Focení na akcích

Se začátkem pionýrského roku se rozbíhají schůzky, výpravy, akce… a k tomu samozřejmě patří focení a nahrávání povedených fotek na internet. Jenže ouha, je tu přece GDPR neboli česky Obecné nařízení o ochraně osobních údajů – bude nám při fotodokumentaci činnosti komplikovat život? Stručná odpověď zní: Ani moc ne. Více napoví pár vybraných pasáží ze stránky k ochraně osobních údajů na pionýrském webu Pro členy (vše najdete na: pionyr.cz/nastenka/rizeni/prace-s-osobnimi-udaji ).

Tak jak to je, smí se fotit na akcích?
Záleží na tom, o jaké fotky jde a co se s nimi poté stane. Hromadné fotky dětí (ne detailní portréty), které slouží pro zpravodajství (např. do Mozaiky) jsou podle Občanského zákoníku v pořádku i bez souhlasu. Ale použít je později například na propagační materiál by už mohl být problém. Proto je vždycky lepší používat na akcích přihlášky, které obsahují souhlas, anebo – pokud jde o členy – mít souhlas už v registračním listě (vzory jsou na uvedené stránce v části Ke stažení).
Pokud pořádáme otevřenou akci, kde je získání souhlasu obtížné, je možné využít například oznámení (viz box) umístěná ve všech přístupech do prostoru akce (na zmíněné stránce ho lze také stáhnout).

Když už máme fotky, můžeme je nahrát třeba na Facebook?
Pokud máme souhlas (viz výše), tak fotky můžeme zveřejnit například na webu PS nebo na jejím profilu na Facebooku. Ale pozor, ne na svém soukromém profilu! Souhlas ke zveřejnění fotek je totiž vždy dán pořadateli akce (případně registrující jednotce), tedy zpravidla pionýrské skupině nebo krajské organizaci Pionýra, ne fyzické osobě. Bavíme se samozřejmě o běžných fotkách z činnosti, fotografie soukromé povahy, nevhodného obsahu atd. nikdy nezveřejňujeme bez ohledu na souhlas.

Co si počít, když někdo s focením nesouhlasí?
To musíme respektovat a například dítě, jehož rodiče odmítli souhlas udělit, prostě při akci nebudeme fotit. A pozor, neudělení souhlasu s focením nesmí být důvodem pro odmítnutí účasti na akci.

A co když někdo souhlas udělí, ale pak ho odvolá a zažádá o smazání svých fotek?
Nedá se nic dělat, takové žádosti musíme vyhovět. Fotky dotyčného už nemůžeme používat (samozřejmě pokud jsme je využili například na leták vytištěný před odvoláním souhlasu, už se s tím nedá nic dělat).

Podtrženo a sečteno
Zkrátka – máme souhlas nebo jsme o focení nepřehlédnutelně informovali – není co řešit, můžeme fotit. Když někdo nesouhlasí, tak to respektujeme a nefotíme ho. A to přece není žádná novinka, ale pravidla platná už spoustu let…

Jakub