Kaleidoskop: leden 2020

Některé části této dvoustrany jsou určené především pro papír – ideální je proto si ji otevřít v pdf a případně vytisknout. 🙂 Zde je pouze v částečné podobě.

Najdi 7 rozdílů

Státní vlajky

Jsou důležitými symboly států, které reprezentují – mají svoji symboliku, historii, příběhy. Jsou i nositeli tradic či inspirací… Pojďme se u některých zastavit a vyzkoušet své znalosti.

Paraguajská vlajka

Dnes uvedená vlajka je výjimečná tím, že její lícová a rubová strana se odlišují. Sice nijak zásadně, ale rozdíl mezi nimi je.

Vlajka vznikla již v 19. století (r. 1842) a jejím tvůrcem byl tehdejší prezident oné republiky z jiné polokoule, který byl velkým obdivovatelem Francie. Nechal se proto inspirovat a pro vlajku své země zvolil barvy francouzské trikolóry. Místo svislých ovšem nechal barvy zpracovat do pruhů vodorovných.

Ve středu bílého pruhu je na lícové straně umístěn národní erb, rubová strana nese emblém ministerstva financí a nápisem „Paz y Justicia“ (tj. Mír a spravedlnost).

O vlajku kterého státu jde?

Správné odpovědi zminula

Obrázek: Oproti levému obrázku na tom pravém – 1) Vedoucí v zeleném má modrou gumičku ve vlasech 2) a nemá kapsu na kalhotách 3) dítě vlevo má zelený šátek 4) prostřední dítě má tmavé vlasy 5) tričko celé červené 6) a chybí mu vršek ponožek 7) dítě vpravo má více pihovatý nos.

Státní vlajka: Federativní demokratická republika Nepál

Osmisměrka: (Pionýři jsou…) dobrovolníci srdcem a duší

A jaké odpovědi jsou správné tentokrát? Napište správné odpovědi na mozaika@pionyr.cz a získejte dáreček z E-mošky! 🙂

Dřízna

Dřízenské údolí se nachází u obce Přepychy v Královéhradeckém kraji. Samotný název údolí nemá spolehlivé vysvětlení. V některých pramenech se píše, že pochází z pohanských rituálů, ale ani to není zcela jisté.

Do údolí se dostanete po žluté turistické značce. Dominantou údolí je kaple Panny Marie Lurdské, která byla postavena farářem Aloisem Mádlem ke 40. výročí nástupu císaře Františka Josefa I. roku 1889. Právě u kaple najdeme pramen Křížovka. O prameni se říká, že má zázračnou uzdravovací schopnost a nikdy nevyschne.

Můžete se dále vydat po křížové cestě, kterou tvoří 13 kapliček. Čtrnácté zastavení je u kaple Božího hrobu. Pokud se nebojíte výšek, kousek od poutního místa u studánky se nachází rozhledna Osičina.

I zde se nachází nějaké ty kešky pro fanoušky geocachingu. Na své si přijdou i sběratelé turistických známek. Poutní místo Dřízna je turistická známka číslo 1717.

Bětka

Pionýrská osmisměrka

Vyluštit si ji můžete na webu.

Všechno nejlepší

4. 1. oslaví své 70. narozeniny Marie Mikešová z PS Přelouč (Pardubická KOP).
7. 1. oslaví své 45. narozeniny Jan Ondroušek z 30. PS Mládí (Jihomoravská KOP).
18. 1. oslaví své 50. narozeniny Miroslava Celerová z PS KUNVALD (Pardubická KOP).

Blahopřejeme!

Výročí

Božena Němcová

4. 2. Světový den boje proti rakovině

4. 2. 1820 se narodila spisovatelka Božena Němcová.

6. 2. 1905 se narodil herec, dramatik, scénárista a spisovatel Jan Werich. Tvořil autorskou trojici s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem, společně patřili k výrazným představitelům meziválečné divadelní avantgardy.

6. 2. 1965 se narodil režisér Jan Svěrák (např. Obecná škola, Jízda, Kolja, Vratné lahve…).

Jan Werich

7. 2. 1885 bylo založeno Uměleckoprůmyslové museum v Praze a také otevřen Dům umělců, též zvaný Rudolfinum.

11. 2. Světový den nemocných

11. 2. 1905 se narodil malíř a ilustrátor Zdeněk Burian, který se proslavil zejména malbami dinosaurů a dalších pravěkých tvorů.

11. 2. 1955 proběhl první přímý televizní sportovní přenos v Československu (hokejový zápas Československo – Švédsko v Praze na Štvanici).

Zdeněk Burian

12. 2. Darwinův den

12. 2. 1925 se uskutečnil první rozhlasový přenos z Národního divadla – opera Dvě vdovy (Bedřicha Smetany).

14. 2. 1945 došlo k náletu amerických letadel na Prahu (důsledek chyby v navigaci, cílem bylo německé město Drážďany, zahynulo 701 osob).

21. 2. Mezinárodní den mateřského jazyka

21. 2. 1860 se narodil spisovatel a novinář Karel Matěj Čapek-Chod.

Karel Matěj ČAPEK- CHOD

22. 2. Den obětí zločinu

24. 2. 1830 se narodila spisovatelka Karolina Světlá (vlastním jménem Johanna Rottová).

24. 2. 1775 se narodil Matěj Kopecký, průkopník českého loutkového divadla.

26. 2. 1990 byla podepsána dohoda mezi vládou ČSSR a SSSR o odsunu sovětských vojsk z Československa.

27. 2. 1930 v pražském kině Alfa se konala premiéra prvního českého zvukového filmu Tonka Šibenice, film byl dodatečně ozvučen v Paříži.

29. 2. 1920 Národní shromáždění schválilo první ústavu československého státu, Praha se stala hlavním městem republiky, sídlem prezidenta a ústředních orgánů.