Sami o sobě – říjen 2018

Domažlice

Sídliště plné dětí
Druhé úterý v novém školním roce je na Pionýrské skupině Čtyřlístek Domažlice tradičně věnováno „Dnu otevřené klubovny“. Protože počasí přálo, celá akce proběhla na trávnících v okolí klubovny. Dvě stovky dětí si vyzkoušely své dovednosti a znalosti na patnácti připravených stanovištích. Největší zájem byl o malování na obličej, vybarvování chaloupek, zdobení svíček či skákací boty. Rodiče naopak zajímala klubovna, kde se děti scházejí, a se zájmem si prohlédli fotoknihy z letních táborů. Na závěr každé dítě obdrželo malou pozornost a účastnický list s pozváním na pravidelné schůzky oddílů.

Jan Pangrác

Xapatan / Memoriál Lucinky Mrvíkové
Každý rok v září se členové naší PS Čtyřlístek společně setkávají na základně v Újezdě. Letos to připadlo na víkend 14. – 16. 9. 2018.
Vždy se naše shledání nazývalo Xapatan, ale nyní jsou to dva roky, kdy tragicky zesnula naše nejlepší vedoucí a skvělá kamarádka Lucinka Mrvíková a Xapatan dostal i druhý, leč smutný název – Memoriál Lucinky Mrvíkové. V tuto dobu na Lucinku všichni vzpomínáme, uctíváme její památku minutou ticha a každý pokládáme kytičku k Lucinky fotce a svíčce.
V pátek 14. 9. vedoucí a instruktoři opět přijeli na základnu v Újezdě a hodinu poté dorazily i děti se svými rodiči. Xapatan je unikátní v tom, že na něj mohou vzít děti i své rodiče, kdežto na čtrnáctidenním táboře v létě se s rodiči nevidí a bojují samy za sebe.
V sobotu jsme se rozdělili do skupin – lišky, žáby, berušky, hadi, motýli, zajíci a pejsci a vyrazili na 8 km dlouhou trasu, kde bylo připraveno 15 stanovišť, např. malování na obličej, střílení z pistolek, střelba lukem, navlékání korálků, házení granátů do čtyř vyznačených kruhů, sbírání květů čínskými hůlkami, chytání rybiček (dětská hra), střílení z praku, stavění co nejvyšší věže ze špejlí a další.
Po večeři byla pro děti připravena odměna. Když se setmělo, vedoucí a instruktoři po táboře rozsypali sladkosti všeho druhu. Děti je pak musely po tmě sbírat do lavorů. Samozřejmostí je, že jako první začala sbírat vítězná skupina. Poslední vybíhala skupina umístěná na šestém místě. Když vše děti vysbíraly, společně se poctivě rozdělily. Večer všichni ulehli do postelí a po krásné procházce se všem hezky spalo.
Ráno už následovalo balení věcí, úklid a loučení.
Všichni se už těšíme na další léto, tábor i Xapatan.

Michaela Šindelářová


Holešov

Vzpomínání na prázdninové putování starověkým Řeckem
O víkendu 7. a 8. září se uskutečnilo setkání dětí a pracovníků tábora „Putování starověkým Řeckem“, na kterém jsme si připomněli společně prožité chvíle. V první části jsme využili nabídky Dne otevřených dveří v TYMY. Prošli jsme si různými workshopy. Moc se nám líbila sebeobrana a také robotika. Někteří jsme si zaskákali také na skákacím hradě a vyzkoušeli jsme si vyrobit velké bubliny. Na ukázce Tai chi jsme se trošku zklidnili před tanečním workshopem, který jsme si moc užili. V druhé části jsme si zazpívali oblíbené táborové písničky, zopakovali pokřiky, prohlédli si fotografie a kroniku a nechyběl také táborák s opékáním špekáčků a táborovými historkami. Vzhledem k tomu, že naše setkání bylo přes noc, tak zbyl čas také na hry a sportování. Zahráli jsme si naše oblíbené táborové hry a také deskovky. Při loučení jsme si slíbili, že se brzy zase sejdeme.

