Sami o sobě: prosinec 2017

Horažďovice

Otavácký podzim
S příchodem nového školního roku nám bylo potěšením přivítat dlouhodobé i nové členy Otáváků v naší nově rozšířené klubovně. Součástí programu na uvítanou bylo nahlédnutí do naší dlouhodobé historie formou kronik a projekce fotografií. Počasí nám přálo, takže bylo možné hrát venkovní hry, udělat táborák a připravit se na večerní program spojený s projekcí filmu a následné přespání v klubovně. Máme radost, že naše nové prostory přišlo shlédnout vedení města, kterému touto cestou děkujeme za ochotu pomáhat při realizaci volnočasových aktivit dětí v naší organizaci.
V říjnu jsme byli přizváni k akci Podzim pod Zelenou horou, pořádané KČT ve spolupráci s Pionýrskou skupinou Nepomuk, která nám poskytla zázemí ve své klubovně. Tam jsme přespali a ráno vyrazili na pochod s možností prohlídky zámku Zelená hora u příležitosti 200. výročí nalezení Rukopisu zelenohorského. Za nádherného slunečného počasí jsme zdolali 14 km trasu a vyrazili vlakem zpět k domovu.
V závěru října nám bylo velikou ctí zúčastnit se otevření nově zrekonstruovaného Mírového náměstí, kde jsme rozdávali horký čaj a české buchty zkřehlým účastníkům této slavnostní akce.
Listopad přinesl již tradiční podzimní turistickou výpravu na Šumavu, pořádanou PS Otava Sušice, tentokrát na Prášilsko a jezero Laka. Prošli jsme také místy zaniklých obcí Šumavy (Ždánidla, Gsenget, Hůrka, Vysoké Lávky a Formberg) a prohlédli si hrobku sklářské rodiny Abelů v Hůrce. Pohnutý osud těchto míst byl hmatatelný díky ponurému počasí, které nám na vrcholku kopců ukázalo, že paní zima je za dveřmi. A protože se náš pochod uskutečnil na svatého Martina, na vlastní kůži jsme pocítili jeho příjezd na bílém koni.
S blížícím se adventem a koncem roku bychom vám touto cestou rádi popřáli veselé Vánoce a hodně štěstí v novém roce.

Otaváci


Kdyně

Průvod strašidel
V sobotu 4. listopadu se Kdyní prošel už posedmé Halloweenský průvod strašidel, který pořádala Pionýrská skupina Safír Kdyně. Na potemnělém náměstí se sešlo více než 200 dětí převlečených za upíry, kostlivce a jiná strašidelná stvoření. Kostýmy měli dokonce i někteří rodiče a domácí mazlíčci, takže celý průvod působil opravdu hrůzostrašně. Před začátkem obdržel každý z účastníků svítící náramek, aby se při průchodu spletitými uličkami neztratil. Po návratu na náměstí dostaly děti barevné kartičky a jejich úkolem bylo vyhledat celkem 8 stanovišť a získat od místních strašidel podpis. A nebyla to strašidla jen tak ledajaká – v tmavých koutech se schovávali upíři, smrtky, kostlivci, postavy z různých hororů, kompletní Addamsova rodina a dokonce i strašidelní klauni. Děti ale brzy poznaly, že obludy nejsou opravdové, a skoro vůbec se jich nebály. Ti nejodvážnější si dokonce sáhli na oběšence, pohladili si pleš strýčka Festera a s některými strašidly se i vyfotili. Všichni malí nebojsové si pak vyplněné kartičky vyměnili za lízátko a svíticí hopík s obrázkem oka. Všechny fotky z akce najdete na webu safir.pionyr.cz nebo na Facebooku PS Safír Kdyně. Akce se uskutečnila za finanční podpory Plzeňského kraje, děkujeme.

