Pozvánka na chatu Jitřenka


Táborová základna v Zelené Lhotě u Nýrska patří Pionýrské skupině Jitřenka ze Kdyně. Nachází se v Plzeňském kraji v CHKO Šumava a nabízí mnoho možností k výletům pěším, cyklo i lyžařským.

Náměty na činnost v okolí

Táborová základna je bývalá patrová vesnická škola. Stojí na samém začátku vesnice poblíž místního barokního kostela svatého Wolfganga, který je kulturní památkou ČR.
Přímo u kostela je velká louka na hraní velkých „běhaček“.
Budova je obklopená velkými hracími prostory, máme také vybudované hřiště s možností upevnit síť na nohejbal, volejbal či badminton. V zákoutí je vytvořené ohniště s lavičkami.
V okolí jsou lesy v dostupnosti pěšky 10 minut, ve kterých hrajeme bojovky všeho druhu.
Kdo chcete přijet za dobrodružstvím na kolech, tak neváhejte – tras je zde mnoho – Špičák – Hojsova Stráž – Prenet – Hamry – Nýrsko.
V zimním období je nedaleko asi 5 km lyžařské středisko Hojsova Stráž, a 17 km je známé středisko Špičák – Železná Ruda s velkým množstvím sjezdovek i běžkařských tratí.

Tipy na výlety

 • Vodní nádrž Nýrsko (1 km) je přehradní nádrž na řece Úhlavě, která dodává pitnou vodu pro Klatovsko a Domažlicko. Její rozloha je 148 ha, vznikla zatopením Úhlavského údolí, pod vodou se ocitla i část obce Tremlovský Dvorec.
 • Přírodní rezervace Zelenský Luh (1 km) se nachází na konci vesnice směrem na Hojsovu Stráž, důvodem ochrany jsou přirozené ekosystémy.
 • Kostel svatého Wolfganga – z 18. století, v roce 1994 byl opraven, u něj stojí dvě památné lípy velkolisté.
 • Dešenice (asi 3 km) je zde dešenická tvrz a muzeum pivovarnictví.
 • Hamry – Bílá strž – nejvyšší šumavský vodopád – 7 m, nachází se v údolí Bílého potoka v národní přírodní rezervaci Bílá strž, která má pralesní podobu.
 • Černé a Čertovo jezero na Špičáku – jediná jezera ledovcového původu na území České republiky, největší jezera Šumavy: Černé – vede k němu pohodlná cesta – voda odtéká do Vltavy. Čertovo –
  nejkrásnější jezero Šumavy, je těžko přístupné (balvanitá cesta do kopce) – voda z něj odtéká do Dunaje.
 • Město Nýrsko
 • Město Klatovy
 • Hrad a Zámek Klenová – středověký hrad, ke kterému byl v 19. století přistavěn novogotický zámek.

Perličky a zajímavosti

 • U kostela svatého Wolfganga rostou dvě památné lípy velkolisté, které jsou od roku 1995 chráněné. Dosahují výšky 30 metrů a jejich kmeny mají obvod kolem 5 metrů.
 • Zříceniny hradu Pajrek – u Nýrské přehrady – důležitá pozice hradu ve válkách s Bavory. Ve skále byly vytesány hluboké obranné příkopy.
 • Nad Zelenou Lhotou se tyčí hora Prenet s kaplí sv. Kunhuty – pod kaplí se údajně nachází malá studánka s léčivou vodou. Jedná se o horu s dalekým výhledem do vnitrozemí – bývá vidět i zřícenina hradu Přimda.

Ubytování, vybavení

Táborová základna má čtyři ubytovací místnosti po pěti palandách a s vlastním sociálním zařízením. V budově je kuchyně a jídelna pro 50 osob, každá výprava si vaří sama.
Kuchyně je vybavená dvěma kombinovanými sporáky, dvěma myčkami, mikrovlnkou, lednicí a velkými hrnci. Je zde také společenská místnost s krbem, televizí a vzdušným hokejem.
Přímo u objektu je zpevněná plocha na parkování asi pro 12 aut.
Objekt funguje celoročně, máme ústřední vytápění na uhlí.

Doprava

Do obce Zelená Lhota jezdí vlak (400 m) i autobus (100 m), obec leží na hlavní trase vlakového spoje Praha – Železná Ruda.

Služby v okolí

V obci je malý vesnický krámek pro rychlou pomoc. Nejbližší vesnice jsou Dešenice, kde je jeden krámek COOP (asi 3 km). Větší město poblíž je Nýrsko (asi 7 km), kde je již řada obchodů jako železářství, smíšené obchody s masnou, opět velký COOP. Velké město jsou potom Klatovy, kde je již Tesco, Lidl, Kaufland i Penny a jiné obchody, také bazén.
Nejbližší velmi kvalitní restaurace je hotel Zach, kde je možné objednat stravování.

Upozornění

Je třeba mít spacák a přezůvky.
Objekt je v obci a je třeba dodržovat od 22 hodin noční klid i o prázdninách.

Geocaching

Přímo v Zelené Lhotě žádnou kešku nenajdete, vždy se pro ni musíte kus vypravit.

Pokud máte rádi tradičky, zkuste odlovit tu s názvem Nyrska přehrada (GCY5R8) a pak pokračujte až na hráz, kde se nachází Earthkeš Prehradní nádrž Nýrsko (GC23C9C). U této kešky je listing pouze v angličtině. Tak jen pár základních informací v češtině. Vodní nádrž byla vybudována na řece Úhlavě v letech 1965–1969. Délka sypané hráze v koruně činí 320 m. V současné době je z nádrže dodávána pitná voda pro Klatovsko a Domažlicko a zároveň je využívána pro výrobu elektrické energie. Budete-li mít ještě sílu a budete mít s sebou děti, které umí dodržovat pravidla, vypravte se za tradičkou Nad a pod nyrskou přehradou (GC5YND8), ten výhled opravdu stojí za to.

Navštívíte-li Depoltice (GC61E0Q), tak můžete ještě odlovit další tradiční kešky U VIKINGA v Děpolticích (GC7VMQB) a Lucina (GC7AX0N). Cestou zpátky na základnu si pak můžete zaskočit ještě pro jednu tradičku na vrch Prenet (GC13J79).

Další vaše putování může vést směrem na Hamry, kde můžete odlovit tradiční kešky Hamry – kostel – Kolleruv dvur / Kollerhof (GC3R4DX), Hamry – kaple Knizeci dvur / Furstenhof (GC3R4D6), Hamry – papirna a elektrarna Gustavshal (GC3R4F2) a Hamry – Krizkov / Kreutzwinkel (GC3R4BG).

Zajímavá, ale na terén a obtížnost už náročnější, je multikeš Naucna stezka z Hamru na Ostry (GC5TZ8P). Určitě stojí za to si přečíst její pěkně zpracovaný listing. Keš je umístěna na území Chráněné krajinné oblasti Šumava, a proto při jejím odlovu buďte ohleduplní k přírodě. Tady už je vhodné do Hamrů dojet vlakem a odtud se vydat na výpravu. Cestou můžete potkat ještě dvě tradičky a další kešky jsou k mání u vrcholu Ostrý (1293 m. n. m.).

Ivana Mochurová

Máte zájem o využití základny nebo o bližší informace?
Pište na: i.mochurova@gmail.com