Sami o sobě – leden 2017

Praha

Mikulášský podvečer se Září
Letos, stejně jako předchozí roky, jsme připravili pro děti (a s dětmi) zážitek na oslavu Mikuláše u točny na Sídlišti Bohnice. Stěžejním bodem programu byla stanoviště s tematickými úkoly, jako je házení jitrnice do čertovského kotle, skládání mikulášské čepice, skákání v čertovském pytli nebo poznávání předmětů ve vánočních punčochách pomocí hmatu. Celkem mohl každý účastník nasbírat šest razítek za jednotlivá stanoviště a zařadit se pak do soutěže o hodnotné mikulášské balíčky. Nějaká dobrota ovšem čekala na všechny, protože Mikuláš s čertem a andělem se jako vždy věnovali všem přítomným dětským dušičkám, které i přes všechny lotroviny a malé nezdary uplynulého roku chtějí být dobré, a v tom jim zkrátka fandíme!
Celá akce by se neobešla bez organizátorské pomoci našich členů z oddílů Kulíšci, Rarášci a Oiáci, ale i mnoha dalších.
Svou návštěvou nás poctil starosta Prahy 8, pan Roman Petrus, který nad akcí opět převzal záštitu.
Všem patří dík za to, že se překonali do nemálo mrazivého počasí a přišli se (opět) zúčastnit této pěkné adventní akce.
Budeme se těšit zase příště!

Katka Bizubová, PS Záře

Vánoční dílna trochu jinak
Když někdo před koncem roku vysloví slovo dílna, určitě se mu jako další slovo rychle vybaví vánoční. Na naší pionýrské skupině to bylo stejné, i když jsme se snažili věnovat i něčemu jinému. Díky pochopení školy, se kterou spolupracujeme, jsme se dostali do žákovské dílny, a tak jsme měli výborné podmínky i pro naprosto nevánoční výrobky. Jako první jsme vyrobili dřevěnou hračku – koníka (či jiné zvířátko) na kolečkách. Následující týden jsme se pokoušeli vytvořit ozdobné kuchyňské prkénko. Přestože práce s lupínkovou pilkou vyžaduje trochu nervy (zejména při častém vyměňování poškozeného listu), naše dílna přilákala docela hezkou řádku zájemců. Ti si mohli vyzkoušet práci s několika různými nástroji na dřevo – pilníkem, rašplí, nebozezem, ručním vrtákem…
Abychom ale nezůstali jen u řemeslníků, věnovali jsme se také úplně jiné technice.
Díky nejrůznějším projektům jsme si mohli pořídit LEGO robota, kterého bylo potřeba zkompletovat a také naučit, jak se může pohybovat zcela samostatně. O tom, že to jde, nás přesvědčila ukázka práce jednoho našeho odrostlého člena – studenta robotiky ČVUT. Jeho robot se pohyboval všude tam, kde byla na zemi nalepena černá páska. Teď už nám nezbývá, než se pokusit o podobné „naprogramování“.
V každém případě se ukázalo, že o techniku je mezi dětmi zájem. Pro Pionýr je to příležitost, jak jim cestu k ní zprostředkovat.

Jiří Tomčala, PS Omega

Večerní hra s Karlem IV.
Tradiční večerní procházka po Praze se konala 15. prosince 2016. Start byl na Senovážném náměstí a na devíti stanovištích po trase čekaly na účastníky postavy v historických kostýmech.
Hra byla motivovaná Karlem IV., jehož 700. výročí jsme si v roce 2016 připomínali. Procházka tradičně navozuje atmosféru Vánoc a je určena všem, kteří mají rádi historii, hlavně dětským oddílům, kolektivům, ale i rodinám.
Večerní hru tradičně organizuje Pionýrské centrum Praha 10 ve spolupráci s ostatními skupinami z Prahy.

Lucka Ungerová, PS Beta


Paskov

Vánoční jarmark
Také v roce 2016 se nám v našem městečku Paskov podařilo uspořádat tradiční a oblíbenou akci – Vánoční jarmark. Bylo zima, ale milá setkání nás zahřála u srdíčka.
Od 14 hodin se v kostele uskutečnil slavnostní koncert v podání Zašovského chrámového sboru a Orchestru Národního divadla Moravskoslezského. Na koncert volně navázalo jarmareční veselení na náměstí, kde byl připraven bohatý prodej vánočních dekorací, voňavých perníčků, výrobků žáků Paskovské základní školy, živých kaprů, různých dobrot od trdelníku až po teplý svařák. Vánoční atmosféru dokreslovaly koledy, vystoupení žáků základní umělecké školy a Paskovských Jiřinek.
Všichni členové naší PS, kteří přidali ruku k dílu, si zaslouží veliké poděkování!
Těšíme se na viděnou v Paskově nejpozději na Ohnivém Dětském dni 3. 6. 2017 a samozřejmě na RESETu v Ostravě 9. – 11. 6. 2017!