Pavla Hrubá, PS Safír Kdyně


Kopřivnice

BUBU stezka
Pátý ročník BUBU stezky, inspirované svátkem Halloween, se opět vydařil. Děti měly možnost projít les plný strašidel a různě jim pomáhat. Bohužel nám pršelo, ale i tak to byla vydařená akce.
V podvečerních hodinách se na trasu plnou zmoklých strašidel, duchů a čarodějnic vydali první odvážlivci. Celkem se jich za sychravého počasí sešlo 55.
Pořádná dávka odvahy byla třeba, jelikož projít zablácený temný les osvětlený jenom svítícími náramky, které jaksi mizely, nebylo jen tak. Navíc na každém kroku čekali za strašidla převlečení vedoucí, kteří si pro naše malé i velké odvážlivce připravili na trase úkoly. Po trase tak mohli potkat vlkodlaky, upíry, smrtky, duchy, čarodějnice a mnohé další pohádkové i strašidelné bytosti.
V cíli bylo přichystáno občerstvení, teplý plápolající oheň, špekáčky, tombola.
Obrovské DÍKY patří pořadatelům, dále všem, kteří přiložili ruku k dílu, městu Kopřivnice za podporu, aby tahle akce mohla pokračovat, a všem účastníkům, kteří dorazili z Nového Jičína, Frenštátu, Kroměříže, dokonce i z Anglie.

Olbram Challenge Weekend
Jelikož proběhl pátý ročník tábora Olbram Challenge pro 15+, tak musel proběhnout i čtvrtý ročník Olbram Challenge srazu na naší známé a oblíbené chatě Pstruží o víkendu 13. – 15. 10. 2017. Celkově nás bylo okolo třiceti.
Víkend je v dobré partě lidí opravdu krátký, a tak program nemohl být tak našlapaný jako na táboře. I přesto jsme stihli sedm větších a deset malých aktivit. Ve větších hrách jsme si zahráli na bezdomovce, soutěžili ve známé show Kufr, u aktivity oko za oko skoro nikdo nezůstal suchý, v teple jsme rozebrali naše názory na určité pikantní otázky. Do toho spoustu času zabrali pstruzi, které jsme zopakovali z loňska, jelikož mít pstruhy na Pstruží k sobě už patří!
Nutno dodat, že program by ani nemusel být, neboť když se sejde táborová parta teenagerů, tak je o zábavu vždy postaráno. Věřím, že se z akce stane stejná tradice jako je tábor Olbram Challenge.

Božena Klimecká, PS Kopřivnice


Plzeň

Honba za pachateli
Jak jsme se měli o podzimních prázdninách na naší základně v Újezdě u Plánice? Po příjezdu nás vrchní vyšetřovatel rozdělil do pátracích skupin. Druhý den jsme se podrobili výcviku. Naučili jsme se základní povely, jako například: k zemi, plazit se, vztyk, tasit zbraň, zastavit, pochodem vchod… Naučili jsme se také střelbu ze zbraně a hod granátem. V rámci našeho výcviku jsme trénovali paměť, pozornost a postřeh, abychom dokázali dopadnout pachatele i za těch nejtěžších okolností.
Během poledního klidu se nám dostala na stůl horká stopa od anonymního svědka. Díky ní jsme se dozvěděli GPS polohu úkrytu pachatelů. Ihned jsme zmobilizovali veškeré naše síly a schopnosti, které jsme nabyli v průběhu výcviku, a vydali se po stopách zločinců. Poté, co jsme dorazili do úkrytu, zjistili jsme, že je již prázdný. Ale zločinci po sobě nedokázali zamést všechny stopy a díky našim výborným detektivním schopnostem jsme získali indicie důležité k jejich dopadení. Z nich jsme vytušili, kudy se budou pachatelé pohybovat. Po setmění jsme vyrazili po jejich stopách. Pachatelé byli pořád o krok před námi, ale nám se podařilo vyslechnout několik svědků, kteří je spatřili při útěku. Svědci nás dovedli až k tajnému skladu munice našich pachatelů. Zde nám pachatelé zanechali pár nástrah a pastí v podobě výbušnin, kterým jsme se dokázali úspěšně vyhnout a zároveň je bezpečně zneškodnili. Během následujícího dne jsme dali dohromady veškeré shromážděné indicie, prozkoumali všechny stopy DNA a otisky prstů. Díky tomu jsme se stoprocentní jistou identifikovali pachatele. V brzkých ranních hodinách jsme se vydali na tajnou akci s cílem dopadnout zločince. Akce dopadla úspěšně.