za táborníky Markéta Přikrylová


Hradec u Stoda

Oslava 30. výročí táborové základny „Lomíček“.
Krásné slunečné počasí přilákalo malé i velké do „Lomíčku“ na oslavu 30. výročí založení táborové základny. Program byl velice bohatý, po celé odpoledne hrála country kapela z Holýšova. Pro děti byla připravena „opičí dráha“, kde musely předvést své dovednosti, zručnost použily při navlékání korálků a zhotovení náramku, výtvarné umění při malování na sádrové odlitky a úplně nejvíc se vyřádily v zorbingových koulích a skákání v hradu. Za svoji účast každý dostal malou sladkou odměnu a nafouknutý balónek. Během odpoledne byla beseda s pracovníkem ZOO v Plzni, který s sebou přivezl velkého mluvícího papouška a několik hadů. Zpestřením pro všechny byla ukázka a výcvik psů z kynologického klubu ze Stoda. Ve večerních hodinách hrála kapela Superband, následovalo vystoupení VK Avalon s ohnivou show. Na počest oslav byla zapálena slavnostní vatra a nechyběl ani krásný ohňostroj. Účast byla veliká, děkujeme a budeme se těšit při dalších akcích, které plánujeme.

za PS Hradec Danuše Heřmanová


Kdyně

Tajemství v Plichticích
Ve dnech 30. 8. – 1. 9. 2018 se vypravilo pět statečných na naši základnu v Plichticích, aby vyřešilo záhadné Tajemství. Jednalo se o tajný projekt, kdy se naše pětice měla dostat do minulosti. Přesněji do 22. 8. 1968, aby zvrátila výsledek výslechu Antonína Lampičky, který proběhl 30. 8. 1968 v 19:00…
Prošli náročným výcvikem, který prováděli instruktoři z Ameriky, Ruska a Německa. Naučili se ovládat rádiové spoje, první pomoc, jak pracovat v rámci skupiny i jak se infiltrovat do jiné společnosti.
Bohužel se naší partičce nepovedlo najít všechny součástky pro výrobu stroje času. Avšak díky pomoci amerických vědců, ruských naváděcích systémů a německé zručnosti se stroj podařilo sestrojit. Ale chybějící součástky nelze jen tak nahradit, a tak se naši odvážlivci dostali do pátku 22. 8. 1368. Díky dálkové komunikaci skrze speciální přístroj dostali jasné instrukce. Dostat se zpět na plánované místo výsadku a přežít…
Všem se to povedlo a vrátili jsme se zpět do naší doby. Tímto bych chtěl poděkovat všem účastníkům Tajemství v Plichticích. Další dík patří zbytku realizačního týmu Martinovi Krůtovi z PS Safír Kdyně, Markétě a Sašovi z PS Hrádek.

Vojta Hipík Horváth, PS Safír Kdyně

Odpoledne plné her
K začátku nového školního roku již tradičně patří Odpoledne plné her, které ve Kdyni pořádáme. Děti se mohly vyřádit při jízdě na koloběžce, chůzi na slackline, prolézání tunelem, střelbě z luku, skákání panáka, srážení plechovek, hodech na koš a mnoha dalších úkolech, doplněných o nácvik první pomoci se záchrannou službou. Ten měl velký úspěch nejen u dětí, ale i u jejich rodičů, kteří se také dozvěděli mnoho nového. V areálu klubovny U Čápa pak děti získávaly další body vyrobením papírových motýlků, zdoláním lezecké stěny a svezením na lanové dráze. Získané body pak mohly utratit na trampolíně a ve stánku s pěknými cenami. Díky krásnému počasí a více než třiceti dobrovolníkům se celé odpoledne povedlo na jedničku a navštívilo jej asi 170 dětí. Akce se uskutečnila za finanční podpory Plzeňského kraje, děkujeme.

