Pozvánka na Uhelnou

Pionýrská základna Uhelná, která patří brněnské PS Mládí, se nachází v Rychlebských horách, severně od Jeseníků. A určitě stojí za to se tam vypravit.

Možnosti pro činnost v areálu

U objektu je velký dvůr s hřištěm na volejbal a přehazovanou, volné prostory, kde lze například připravit pionýrskou pouť nebo si zahrát další hry, k dispozici je i ohniště.

K objektu patří velká louka, na které lze provozovat různé sporty. V obci je fotbalové hřiště a v dosahu 500 m je zatopený uhelný lom Pelnář, který je vhodný ke koupání.

Tipy na výlety

Rychlebské hory se nacházejí v Javornickém výběžku, severozápadně od města Jeseníku. Jsou hraničním pohořím jednak mezi Českem a Polskem a zároveň i mezi historickými zeměmi Slezskem a Kladskem (před r. 1742 Čechami).

Nejvyšší horou Rychleb je Smrk (1126 m n. m.), nacházející se blízko historického trojmezí Moravy, Slezska a Kladska, druhou nejvyšší horou je Travná hora (1125 m n. m.) nacházející se 3 km severozápadně od Ostružné, třetí je Polská hora (1106 m n. m.) vzdálená 8 km severozápadně od Ramzové. Celkem je na české straně Rychlebských hor 17 tisícovek, soustředěných v Hornolipovské hornatině v jižní části pohoří.

Mezi turisticky nejatraktivnější části patří jih pohoří, kde se nalézají horská střediska Ostružná, Ramzová a Petříkov. Oblíbeným cílem pěších turistů, běžkařů i cyklistů je chata Paprsek. V podhůří je několik lomů nerostných surovin – vápence, žuly a grafitu. Známé jsou také Nýznerovské vodopády, přírodní rezervace Račí údolí, kde najdete zříceninu gotického hradu Rychleby, rozhledna na Borůvkové hoře či Šafářova skála.

V horách se nachází obce Travná s poutním kostelem a křížovou cestou a Nové Vilémovice, kam zajíždí autobus. V Travné a Bílé Vodě jsou hraniční přechody do Polska. V Polsku je turisticky zajímavé město Złoty Stok, Otmuchovská jezera apod.

V Rychlebských horách je řada cyklistických stezek, o kterých si lze najít bližší informace na internetu.

V Javorníku je krásný zámek Jánský vrch (kde bylo sídlo biskupů a v současnosti zde naleznete sbírku dýmek), nově otevřený nekrytý bazén (je zde i krytý). Ve městě je lékař, který je informován o pionýrské základně v Uhelné. V zimně lze v Javorníku lyžovat na sjezdovce s vlekem. V nedalekých Bernarticích jsou možné projížďky na koních.

Ubytování, vybavení

Od podzimu do jara lze využít 59 míst v pevném objektu (teplá voda, sprchy) + v létě 20 míst ve stanech s podsadou. Dále je k dispozici „domeček“ – samostatný objekt s kuchyňkou a sociálním zařízením pro 4–6 osob.

V budově se nachází jídelna s kachlovými kamny a televizí. Ve společenské místnosti s krbem „Konírna“ lze organizovat oslavy, školení apod. Najdete zde i stolní fotbálek.

Doprava

V Uhelné je zastávka autobusu, kam se lze dostat z Jeseníka nebo Javorníku, případně je možné pro skupiny, které přijedou do Jeseníka, domluvit autobus až na základnu. Dále je na místo možná doprava vlastními auty, parkovat lze kousek od objektu.

Služby v okolí

Zajistíme jídlo pro skupiny, kdy vám uvaří naše kuchařka. Máme zajištěnu spolupráci s agroholdingem Bernartice, který nám dodává potraviny z jejich vlastní produkce.

V obci Uhelná je hospoda, kostel, obchod se smíšeným zbožím, i zde si lze objednat potraviny apod. Ale je to zbytečné, vše pro vás umíme zařídit. 🙂

Upozornění

Protože se naše základna nachází přímo v obci, je potřeba dodržovat noční klid, pokud bude nějaká větší akce, lze se domluvit s místním starostou.

Geocaching

Přímo v Uhelné žádnou kešku nenajdete, ale v jejím okolí jich je nepřeberné množství. Pěkný a přímo pro děti vytvořený je letterbox Tajemstvi hradu Rychleby (GC6WEN2), kde můžete jednak najít pěkné razítko (takže zápisník s sebou) nebo vyměnit CWG případně posunout nějaký trackovatelný předmět dál v jeho cestě. Odlov této kešky můžete spojit s odlovem multiny CERTOVY KAZATELNY (GC6552G) a tradičky Tančírna – Georgs Halle (GC7V29Q), které patří ke středně těžkým na terén i obtížnost.

Bohatý na kešky je Javorník. Najdete zde například lehkou mysterku Jansky vrch (GC11XG2), Earthkešku SEC 3: Geologicka expozice v Javorniku (GC6Y1JW), a pár tradiček například Hydrant (GC86VKA) nebo Vlakove nadrazi – Javornik ve Slezsku (GC7HRK7). Hodně tradiček najdete také v Travné a jejím okolí.

Pokud chcete zkusit odlov kešek na polském území, je například okolo jezera Paczków vytvořena celá série tradiček Jezero Paczków, které mají ve svém listingu i popis v českém jazyce. V obci Złoty Stok a jejím okolí je hodně tradičních kešek, zde už je ale listing většinou v polském jazyce případně doplněný o anglickou verzi textu. Určitě stojí za odlov Earthkeš Former gold mine in Zloty Stok (GC1FMKV), která vás zavede ke zlatému dolu a listing má i v českém jazyce.+

Adresa areálu je Uhelná 57, 790 68.

KONTAKTNÍ OSOBA
David Blaschke
rekreaceuhelna@email.cz
tel.: 724 780 554

Aleš Kodýs
Tyršova 45
612 00 BRNO
aleskodys@seznam.cz
tel. 739513408