysluplnou zajímavou činností prospěšnou pro všechny, která rozvíjela dovednosti členů a prohlubovala znalosti z přírodních věd a kulturního života.

Co byste vzkázala dětem, které  do Pionýra chodí dnes?
Přeji jim hlavně hodně elánu a ať se nenechají otrávit tím, že někdo pořád považuje Pionýr za politickou organizaci s jednostrannou propagandou. Chápu, že kdysi se tak mohlo stávat, ale pro naši skupinu to nikdy neplatilo. Takže přeji hodně chuti do poznávání přírody, krásné nové přátelské vztahy a hodně úspěchů.

Květa Ros.