David KrumlAdéla Vachalovská, PS Homolka


Jindřichův Hradec

S čerty nejsou žerty ani na Klepáku
Podzimní prázdniny nemohli jindřichohradečtí pionýři strávit nikde jinde než na Klepáku. Celé tři dny se nesly v duchu pohádky S čerty nejsou žerty. A počasí bylo tedy opravdu pekelné.
V pátek po příjezdu jsme se seznámili s Petrem Máchalem a jeho macechou Dorotou, která na něj poslala vojáky. Pomocí kopí, která jsme namáčeli do barvy, jsme pomohli Petrovi vojáky zhmoždit a zesměšnit. Následně jsme se setkali s čertem Jankem, který se nechal omylem naverbovat do armády, a zahráli jsme si hru na verbování vojáků. Večer jsme pomáhali čertům posbírat peří, které se omylem dostalo do pekla. Fujtajbl!
V sobotu ráno jsme se seznámili s různými hodnostmi čertů a prošli si čertovskou evolucí. Pak nás čekala řemesla. Vyrobili jsme si pestrobarevné látkové věnečky, potiskli si batůžky a zhotovili jsme si lucerničky, které nám měly posvítit na cestu do pekla. Ještě před obědem nás spolu s Petrem a Jankem čekal nemilosrdný vojenský výcvik – stavba hranice z polen, přeprava dělové koule, pochodování v řadě a další nezbytné dovednosti. Odpoledne jsme se vydali hledat vlčí ocas. A protože se počasí začalo kazit, navečer jsme zůstali ve mlýně a hráli s Luciferem o čertovské peníze, abychom vysvobodili z pekla Petrovu babičku. Po večeři jsme ještě na chvilku vyrazili ven posbírat rozfoukanou knihu hříchů a dozvěděli jsme se od Lucifera, na jaké hříšníky má peklo spadeno.
V neděli ráno nás překvapil vichr a po chvíli také výpadek elektřiny. Všechna čest kuchařům, kteří zvládli usmažit řízky pro sedmdesát lidí na kamnech! My jsme se mezi tím v teple mlýna opět věnovali řemeslům a ještě před obědem jsme pomohli odnést hříšníky do pekla. Nakonec jsme se zúčastnili svatby Petra s princeznou Adélkou a princezny Angeliny s knížetem pekel. Prázdniny na Klepáku jsme si náramně užili, i když se venku čerti ženili.

Lenka Malá, PS 8. března Jindřichův Hradec


Všechno nejlepší!

  • 4. 12. slavila své 45. narozeniny Alena Burianová z PS Holýšov (Plzeňská KOP).
  • 5. 12. slavil své 45. narozeniny Jindřich Šídlo z PS Zliv (Jihočeská KOP).
  • 5. 12. slavil své 40. narozeniny Rudolf Zeus z PS Dravci, předseda Ústecké KOP.
  • 7. 12. slavila své 50. narozeniny Lenka Francová z 8. PS Hvězda (Jihomoravská KOP).
  • 8. 12. slavila své 55. narozeniny Anna Procházková ze 40. PS Košík (Pražská OP).
  • 9. 12. slavil své 40. narozeniny Tomáš Mišlan z PS Výsadkáři 8280 (Středočeská KOP).
  • 12. 12. slaví své 55. narozeniny Lenka Sakařová z PS Zborovice (Olomoucko-zlínská KOP).
  • 13. 12. slaví své 55. narozeniny Petr Schneider z PS Butovická (Moravskoslezská KO).
  • 16. 12. slaví své 80. narozeniny Jaroslava Vokurková ze 76. PS Jánka Fábryho (Pražská OP).
  • 22. 12. slaví své 50. narozeniny Petr Dajč z PS Výšina (KO Kraje Vysočina). 

Blahopřejeme!