Pavla Hrubá, PS Safír Kdyně


Ostrava

Léto s ostravským Ještěrem
V létě patří naše základna již tradičně táborům. První dva týdny ji využívají svinovští skauti, nám patří týdny následující.
V druhém turnuse se děly věci! Účastníci se přenesli do Ameriky 30. let a všechny události byly ovlivněny bojem mezi mafiány. Družiny se tak pod vedením svých donů staly mafiánskými rodinami. Členové rodin zavzpomínali na svůj italský původ, poznali zábavu v kasinu, čelili útokům zločinců a vše vyvrcholilo honem na největšího mafiána.
Třetí turnus se letos vydal na cestu do školy čar a kouzel v Bradavicích. Všech pět družinek se snažilo Voldemortovi zabránit v získání kamene mudrců, samozřejmě zvítězily, lorda Voldemorta porazily a vysloužily si sladkou odměnu v podobě dortů. Stihly i workshop juda z Ostravy, kurz první pomoci z Červeného kříže a výlet k vodopádům.
Navštívit nás přijela ze svinovské radnice paní starostka a dále také zástupce Nadace ČEZ, která podpořila náš projekt „Šance dětem 2018“ částkou 30 tisíc korun.
S dalším naším projektem jsme se zúčastnili programu „Vy rozhodujete, my pomáháme“ společnosti Tesco. Kde jsme vyhráli a získali na obnovu stanů pro děti na naše tábory 30 tisíc korun.
Nadace Tesco a ČEZ letos nejsou našimi jedinými podporovateli. Díky dotaci 29.610 Kč z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci dotačního programu „Naplňování Koncepce podpory mládeže na krajské úrovni v Moravskoslezském kraji“ v roce 2018 jsme mohli na naší základně zlepšit hygienu spánku výměnou matrací.
Podzim patří psaní projektů na získávání financí pro činnost na další rok. V tuto chvíli se nám již podařilo s jedním projektem vyhrát. Do konce září mohli lidé hlasovat na webu programu „Globus Lepší svět“ a pomoci nám vyhrát částku 130 tisíc korun na realizaci našeho projektu „TZ Šance pro děti 2019.“ Jste-li zvědaví, jak hlasování dopadlo, podívejte se na www stránky programu, kde naleznete i další zajímavé projekty.
Závěrem vás zvu na 10. ročník akce Halloween pro děti, která se uskuteční 3. listopadu na hřišti TJ Sokol Svinov. Připraveny budou soutěžní stanoviště a zábavný kouzelný program.

za PS Ještěr Aleš Ovesný


Praha

TeeDeeTi na vodě
V termínu 29. 8. – 1. 9. 2018 jsme ve dvanácti vyrazili na Vltavu. Ve středu jsme ve Vyšším Brodu už za tmy rozložili stany v kempu Pod Hrází. Ve čtvrtek jsme se vydali na řeku. Abychom cestou nehladověli, vždy jsme si po ránu dali společnou vydatnou snídani. Obědy jsme řešili cestou v restauracích či občerstveních a večeře jsme v kempu uvařili z vlastních zásob na vařičích.
Náš čtvrteční cíl byl kemp Branná vzdálený něco málo přes 20 km. Cestou jsme narazili na tři jezy, hned na prvním se jedna posádka cvakla. V kempu jsme strávili dobrodružnou noc v tee-pee.
Páteční den nás čekala cesta do Českého Krumlova – kemp Krumlov (U Trojice) vzdálený přibližně 17 km. Druhý den jsme sjeli pět jezů – tyto už jsme všichni zvládli na jedničku. Po rozložení stanů jsme vyrazili po památkách města.
V sobotu byl na řadě poslední úsek sjezdu – do Zlaté Koruny. Jelikož ale celou noc i ráno vydatně pršelo a teploty se ani zdaleka neblížily k 20 °C, rozhodli jsme se poslední úsek nesjíždět. I přes ne úplně ideální počasí jsme si akci všichni nadmíru užili a na další TeeDeeT akce se budeme těšit!
Akce se zúčastnili členové z PS Záře, 68. PS Lvíčata a 188. PS T.O. Bobříci.

Jakub Mareš


Všechno nejlepší!

  • 10. slaví své 40. narozeniny Daniela Fejtová z PS Zbiroh (Plzeňská KOP).
  • 7. 10. slaví své 50. narozeniny Jana Vlasáková z PS „Pětka“ Trubská (Středočeská KOP).
  • 12. 10. slaví své 50. narozeniny Petr Sádovský z PS Franka Elstnera (Pardubická KOP).
  • 31. 10. slaví své 70. narozeniny Jaroslava Rothanzlová z PS Přátelství, Pardubice (Pardubická KOP). 

Blahopřejeme!