Kateřina Biedrawová, PS PaskovKdyně

Ozdobili jsme stromeček pro zvířátka
Přestože po sněhu nebylo nikde ani vzdechu, zima byla poslední sobotu před Vánoci pořádná. Neodradila ale dobré dvě desítky dětí a rodičů od výpravy ke krmelci s jablky, kaštany a mrkvemi pro lesní zvěř. A aby to nebyla jen taková obyčejná procházka, byla pro děti připravena stopovačka s několika jednoduchými úkoly – kreslení sněhuláka na asfalt, stavění ohniště z polínek, přelézání po laně, poznávání zimujících zvířátek a opadavých stromů nebo koulovačka i bez sněhu. Posledním úkolem bylo zapalování prskavek, po kterém jsme již došli ke krmelci. Děti ozdobily několik okolních stromků a nasypaly ovoce a zeleninu zvířátkům do krmelce, kde už byla nasypána spousta dobrot, ale také množství pečiva. To ale zvěři nedělá dobře, a tak pokud se ještě někdo chystáte s krmením do lesa, pečivo raději nechejte doma.
Akce se uskutečnila za finanční podpory Plzeňského kraje, děkujeme.

Jakub Hrubý, PS Safír Kdyně


Hrádek

Prosinec v Hrádku
První nadělovali v Hrádku pionýři už 1. 12. Netradiční a stále emotivní a zajímavá událost pro děti i dospělé – téměř 80 účastníků neváhalo přijít ve větrném a chladném počasí, do zšeřelého lesa. Za přírodním kinem v Hrádku máme několik pískovcových jeskyní, kde začátkem prosince vznikne peklo. Čerti si tam zpívají „peklo, peklo, peklíčko, tam je pěkné teplíčko…“ Ale hlavně společně s Mikulášem a andělem nadělují dárečky. Děti musejí projít ohnivou stezku a potom zazpívat nebo zarecitovat. Čerti nikoho neodnesou, ale postrašit umí. V závěru letošního podvečera odešli čerti za pekelnou bránu, která se zavřela s velkými ránami a chrlením ohně. Dík za organizaci patří pionýrským vedoucím, klukům z oddílu Lvíčata a šikovné krejčové Božence Balvínové!

Během prosince pionýři ve spolupráci se ZŠ a MŠ vybírali hračky pro děti z Domu sv. Zdislavy v Plzni. Sbírka vyvrcholila při veřejné akci v domě kultury. Dárky to byly pěkné. Zvířátka, stavebnice, knihy, autíčka, panenky apod. Nakonec se nám sešlo tolik věcí, že se nevešly do auta. Vše odvezl Petr Kudielka a přivezl na pionýrskou skupinu srdečné poděkování od dětí i zaměstnanců z tohoto stacionáře.

Pionýrská skupina Hrádek se podílela 14. 12. na celodenním projektu ve městě. Zajišťovala vánoční jarmark s prodejem našich výrobků, vybírání hraček pro děti, zapojila se do hromadného zpěvu koled, kterého se zúčastnilo 498 zpívajících. Všem účastníkům jsme rozdali pionýrské kalendáříky.

V Hrádku máme takovou pěknou pionýrskou tradici, které se mohou zúčastnit i nepionýři. Od 14 do 16 hodin se sejdeme u pionýrských chatek v lese. Letos nás bylo čtyřicet. Udělali jsme si ohýnek, opekli dobroty, popili a popovídali jsme si. Dětem jsme rozlili „šampáňo“ a rozdali prskavky na jejich „ohňostroj“. Rozloučili jsme se se starým rokem a připili jsme si na ten nový. Večer jsme už oslavovali každý doma, nebo v jiném kolektivu.
Milé, úsměvné a praktické.

Vše nej… do nového roku 2017 přeje Vlasta Vasková, vedoucí PS Hrádek