V Brně proběhl 29. ročník Setonova závodu

V sobotu 27. dubna 2019 proběhl v lesích mezi Soběšicemi, Útěchovem a Ořešínem 29. ročník Setonova závodu. Setonův závod je soutěž určená především pro děti z brněnských pionýrských tábornických oddílů – PTO, pro které se jedná o poslední soutěž tohoto ročníku mezioddílové soutěže zvané Zelená liga. Po sečtení všech výsledků nás už teď čeká jen vyhlášení celkových výsledků na Srazu PTO v květnu.

Tříčlenné týmy během trasy závodu absolvovaly různá stanoviště, která prověřila jejich teoretické i praktické tábornické znalosti. Letošní rok byl ve znamení změn, největší z nich se týkala stanoviště stan. Tam závodníci nestavěli „áčko“ jako doposud, ale kopulovitý stan, ve kterém běžně na svých akcích přespávají. Nejstarší kategorie, rádci, měli na některých stanovištích jako už tradičně pozměněný úkol, jen lehce inspirovaný tématem stanoviště.

Závod pro ostatní organizoval 63. PTO Phoenix, na zajištění jednotlivých stanovišť se podíleli dobrovolníci z ostatních oddílů. Zúčastnilo se přes 350 soutěžících napříč osmi kategoriemi. V tradičně nejobsazenějších kategoriích mladších soutěžilo 47 týmů (20 v kategorii mladší hoši, 27 v kategorii mladší dívky). Nejlepší tým v každé kategorii získal kromě věcných cen také putovní cenu do svého oddílu.

Martin Očenáš, jeden z organizátorů letošního ročníku, závod zhodnotil takto: „Závod se velmi vydařil, nakonec jsme měli asi o 60 účastníků více, než jsme očekávali. Jsme rádi, že závod proběhl bez problémů. Nakonec jsme měli i příhodné počasí, přestože předpověď slibovala déšť.“

Alena Bulantová