Oddílová filmotéka: sexuální orientace

Na pátek 17. 5. připadá mezinárodní den proti homofobii, a tak je zacílení květnové filmotéky nasnadě. Sexuální orientace, resp. Sexuální menšiny… Výrazné téma poslední doby, přesto je vnímáno velmi odlišně. Čtyři filmy, které tu nabízíme, jsou ostatně také velmi rozmanité, téma orientace se v nich propojuje s jinými a v některých je vlastně docela vedlejší – což je činí ideálními pro nenásilné a pozvolné otevření debaty.

Kód Enigmy (2014, režie Morten Tyldum)
Když v zimě roku 1952 britská policie zatkla profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga za sexuálních přestupky, téměř nikdo nevěděl, že jde o válečného hrdinu, který se podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma.
CSFD.cz: 82 %, IMDB.com: 8/10

Kluci nepláčou (1999, režie Kimberley Pierce)
Teena Brandonová, děvče z malého městečka, utíká po krádeži auta před spravedlností. Přitom si změní jméno na Brandon Teena a spolu s tím kompletně změní svou osobnost. Teena má totiž už dlouho pocit, že se narodila ve špatném těle… (film vznikl na základě skutečných událostí).
CSFD.cz: 83 %, IMDB.com: 7,6/10

Bohemian Rhapsody (2018, režie Bryan Singer)
Film Bohemian Rhapsody je oslavou rockové skupiny Queen, jejich hudby a především Freddieho Mercuryho, který svou tvorbou i životem vzdoroval všem myslitelným stereotypům, včetně těch spojených se sexuální orientací.
CSFD.cz: 90 %, IMDB.com: 8,1/10

Neposlušnost (2017, režie Sebastián Lelio)
Newyorská fotografka se po letech vrací z velkoměsta do ortodoxní židovské komunity v severním Londýně. Členové komunity jsou pohoršeni nejen Ronitiným oblečením a způsoby, ale také jejím vztahem s přítelkyní z dětství.
CSFD.cz: 63 %, IMDB.com: 6,6/10