21. koncert Děti dětem zlákal i tatíčka Masaryka

První dva lidé, které diváci uviděli v sobotu 3. 2. na jevišti koncertu Děti dětem v pražském Kongresovém centru, byli moderátorka Šárka Volemanová a první prezident Československa, Tomáš Garrigue Masaryk, tedy pochopitelně herec v kostýmu. Společně dětem připomněli, že letos slavíme 100 let od vzniku Československa. Prezident Masaryk se na jevišti objevil ještě několikrát, ale tím hlavním, co bylo na jevišti k vidění, byla hudební a taneční vystoupení dětí – účastníků Pionýrského Sedmikvítku.

V začátku programu se střídala rytmická taneční vystoupení – TK KATLEN Ostrava a TK Gradace při SVČ Holešov – a folkové písničky dětské kapely Ornament s dvěma vstupy předávání Putovních pohárů předsedy vlády ČR – nejprve byly symbolicky vráceny a poté předány novým držitelům pro rok 2018 (více v samostatném boxu). První polovinu koncertu uzavřela taneční skupina Free Dance Studio a kytarové duo René a Víťa.

Přestávka, jak je na koncertu zvykem, byla věnována společenskému setkání a ocenění pionýrských dobrovolníků. Letos byli za svou práci odměněni pořadatelé postupových kol pionýrských soutěží (PS dr. M. Očadlíka Holešov, KO Kraje Vysočina, PS Kopřivnice, Královéhradecká KO, Jihočeská KOP), Lenka Sakařová za vedení Štábu Pionýrského Sedmikvítku, Radku Zázvůrkovi z 96. PS Veselí medvědi byl udělen titul Domovník roku a Roman Ondrušek z PS Koloušci Božejov si odnesl (nebo spíše odvezl…) příležitostné ocenění, jehož součástí bylo i 20 kg hlíny pro jeho keramické dílny.

Druhou polovinu koncertu odstartoval národopisný soubor Líšňáček se svým folklorním pásmem, v popovém duchu navázalo duo NAIZ a také Taneční škola Aneri, která předvedla variaci na Červenou Karkulku. Posledním dětským vystupujícím byl Ruda Prušák, kterého už mnozí známe z minulého koncertu či z Dětské Porty. Nezklamal očekávání a zpíval i hrál krásně. Nejsilnějším momentem však bylo, když v duchu 100. výročí Československa zazpíval státní hymnu. Děti v sále se k jeho zpěvu připojily a bez pobízení povstaly…

A pak už diváky čekala jen tečka v podobě vystoupení Heidi Janků, která byla naším hostem už víckrát a děti vždycky zvedla ze sedadel a roztančila. Netrvalou dlouho a pozvala je dokonce k sobě na pódium, kde mezi nimi chvílemi skoro nebyla vidět. Všichni si to ale užili, a to je na koncertě Děti dětem to hlavní.

Jakub

Část programu byla tradičně věnována předávání Putovních pohárů předsedy vlády České republiky za dlouhodobý přínos práci s dětmi v oblasti kultury. Pro rok 2018 jej z rukou ředitelky Odboru Kanceláře vedoucího Úřadu vlády ČR Mgr. Alexandry Homové převzali: Folklórní soubor Líšňáček (Folklórní tance), Středisko volného času TYMY Holešov (Výtvarná činnost), Studio Kokos Jablonec nad Nisou (Dětská Porta), Pionýrská skupina Čestice Podlesáci (Melodie), Taneční škola Aneri Valašské Meziříčí (Tanec).

Záštitu nad koncertem převzal předseda vlády ČR Ing. Andrej Babiš, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ing. Robert Plaga, Ph.D. a předseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Mgr. Václav Klaus. Děkujeme!

Koncert Děti dětem je tradičním vyvrcholením a přehlídkou vybraných vystoupení Pionýrského Sedmikvítku – otevřené kulturně-umělecké soutěže, které se každoročně účastní několik tisíc dětí. Mezi soutěžními oblastmi (Melodie, Divadlo, Tanec, Dětská Porta, Výtvarná činnost, Clona, Folklórní tanec a Literární část) si každý může najít tu svou a poměřit se s vrstevníky.
Koncert již 21 let společně pořádají Pionýr a Nadace Dětem 3. tisíciletí.